Tietääkös joku, mistä otsikon jutut löytyvät, kun OP-rahastojen tietoja selailee?
Maajakauma näyttäisi olleen takavuosien OP-rahastotiedoissa, mutta nyt löydän vain ylimalkaisia maanosajakaumia... Myös rahastojen Top10-sijoitusten ulkopuoliset sijoitukset kiinnostavat - miksiköhän niitä ei kansalle näytetä?
Nordealaisena kypsyy heti, kun jo ihan tavallinen rahaston tuottokäyrä näkyy vasta, kun löytää klikkaa esiin pdf-kuukausiraportin - ja siinäkin käyrä lopahtaa jo ko. raportin loppuhetkeen eli on vanhaa tietoa...
OP-rahastojen maajakauma ja kaikki sijoitukset?
1
269
Vastaukset 1
- fsaah
Jos rahastoyhtiö ei osaa edes esitellä oleellisia tietoja tuotteistaan, ei sinne suuntaan kannata vilkuilla. Vaihtoehtoja piisaa, eikä OP ole millään mittapuulla kärkipaikalla.
Mornginstarin sivut on hyvä paikka rahastojen tietojen katseluun. Yleensä oleelliset tiedot löytyvät sieltä nopeammin kuin rahastoyhtiöiden omilta sivuilta.
Kaikki (vuodenvaihteen) sijoitukset löytyvät rahaston vuosikertomuksesta. OP taitaa julkaista yhden yhteisen raportin kaikista rahastoistaan, toivottavasti sellainen vuodelta 2017 löytyy jostain OP:n omilta sivuilta, Morningstrarilla on vain vuoden 2016 vuosikertomus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1861623
- 851372
- 1041058
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..13860Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40793Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83656Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.105647Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30641Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45587