Mitä Venäjä ja Putin pelkää ?

tästä-on-kyse

Venäjän valtion alla elää useita eri kansoja, jotka on historian saatossa alistettu vastentahtoisesti vieraan vallan alle ja tästä syystä Venäjä natisee jatkuvasti liitoksissaan.

Venäjän hajoaminen SISÄLTÄPÄIN onkin se mitä Putin ensisijaisesti pelkää.

Luomalla Venäjälle ulkoisia vihollisia kuten USA ja Nato, Putin yrittää paitsi vakiinnuttaa diktatuuria Venäjällä, estää maan hajoamisen ja hyväksyttää Venäjän imperialistisen ulkopolitiikan.

Ilman Venäjän omia puuhasteluja USA voisi jopa olla Venäjän kaveri, mutta Venäjää vaivaa nousukkaalle tyypillinen kateus ja kaipaus takaisin Neuvostoaikojen Suur-Venäjä asemaan.

Joka kuusehen kurkottaa jne.

26

417

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valheiden.paratiisi

      Putin pelkää, että suuri valhe paljastuu Venäjän kansalle.

      Turha sitä on pelätä, sillä valhe on paljastunut jo aikaa sitten, venäläiset ovat tottuneet elämään valheessa satoja vuosia. Se on yhteiskunnan kiinteä osa ja jokaisen arkeen kuuluva asenne.

    • EI.Reino

      Suomen seuraavat hävittäjät F-35 pelottaa Putinia.

      • moloktroll

        Joko nyt on näin, tähän asti on huutamalla vannottu ettei mitään ole päätetty?

        Mutta kyllä minä olen sen aina tiennyt että tuo ruusarkkukauppa on aikoja päätetty, nyt seuraavaksi muodollinen valinta.


      • PelottavaElämä

        Kaikki Suomen valitsemat vaihtoehdot pelottavat Venäjää.

        Venäjää pelottaa kaikki asiat kaiken aikaa.


      • Kettukolossaan

        Ovat lentokiellossa


    • ProEuropa

      Hölöhölö. USA pelkää sekä Venäjän luonnonvaroja että Euroopan osaamista. Jenkkien etu on saada vanha manner toisiaan vastaan, vaan tuo maailmanpoliisin rooli on murenemassa yhä kiihtyvää tahtia.

      Eurooppa, Kiina ja Venäjä, siinä tulevaisuuden merkittävät tekijät. Jenkkien teollisuus on ajettu alas jo 70 - luvulta lähtien ja noiden talous perustuu pelkästään kuluttamiseen. Noin yksinkertaistettuna. Dollari kun kyykkää, taantuu koko liittovaltio banaanivaltioksi. Entinen siirtomaa, entinen maailmanmahti.

      • ProEuropa

        Miten ketään edes tarvisi yrittää saada Venäjää vastaan? Puolet Eurooppaahan - mukaanlukien kaikki naapurit - on karsastanut Venäjää jo vuosisadat eikä Venäjä ole oikeastaan koskaan kuulunut "klubiin".

        Kertoo paljon, että eurooppalaiset ovat aina menneet mielellään itse rakentamaansa USA:an, mutta Venäjälle ei ole juuri kukaan halunnut...

        Jatkuvasti kiristyvät pakotteet purevat voimalla, Venäjä on luhistumispisteessä ja me täällä Suomessa popsimme popkornia seuratessamme silmukan hidasta mutta varmaa kiristymistä.

        Olet varmasti samaa mieltä, olethan, että kaikkien niiden kansojen jotka on vastentahtoisesti alistettu Venäjän vallan alle, on vapauduttava ennemmin tai myöhemmin ja kaikki anastetut alueet on palautettava oikeille omistajilleen.

        Itäisellä Venäjällä on tilaa joten luoteis-Venäjälle etnisten puhdistusten ja maanryöstelyn avulla keinotekoisesti levittäytyneet slaavit voidaan siirtää sinne maata raivaamaan.


    • Sekunda_ihmiset

      Pelkäävät vain kahta asiaa...kummituksia ja että pontikka loppuu😏

    • moloktroll

      Suomi osallistuu Naton harjoitukseen kumppanimaan roolissa.

      Nato rauhoittelee Venäjän pelkoja liittyen puolustusliiton valmistelemaan harvinaisen suureen sotaharjoitukseen, kertoo uutissivusto Newsweek.

      Pääasiassa Norjassa järjestettävään Trident Juncture 2018 -harjoitukseen osallistuu loka-marraskuussa yli 40 000 sotilasta 31 jäsen- ja kumppanimaasta.Tätä Putin pelkää sekä vallankumousta Venäjällä Putinin suosio tällä hetkellä ennätys alhaalla joten seuraavaa fasistista hyökkäystä odotellessa

    • KTuomari

      Taidatte peljätä VENÄJÄn onnistuvan paremmin kuin Usan. Jenkit ovat jo jakautuneet kahtia. Vasen ja oikea eivät koskaan olleet niin kaukana toisistaan valtiollisissa asioissaan, kuin juuri nyt. Vasemmiston avoin viha on käsittämätöntä.
      Nyt uhataan jo oikeistolaisten henkeä avoimesti TV-eessä. Oman maan toista kansalaista kohdellaan verisesti. USA on ottanut ensimmäisen palkinnon katu-
      tappeluissa. Venäjällä tuskin sellaista sallittaisi. Pian se nähdään, millä ilmansuunnalla olisi turvallisinta kansalaisten asua, ja elää.

      • monta.ohitusta

        Etkö ole kuullut, että suuri ja mahtava on ohittanut USA:n taloudessa jo moneen kertaan. Jokaisen viisivuotissuunnitelman aikanahan se ilmoitettiin tapahtuneen.
        Taasko se tapahtuu ?


      • rikolliset.linnaan
        monta.ohitusta kirjoitti:

        Etkö ole kuullut, että suuri ja mahtava on ohittanut USA:n taloudessa jo moneen kertaan. Jokaisen viisivuotissuunnitelman aikanahan se ilmoitettiin tapahtuneen.
        Taasko se tapahtuu ?

        Tiltun mielestä Venäjä on sama kuin se pieni joukko oligarkkeja, valtion johto ja sotilaallinen päällystö. Nämä rikolliset ovat vain pieni osa väestöstä, yli 90 % kansasta elää köyhyydessä saamatta koskaan edes eläkettä. Näin tiltu näkee "VENÄJÄn onnistuvan paremmin kuin Usan".


    • RikollinenVenäjä

      Venäjä pelkää kaikkea ja kaikkia, kuin roisto joka kammoaa tihutöidensä sekä varasteluidensa paljastuvan muille.

      Ei Venäjän pitäisi pelätä, sen kriminaalius on jo koko maailmalle selvää.

    • alistettu

      Putin pelkää ?
      —kansaa, siksi lähes 1%  venäläisistä on vankilassa.
      Miksi suuri osa heistä myös kuolee vankilassa?
      —rahanpesun paljastumista (Kyproksella, Lontoossa, Nordea, Airiston Helmi jne). Kypros sai Venäjältä 2,5 miljardin euron lainan!
      —Brexitin vaikutus rahanpesuun.

      • mene-hoitoon

        Höpö höpö taas. Ihmiset harrastaa rahanpesua omissa rikollisissa puuhissaan. Se ei liity mitenkään Venäjään valtiona, eikä Putiniin.


      • alistettu
        mene-hoitoon kirjoitti:

        Höpö höpö taas. Ihmiset harrastaa rahanpesua omissa rikollisissa puuhissaan. Se ei liity mitenkään Venäjään valtiona, eikä Putiniin.

        Se ei liity mitenkään Venäjään valtiona, eikä Putiniin. :) :) :)
        Putinin lähipiiri ei hoida Putinin rahanpesua! :) :) :)
        Kaikki rahansiirto Venäjältä tapahtuu Putinin tietämättä.


      • mene-hoitoon kirjoitti:

        Höpö höpö taas. Ihmiset harrastaa rahanpesua omissa rikollisissa puuhissaan. Se ei liity mitenkään Venäjään valtiona, eikä Putiniin.

        "Höpö höpö taas. Ihmiset harrastaa rahanpesua omissa rikollisissa puuhissaan. Se ei liity mitenkään Venäjään valtiona, eikä Putiniin."

        Johan sinun nyt pitää olla naivi. Jos Putinin hyvät ystävät ja serkku pesevät pelkästään Danske Bankissa kymmenkunta miljardia euroa, niin miten sinä voit kuvitella, että tuo kaikki tapahtuu Putinin tietämättä ja ilman hänen osallistumistaan? Luuletko, että Putin ei tiedä, miten hänen serkun pojalleen on kertynyt puolen miljardin omaisuus, jota serkun poika ei itse hallitse eikä ole siitä tietoinen miten se on kertynyt? Putinin parhaalta ystävältä löytyi pari miljardia dollaria Panaman veroparatiisista. Mies on sellisti, joka ei ole saanut rahoja kasaan soittotaidoillaan. Luuletko, että Putin ei tiedä noistakaan rahoista mitään?


    • t.Tiltu

      USA osaa, ja haluaa, hoitaa planeetanlaajuisia valtapyrkimyksiään aseellisella pelotteella ja voimainnäytöksillä. Se ei osaa muuta. USA on sotinut lähes koko olemassaolo aikansa. USA tarvitsee, ja haluaa, vihollisia. Venäjän kanssa on ollut aina mahdollisuus milloin tahansa solmia rauha, mutta USA haluaa pitää Venäjän vihollisena. Koska USA ei uskalla suoraan hyökätä Venäjälle, USA yrittää saada Venäjän polvilleen eristämällä sen muusta maailmasta. Koska Venäjä on kuitenkin omin avuin pärjäävä vahva maa, USA joutuu sortumaan moraalittomuuksiin. Krimin sotarikos on tuloksena. USA yritti lavastaa Venäjän syylliseksi, mutta laihoin tuloksin. Sitten oli myrkytystapaukset, joissa taas yritettiin saada leimattua Venäjää rikolliseksi. Kohta tulee taas tapahtumaan jotain, missä löydetään jotain venäläistä, joista muodostetaan "todisteita" Venäjää vastaan. USA luo jatkuvasti maailmanlaajuista ryssäfobiaa, jotta se saa muodostettua "syitä" liittyä NATOon. NATO on USAn ainoa keino ulottaa valtaa Eurooppaan, sillä sitä ei voi, ainakaan tällä hetkellä, uhata aseellisesti. Mitä useamman maan USA valtaa NATO-työkalulla, sitä tiukemmaksi se saa haluamansa Venäjän saarron.

      Mitä Putin pelkää? Länsihulluutta. Sitä minäkin pelkään, ja kaikkien tervejärkistenkin pitäisi.

      • mielenkiintoinen.tapaus

        Onko oikeesti noin aivopestyjä olemassa, vai esitätkö vaan ?


      • ValkoSuomalainen
        mielenkiintoinen.tapaus kirjoitti:

        Onko oikeesti noin aivopestyjä olemassa, vai esitätkö vaan ?

        Hullu se on, ei se näyttele


      • ValkoSuomalainen kirjoitti:

        Hullu se on, ei se näyttele

        No se on tietysti yksi mahdollisuus, mutta minä kyllä luulen, että hänen maailmakuvansa on ns. kutistunut ja vääristynyt Venäjän sotapropagandan ansiosta.


      • ProEuropa

        Noinhan se pääpiirteittäin menee. USA:lle on elintärkeää agitoida EU ja Venäjä vastakkain. Vanhan mantereen yhteistyö olisi Washingtonille karmea paikka.

        Brexitin myötä pääsemme jenkkien sylikoirasta eroon. USA on muutenkin ajettu nurkkaan ja dollarin kyykkääminen ei ole kaukana. Maltetaan vielä tovi. Jospa löisivät Saudeille pakotteita, niin kaatuva imperiumi luhistuisi lähes samoin tein.

        Kiina, Intia, Japani, Turkki, Venäjä, jne... kaikki ovat alkaneet lunastaa omistuksiaan USA:n treasury bondseista, joita ennen pidettiin varmimpana talletuksena. Tätä kehitystä ei enää pystytä mikään. Toivottavasti EU on varautunut.


      • ProEuropa kirjoitti:

        Noinhan se pääpiirteittäin menee. USA:lle on elintärkeää agitoida EU ja Venäjä vastakkain. Vanhan mantereen yhteistyö olisi Washingtonille karmea paikka.

        Brexitin myötä pääsemme jenkkien sylikoirasta eroon. USA on muutenkin ajettu nurkkaan ja dollarin kyykkääminen ei ole kaukana. Maltetaan vielä tovi. Jospa löisivät Saudeille pakotteita, niin kaatuva imperiumi luhistuisi lähes samoin tein.

        Kiina, Intia, Japani, Turkki, Venäjä, jne... kaikki ovat alkaneet lunastaa omistuksiaan USA:n treasury bondseista, joita ennen pidettiin varmimpana talletuksena. Tätä kehitystä ei enää pystytä mikään. Toivottavasti EU on varautunut.

        Kaunako vielä pitää odottaa rommausta, kun maailmankaupasta käydään vielä 85% dollareilla ja 5% Kiinan valuutalla?


    • pelkoa

      Putin Venäjän pelkää kansaa ja oppositiota, siksi FSB:ssä (Federalnaja služba bezopasnosti) on 250 000 työntekijää.
      FSB:llä on oikeus kotitarkastukseen missä tahansa kiinteistössä Venäjällä ja oikeus henkilöiden vangitsemiseen.
      Vladimir Putin muokkasi FSB:n ”sopivaksi” vuoden 2004 keskivaiheilla.
      Jotkut FSB-virkailijat hoitavat huumeiden salakuljetusta Keski-Idässä ja asekauppaa Tšetšeniassa.
      FSB on suunnattu ensi sijassa oppositiota vastaan aivan kuten KGB

    • NewAgeeko

      Ei ainakaan Trumppia.

      Rahaa oligarkeilla ja tsaarilla on ainakin riittävästi jo.

    • Anonyymi

      Kyllä. Juuri sitä minäkin uskoisin Putinin pelkäävän. Eu, USA ja muut länsimaat ovat jakaneet keskenään nämä ns. entisen Neuvostoliiton maat. Venäjä haluaisi takaisin entiset neukkuajat. En tiedä, oletteko tietoisia siitä, että näitä mm. puolalaisia ja romanialaisia käytetään mm. laivanrakennusteollisuudessa ja. maataloudessa tekemään pilkkahinnalla töitä. He siis ovat melkein orjatyövoimaa. Näitä länsimaat tarvitsevat kovasti. Myös Venäjä tarvitsee heitä. Eli aika paljonhan tässä on taloudellisia intressejä molemmin puolin. En itse usko Venäjän vielä hyökkäävän Ukrainaan, mutta aika näyttää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      122
      6079
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2140
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1972
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1153
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      70
      1151
    6. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      1007
    7. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1007
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      922
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      907
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      775
    Aihe