Kulutan vain sen mitä tienaan. Kun on hankintoja teen kahta työtä. Vaatteeet kirppiksiltä ja syön itsetekemää oikeaa ruokaa
olen laittanut suun säkkiä myöten.
jehanni
7556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuo on ihan hyvä alku. Sitten kun saat vielä tulot suuremmaksi kuin kulutus alkaa jäädä ylimääräistä sivuun eikä hankintoja varten välttämättä tarvi sitä työtä, tai sijoitat ja annat potin kasvaa ajan kanssa
Noin minäkin ole tehnyt noin 70 vuotta. Nuorena laskin montako markkaa minulla oli kulutettavaa viikossa, että rahani riitivät seuraavaan kesään, jolloin köyhänä opiskelijana voin taas mennä kesätöihin. Talvesta selvisin hyvin siksi, että asuin opiskelukaupungissani äitini asunnossa, eikä hän velottanut asumisesta ja ruuasta mitään.
Koska opintotukea ei ollut keksitty, otin jonkin verran opintolainaa välttämättömiin menoihin.
Opintolainaan vaaditaan opiskelupaikka :O
Miksi kulutat sen mitä tienaat? Laita nyt hyvä mies/nainen hieman talteen pahan päivän varalle. Ei ikinä tiedä koska Suomesta loppuu sossurahat, kun mamut niitä kuppaa.
Prkle, idiootti. Itse 30 v työssä ollut, ja en tosiaankaan kuluta sitä mitä tienaan. Ulkomailla 1-2 kertaa vuodessa emännän kanssa, velaton omakotitalo. Rahaakin jokunen kymppitonni makaa inflaation syötävänä pankkitilillä.
Vielä lisään, "teen kahta työtä ja vaatteet ostan kirppikseltä" No ei kyllä kuullosta ihmiselämältä.
Opiskelua ei kannata pelätä. Jos mahdollista niin kannattaa opiskella vähän pidemmälle kuin matalapalkka-alalle, jolloin ei tarvitse elää suu säkkiä myöten. Jos itse valitsee ja pyrkii matalapalkka-alalle, niin hyvin helposti sinne myös pääsee, vaikka ei olisi kovinkaan rankkaa opiskella joku korkeakoulututkinto, jonka ansiosta pääsisi parempi palkkaiseen työhön jossa olisi todennäköisesti muitakin mukavia puolia kuin parempi palkka. Jos on psykologisia ongelmia, mitä tahansa, niin kouluilla on oma psykologi ja apua on saatavilla. Oma elämäsi!