Onko isot korvat ja pienet silmät.
minkä näköinen jumala on
19
515
Vastaukset
- Jobinpostia
Joh.4:24 Jumala on Henki..... Kol.1:15 ja hän on näkymättömän Jumalan kuva.....
- minuaeivoinähdä
Minä ole myös näkymätön.
- Kirjakääröt
Jes.40:18 Biblia (1776) Keneenkä te tahdotte verrata Jumalaa? eli minä kuvaa te tahdotte hänelle tehdä?
- jumalatvertailuun
Eli jumala olen minä, mitä etuja minä nyt saan, koska olen jumala.
- missä.se.jumala.on
Jo näkyy silmät ja suu ei voinut olalla kukaan muu, siellä, siellä, se jumala on.
- Jobinpostia
Job.7:8 Ken minut näki, sen silmä ei minua enää näe; sinun silmäsi etsivät minua, mutta minua ei enää ole.
- einäyeikuulu
Jumala on kuollut, näin julisti Nietzsche.
- Voihanvitalis
Me olemme Jumalan kuva, katso peiliin, siellä, siellä se Jumala on.
- voihanvittu
Se oli Väinö ei jumala.
- Väinö.katso.uudelleen
voihanvittu kirjoitti:
Se oli Väinö ei jumala.
Entä jos se Väinö on ongelmissa, nälkäisenä, repaleisena, vankeudessa, sairaana jne.
Kun hän kohtaa lähimmäisensä avustajana, jolta saa olkapään, niin luotuna häntä avustaja katsoo, tavallaan, että tuossa on jumala, Jumalankuvaksi luotu.
Häneen on Herra puhaltanut elämänhengen ja hän on tämänmaailman herran kautta saatettu tuohon tilaan.
Näin hän kokee lähimmäisen avun, joka tuo pyyteettömän avun, todelliseksi rakkaudeksi.
Eli Luoja-Jumalan maailmassa ei pitäisi olla pahaa. Mutta, kuka on tuonut pahan, se on väärän herran valtajakkaralta.
tuon ryöstetyn apu - ja auttaja tullaan kerran Herran - siis Luojan edessä palkitsemaan, vaikka hän teki sen pyyteettömästi, koska, minä te teitte yhdelle, vaikka tälle Väinölle, minun vähimmistäni, sen te teitte Minulle. Siis onhan Hän Luoja. Hänen luodulleen, Väinölle.
Näin Väinö on Jumalankuva ja täällä olevat ovat vastuussa Väinön kohtelemisesta, sillä hänelle Herra on luvannut elämän ja leivän. Riistäjät sen ovat riistäneet.
Siis tarkastapa uudelleen peiliin, hoksaatko, siellä on Jumalan- kuva.
Minkä lähimmäinen tekee sinulle väärin, hän vastaa tekemisestään kerran tuomiolla.
Jopa siitä, että on eksyttänyt sinut harhaan ja hän vastaa siitä, että kääntymättömänä menetit iankaikkisen elämän armolahjan.
Eksyttäjälle näytetään, että Väilöllä meni, näin ja näin, kun veit häneltä elämänarvon ja oikeuden. Siksi eksyttäjä tuomiollaan kiristelee hampaitaan ja itkee tekemisiään.
Tätä on tuomio. Olemme Herran luomassa maailmassa, missä meidän pitäisi tehdä niitä tekoja, jota Herra tekee, ja Hänen lain päämääränsä on rakkaus. Siis Valtakunnan lain suhteen. Jumalan valtakunnasta on puhe.
Niin, mitä sielä peilistä näkyy, mitä lähimmäisessä näkyy? Jumalan kuva ja meillä on vastuu - mitä hänelle teemme. Tai mitä teemme itsellemme.
Näin hoksaamme, että valintojen suhteen tämän maailman herra, rienaaja, panettelija, kuvataan se nyt näin, että saadaan perspektiiviä asiaan. Se on tullut varastamaan, tappamaan ja tuhoamaan. Eli se katoava valta on siinä. ja jos me istutaan tuolle valtajakkaralle, niin huonosti käy.
Huonosti käy siksi, että tuolla elämänlaadulla ei ole iankaikkisen elämän arvoa.
Siksi synnin palkka on kuolema. Synnissä ei ole Jumalankuvaa, jota voisi kumartaa.
- Ihmettelijä
On ihmisiä, jotka väittävät Jumalan ilmestyneen heille, mutta vaikuttaa, että Jumala näyttää jokaiselle vähän erilaiselta. Tässä yksi hahmotelma:
https://pics.me.me/the-black-woman-is-god-the-creator-of-all-humans-18743383.png - Jumalamies
Jumalaa ei simppelisti ole ja kun uskonto kehittyi on tutkitusti ollut yleistä nähdä ja kuulla harhoja. esm Mooses 99v näkee näyn ja leikkaa kaikkien esinahkaa ja näin heistä tuli kuningas kansa. Uskonto oli kansan hallinta tapa ja nykyään hyödytön.
- Eikiitosjeesus
Laulun mukaan: Pitkät korvat on, piitkät koorvat on ja hännän typykkä.. Vai sekoitinko nyt jotain.
Mutta oikeasti, ihminen loi jumalan omaksi kuvakseen. Eli ihan jumalan näköisiä yrmyjä lampsii niskat kyyryssä räntäsateessa vastaan. - minäuskon
Jeesus sanoo, "joka on nähnyt minut, on nähnyt myös Isän." Johannes 14
- Eikiitosjeesus
Eipä ole moni Orkkisjesseäkään nähnyt.
Tuskinpa Jeesuskaan tiesi omaa oikeaa isäänsä jos Maria kerta vetäytyi hätävalheen taakse eikä paljastanut seksiseikkailuitaan.
Maria varmaan vain hymyili: "Jumalaiselta se ainakin tuntui" . Ei sitä olisi kannattanut ottaa niin kirjaimellisesti. - minäuskon
Uskosta tässä on kyse.
- memaksammeuskosi
minäuskon kirjoitti:
Uskosta tässä on kyse.
Uskotko myös, että minä olen köyhä sotaa ja väkivaltaa pakeneva pakolainen.
- Stikkan_Hanur
Pidä luoja narrinasi ja synti pyyhkii hupaisasti .
- nääsfikkari
Pidä itsesi narrina ja usko jumalaan, sillä minä vien rahasi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088