Jos jumala olisi todellinen ja luoja...

Sadistinen-jumala

18

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jumalaonrakkaus

      Toisin kun sattuman pamauksesta syntyneessä maailmassa, Jumalan luomassa maailmassa kaikella on tarkoitus. Eivät ampiaiset sattuman oikusta kerää hunajaa, vaan niillä on tärkeä tehtävä pölyttää kasveja. Jumala on luonut niille suuntavaiston löytää kukkivat eikä sattuma ole sitä suinkaan kehittänyt.
      Ja Jumalan luomassa maailmassa kaikki on valmista. Eivät ampiaiset ole siinä kehitysvaiheessa että vielä harhailevat etsimässä kukkia eikä niillä ole mitään vaillinaisia kehittyviä ominaisuuksia, vaan kaikki on täydellisen valmista.

      Eikä Jumala ihmisiäkään kidusta tässä ajassa eikä ikuisuudessa. Ihmistä kiusaa vain ja ainoastaan paholaisen teot ja niiden seuraukset. Jumala on meitä kohtaan rakkaus ja haluaa kaikki meidät yhteyteensä eikä harhaoppien lumoihin.

      • "Eikä Jumala ihmisiäkään kidusta..."

        Olen kidustanut lukuisia kaloja. Pääsisinkö siis jumalaksi ?

        " Ihmistä kiusaa vain ja ainoastaan paholaisen teot ja niiden seuraukset."

        No, aikanaan, palttiarallaa puolitoista-kaksisataa vuotta ennen Jeesusta, päästiin tähän dualistiseen näkemykseen maailmasta, jota valitettavasti aiemmat profeetat eivät jaa.

        Jeesus oli tosin tämän näkemyksen ahkera puolestapuhuja, samoin kuin muun aikalaisnäkemyksen, eli että mm. eräs "ihmisen poika" oli tulevca maan päälle ihan silleen pikapuoliin, etten sanoisi sukupolven kuluessa, ja laittava pystyyn Jumalan valtakunnan jossa ei pahuutta ole.

        Nyt ollaan sillen siis ainoastaan 20 uosisataa myöhässä, tuosta "saman sukupolven aikana" tapahtuvasta ennustuksesta. Eli silleen 20 kertaa, tai 40 kertaa, miten sen nyt haluaa nähdä.

        Jos siihen viittaa, niin mitenkäs se 1000-vuotiskausi ? venähtääkö siis sekin 20.000 -vuotiseksi tai silleen ?


    • Jobinpostia

      2Moos.4:11 Ja Herra sanoi hänelle: Kuka on antanut ihmiselle suun, tahi kuka tekee mykän tai kuuron, näkevän tai sokean? Enkö minä, Herra?

    • Voihanvitalis

      Val.3:38 Eikö lähde Korkeimman suusta paha ja hyvä?

      • näin.se.vain.on

        Meillä onkin vain yksi piru ja se on JUMALA.


      • Ihmetellä_täytyy
        näin.se.vain.on kirjoitti:

        Meillä onkin vain yksi piru ja se on JUMALA.

        Näin se vain on: Sinulla on vain yksi jumala ja se näyttää olevan piru.


      • Ihmetellä_täytyy kirjoitti:

        Näin se vain on: Sinulla on vain yksi jumala ja se näyttää olevan piru.

        Jospa jokaisella meistä tulee olla itse valittu jumala ???


      • Exap kirjoitti:

        Jospa jokaisella meistä tulee olla itse valittu jumala ???

        "Jospa jokaisella meistä tulee olla itse valittu jumala ???"

        Siitä syystä niitä lahkoja onkin valtavat määrät maailmassa. Jokaisella lahkolla ja sen kannattajilla on oma 'oikea' jumalansa. Kaikki lahkot väittävät olevansa se ainoa oikea ja silloin muiden lahkojen jumalat ovat vain epäjumalia.


      • pyhpyh238467239874
        Adventtiairut kirjoitti:

        "Jospa jokaisella meistä tulee olla itse valittu jumala ???"

        Siitä syystä niitä lahkoja onkin valtavat määrät maailmassa. Jokaisella lahkolla ja sen kannattajilla on oma 'oikea' jumalansa. Kaikki lahkot väittävät olevansa se ainoa oikea ja silloin muiden lahkojen jumalat ovat vain epäjumalia.

        Te palvotte isää perkelettä. Se nyt on täysin selvää se.

        Meidän Jumalamme on Herra. Hän on ainoa oikea elävä Jumala. Muita ei ole.


    • HölkysKölkysTöttöröö

      Jumalan sijaan käytän mieluummin sanaa Mahti ja luojasta puhun pelkästään alkuna, joka luomisen sijaan muovaa. Vertaa...

      Muut: Jumala on maan ja taivaal luoja, Jumala, joka on luonut ihmisen.

      Minä: Mahti on maan ja taivaan alku, Mahti, joka on muovannut ihmisen.

      • Pastori.Turusta

        Matti on maan ja taivaan alku, Matti, joka on muovannut ihmisen.


      • "Jumalan sijaan käytän mieluummin sanaa Mahti "

        Juu, May the Force be with you, always... vaan.

        Se nyt on ihan sama mitä nimeä itse käytät jostakin, josta muut käyttävät nimitystä jumala tai Jumala.


      • Näin.se.on
        Exap kirjoitti:

        "Jumalan sijaan käytän mieluummin sanaa Mahti "

        Juu, May the Force be with you, always... vaan.

        Se nyt on ihan sama mitä nimeä itse käytät jostakin, josta muut käyttävät nimitystä jumala tai Jumala.

        Jumalan sijaan käytän kaikista jumalista nimeä "Satuolento", koska sitä ne kaikki edustavat.


      • pyhpyh293749234798
        Näin.se.on kirjoitti:

        Jumalan sijaan käytän kaikista jumalista nimeä "Satuolento", koska sitä ne kaikki edustavat.

        Ja kun kuolemasi jälkeen olet tuomiolla, niin opit arvottomuutesi. Sitten se vain on liian myöhäistä.


    • pyhpyh92837492347

      Aloittaja ei tiedä mitä höpisee. Tahallaan unohtaa, että tämä maailma on kapinassa Jumalaa vastaan ja jutun kuvaus on vain seuraus siitä.

      • Lahkon.orjan.kohtalo

        Jaa, että sinä pyhpyh Raamattuun ja luojaan uskovana väität, että se sinun jumalasi ei olisikaan luonut sitä lihansyöjäkasvia? Siinä sinä tietysti olet ihan oikeassa, koska mikään jumala ei ole luonut mitään. Se johtuu taas siitä, että ihminen on luonut KAIKKI jumalat.


      • pyhpy2934792342
        Lahkon.orjan.kohtalo kirjoitti:

        Jaa, että sinä pyhpyh Raamattuun ja luojaan uskovana väität, että se sinun jumalasi ei olisikaan luonut sitä lihansyöjäkasvia? Siinä sinä tietysti olet ihan oikeassa, koska mikään jumala ei ole luonut mitään. Se johtuu taas siitä, että ihminen on luonut KAIKKI jumalat.

        Valheesi ei hetkauta.

        Lihansyöjäkasvit ovat syntiinlankeemuksen seuraus, eivät Luojan tekele. Ihan sama mitä vastaan väität.


    • Lopussa kuitenkin odottaa voittopalkinto. Pientä vaivaa pitää tehdä sen eteen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe