Hallitus aikoo mittauttaa luottamuksensa irtisanomiseen liittyvässä heikennyksissä.
Mistä äänestetään? Siitäkö jossa työntekijä saisi 2 kuukauden karenssin jos työnantaja irtisanoo epäselvin perustein?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/4ba5589b-fd0e-4cf3-a540-d824fd986df6_pi.shtml
Sipilän täytyy olla heikkopäinen, eihän tuo sovi yhdenkään normaalin ihmisen oikeusturva-ajatteluun!
Mistä äänestetään? Siitäkö jossa työntekijä saisi 2 kuukauden karenssin jos työnantaja irtisanoo epäselvin perustein?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/4ba5589b-fd0e-4cf3-a540-d824fd986df6_pi.shtml
Sipilän täytyy olla heikkopäinen, eihän tuo sovi yhdenkään normaalin ihmisen oikeusturva-ajatteluun!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meneehän se läpi kun porukat laitetaan ruotuun ja eduskunnassa on hallituspuolueet enemmistönä. Mutta nyt olisi oiva näytön paikka Persuille, että äänestäisvät hallitusta vastaan. Ei muuten mutta he olisivat sen velkaa äänestäjilleen, jotka kuvittelivat äänestävänsä työväenpuoluetta, sillä näin kerättiin ääniä. Tosiasiassa persut eivät ole työväenpuolue.
Perut äänestää tyhjää, pelkäävät että vähäinenkin kannatus muutoin loppuu. Tyhjän äänestäjät ovat eduskuntavaaleissa tyhjän päällä. Ei ääniä tyhjänäänestäjille.
Johan sen tietää miten käy. Armoton painostus ja aivopesu menossa ja saamme nähdä taas Pipilän irvokkaan, irvistyksen kaltaisen narsistisen voittajahymyn. Kumileimasia liikaa eduskunnassa.
Antaako eduskunta, meidän kansalaisten valitsemat edustajat, hallitukselle avoimen valtakirjan työsuhdeturvan heikennyksissä. Nyt näyttää olevan porvarihallitus, jota yritysten omistajat ja yrittäjät lobbaavat. Kiky-sopimus tehtiin hallituksen vaatimusten mukaan ja nyt jatkoa seuraa. Työsuhdeturvan huononnukset eivät ole uudistuksia. Se on paluuta vanhaan aikaan ennen Ay-liikettä.
IL:n+Parkkonen+kirjoitti+osuvasti,+"Sipilän+Suuri+Sumutus+Show",+hallituksen+käynnistämästä+kannatuksen+mittausäänestyksestä.
IS:n+Haapanen+nimesi+Sipilän+äänestysmittausta+"säälittäväksi+teatteritempuksi".
Kumpikin+toimittaja+kuvaa+tämän+päivän+kirjoituksissaan+osuvasti+kansalaisten+mielipiteitä+Sipilän+hallituksen+halpa-arvoisista+kiristystoimista.+
Hallituksen+kokoonpano+ei+ole+edes+demokraattisesti+valittu+kaikilta+osin;+sinisten+puoluetta+ei+ollut+olemassakaan+edellisten+eduskuntavaalien+aikaan+ja+tällä+hetkelläkin+sen+kannatus+on+minimaalista+1,1%+,++ministerien+määrä+5/17.