Raamatun "ennustukset" ovat huijausta!

Sanojeni tueksi tässä videoni aiheesta:
https://www.youtube.com/watch?v=j1bMG--J1Ks

Tiedän etteivät hardcore-kristityt ajattele siinä määrin että voisivat ymmärtää mitä sanon, mutta ehkä täällä on kristittyjä, jotka kykenevät rationaaliseen ajatteluun ja saavat tästä jotain irti. Keskustelu alkakoon!

5

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hurjanaamari

      Uskovaisten kannattaa kuunnella ei katsoa, ettei rupea pelottamaan.

    • Paskaasyötät

      Otappa lääkkeesi.

    • serious

      Katsoin ensin videosi "Luopion päiväkirja 1". Kuulosti ikävältä että koit Jumalan olevan rikollinen, joka pistoolilla uhaten pakotti helvetillä pelotellen sinut uskoon. Itselläni on Jumalasta kokemus rakastavana Isänä. Soisin sen kaikille.

      Äänenlaatu on kyllä huono tuossa videossasi. Vendetta-naamio ei minusta lisää uskottavuuttasi. Mihin sitä tarvitaan? Ethän nyt kuitenkaan ole ristiretkellä mitään tappokoneistoa vastaan, joka tulisi sinua noutamaan tms.

      Itse luotan Raamatun paikkansapitävyyteen. Taidan jättää tästä aiheesta kiistelyn tällä erää väliin. siunausta sinulle.

      • Tappokoneiston virkaa toimittaa paikkakuntani uskonnollinen väestö joka saattaisi vetää herneen nenään siitä että kunnallisessa toimessa työskentelevä henkilö kehtaa avoimesti arvostella heidän uskontoaan. Voipa olla että töitä ei maagisesti enää tarjottaisi sen jälkeen.
        Videon äänenlaatu oli kamala, ykkösmikki petti, enkä tahtonut kuvata koko hommaan alusta sen takia. Niinpä piti kelpuuttaa tuo surkea ääni.
        Jos UT:a siivoaa pois kaiken jumalan rangaistukseen ja helvettiin liittyvän materiaalin, kovin paljoa ei jää jäljelle. Kristinuskon keskeisin sanoma onkin että iso pomo tuolla jossain ei tykkää sinusta, ja jos et nyt heti paikalla usko isoon pomoon ja pomon poikaan ja omista elämääsi heidän palvomiselleen, niin iso pomo heittää sinut tuleen palamaan. Sinne minne joutuvat kaikki ystäväsi ja rakkaasi, jotka eivät usko ison pomon olemassaoloon. Aika karmivaa!
        kun pelko lähtee, katoavat myöt syyt uskoa.
        toisaalta aika surullista.


    • GiveMeAFuckingBreak

      Vittu, että on lapsellinen jätkä. Istuu naamari päässä ja volisee jotain mistä ei saa selvää.
      Olen varma, että sinulta ei videosi perusteella voida viedä ainakaan työpaikkaa.
      Larppaa seuraavassa muumipeikkoa. Pidättele kaksi viikkoa paskaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1962
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1900
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      385
      1797
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1123
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      684
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      675
    Aihe