Feminismihän on tunnetusti ollut urbaanien (usein vasemmistolaisten) intellektuellinaisten liike (juureva naisasia Minna Canthin tyyliin sitten on kummunnut maakunnista).
Koska olen ymmärtänyt, että aika monet feministit täällä ovat kotoisin kaupunkialueilta, eräät jopa STADISTA, niin kysyisin:
Miten feministit suhtautuvat maalaisiin?
Korostaako feministinen maatalouspolitiikka sitä, että ukkoutuvien poikamiesviljelijöiden sijaan pitäisi saada enemmän naisviljelijöitä? (Mitä sille pitäisi konkreettisesti tehdä?).
(Tämä soveltuu hyvin myös sarjaan: miten feministit suhtautuvat).
Myös, jos olet itse maalainen (tai kehäykkösen ulkopuolelta) ja olet kokenut suhtautumista feministin taholta, olet kelvollinen vastaamaan.
Koska olen ymmärtänyt, että aika monet feministit täällä ovat kotoisin kaupunkialueilta, eräät jopa STADISTA, niin kysyisin:
Miten feministit suhtautuvat maalaisiin?
Korostaako feministinen maatalouspolitiikka sitä, että ukkoutuvien poikamiesviljelijöiden sijaan pitäisi saada enemmän naisviljelijöitä? (Mitä sille pitäisi konkreettisesti tehdä?).
(Tämä soveltuu hyvin myös sarjaan: miten feministit suhtautuvat).
Myös, jos olet itse maalainen (tai kehäykkösen ulkopuolelta) ja olet kokenut suhtautumista feministin taholta, olet kelvollinen vastaamaan.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Veikkaanpa, että feministit pitävät maalaisia persien alla aivan samoin kuin miehiäkin. Poislukien tietysti naismaiset vätykset, joita feministit voivat komennella.
Täällä böndellä missä kuusenlatvassa oksien alla pesä pienoinen Oravalla.
Elämän realiteetit ja yhteistyö, ehkäpä rakkauskin on toisen tasoista kuin Hesan slummien kylmyydessä.
Feminismiin en ole törmännyt, pikemminkin reippaisiin ja railakkaisiin yhteisyrityksiin.
Ei niin väliä, ihminen on ihminen.
Stadilainen on vain niin usein Stadilainen ennen sitä ihmisyyttä.
...maanviljelijöiden ukkoutuva sukupuolijakauma pitäisi saada tasaisemmaksi?
Jossain täytyy olla tasa-arvogappi?
Ei löydy vastauksia joka kysymykseen.
Miksi ne ukkoutuvat? Kerro sinä
...ettei maatalousyrittäjien hallituksiin ole saatu 50% naisia läheskään joka tapauksessa.
Lakisääteiseksi homma pistettävä, koska tottahan päteviä hakijoita löytyy?
Kiintiöt käytäntöön, pitäähän sitä joka jyväjemmarilla vaimo olla, eihän tästä muuten mitään tule.
tulkintasi feminismistä urbaanina liikkeenä vähättelee jälleen kerran todellisuutta. naistutkimuksessa on kantapään kautta opittu se, etteivät kaikki naiset ole samanlaisia ja se onkin poikinut naistutkimusta esimerkiksi erilaisiin alueellisiin ja etnisiin ryhmiin kuuluvien naisten näkökulmasta. esimerkiksi suomessa lappilaista naistutkimusta on kovasti aloiteltu ja juuri lappilaisten naisten itsensä tekemänä. myös saamelaisnaisten tekemää tutkimusta kaivattaisiin lisää. tietenkin tasa-arvokysymyksissä voi pysähtyä pohtimaan, että millaisten naisten asiaa se eniten edistää. näen kuitenkin tälläisen jatkuvan omien mokien pohtimisen ja myöntämisen tärkeänä ja toisaalta aika harvinaisena. ja muuten itse sijoitun etelä-suomen näkökulmasta periferiaan..
niin vielä se, että kuten naisiakin niin myös feministejä on joka lähtöön. ehkäpä joku feministi ei tykkää maalaisista, ehkä joku toinen feministi ei tykkää kaupunkilaisista. en tiedä, onko sillä sitten taas jälleen kerran mitään tekemistä feminismin kanssa. vai millaista kytköstä nyt teet feminismin ja maaseudun välille? tietenkin se, että maaseutuun liitetään usein patriarkaalinen kulttuuri, jonka johdosta esimerkiksi tilat useimmiten siirretään perheen pojille. ja sitten, että olisivatko feministit sitten vaatimassa lisää naisviljelijöitä.. en tiedä, miksi olisivat.. maanviljelyhän on yrittäjyyttä. siihen ryhtyköön ken tahtoo. ja kyllähän naiset tiloja omistavat ja hoitavat. mutta, mutta en kyllä näe sitä tasa-arvopolitiikan suurimpana kysymyksenä.. tietenkin naisviljelijät voisivat asiaan ottaa kantaa, että kokevatko he jotakin ongelmia.. mutta tuskin kukaan feministi on vaatimassa, että 50 prosenttia maanviljelijöistä tulisi olla naisia.. miten helvetin väliä sillä on? jaa taidanpa olla väsynyt.
...tosin minä olen ollut huomaavinani, että maaseudun hyvinvoinnin säilyttäminen ja esim. tasa-arvoinen sukupuoliprosentti ammattikunnan nimeltä viljelijät (puhumattakaan metsureista) suhteen ei ole ollut feminismin sydämenasia.
Siksi pohdin, että onko tämmöinen priorisointi kaupunkipaikkojen yritysten hallituspaikkojen ja johtoportaiden suhteen ollut tahatonta (koska ne nostetaan usein esimerkeiksi vallasta, onhan riippumattomalla talonpojallakin sentään valtaa), vai onko feministeiltä jäänyt eräs elämänalue huomioimatta?
Mielestäni feministinen naisnäkökulma suomalaisen ruuan tuottamiseen enenevässä määrin voisi tuoda jotain?... Ehkä jopa lisää EU-tukia?
Aina kun luulen, että olet käynyt läpi jo kaikki yleistykset ja luokittelut mitä ikinä feminismistä saattanee keksiä, niin yllätät minut. Ihmettelen aivan oikeasti, mikä ihmeen tarve sinulla on saada niputettua feminismi johonkin tarkasti rajattuun, yhdenmukaiseen ja siistiin luokkaan. Se ei yksinkertaisesti ole mahdollista.
"Myös, jos olet itse maalainen (tai kehäykkösen ulkopuolelta) ja olet kokenut suhtautumista feministin taholta, olet kelvollinen vastaamaan"
Mitähän tuolla suhtautumisella oikein tarkoitat? Meinaatko, että feministit jotenkin karttaisivat maalaisia tai että he suunnittelisivat yksinäisten poikamiesten maatilojen kaappausta, vai mitä? Olen itse maalta lähtöisin enkä ole koskaan kokenut tämän aiheuttavan mitenkään erityistä "suhtautumista" feministien taholta.
Nyt kun minäkin olen löytänyt itselleni sopivan feminismin muodon (ifeminismi, katso http://www.ifeminists.net/introduction/faq.html), on pakko yhtyä edelliseen puhujaan. Meitä on todella moneksi tämän liikkeen sisällä, eikä feminismiä kannata tiivistää muutamaan adjektiiviin. Esimerkiksi tasa-arvoon suhtaudutaan hyvinkin eri tavoin eri kuppikuntien välillä; siinä missä me ifeministit kannatamme sukupuolten välistä ehdotonta tasa-arvoa monet muut ryhmät pyrkivät antamaan naisille sukupuolesta johtuvia erioikeuksia. Myöskin esimerkiksi yksilön oikeudet ovat vähän kiistanalaisia, me ifeministit kannatamme yksilön oikeutta tehdä omat päätöksensä ja moni muu lahko taas haluaa saada esim. seksuaalisuuden tiukkaan kontrolliin. Ei siis todellakaan voida tehdä yleistyksiä feminismistä, vaan aina on syytä muistaa minkä alan feminististä on kyse.
Nari on myös se, joka viestistä toiseen muistaa mainita vastapuolen kirjoituksista "perusteetonta" tai "ilman perusteita". Tämä onkin hyvä keino ja oma absoluuttinen oikeassa oleminen taattu, kun ei koskaan hyväksy eriävän mielipiteen omaavan perusteita, vaikka ne olisivat JOPA puolueetonta tutkimustasoa! Olenkin päättänyt ristiä hänet tästälähin Nari-perusteetonta. Mutta se siitä.
Mitä maalaisiin tulee ja maalla asumiseen, niin minulla ei ole mitään pahaa sanottavaa. Joidenkin maalla asuminen on puhdas valinta, toisille elämäntapa, josta ei osaa luopua. Kukin tavallaan.
Tuntuu välillä olevan niin, että kaupunkilaisilla on aika hivenen pitkää kun ehtivät kaikenmaailman hömpötyksiin mukaan. Mielestäni hienointa on juuri kaupunkilaisvihreisyys. Siihen yleensä kuuluu keskivertoa parempituloisten lapsia, jotka ovat nähneet lehmän korkeasaaressa ja hirvestä joskus kuvan. Metsä on sama kuin maalla puistikko tai takapiha. Sitten he kaikessa oppineisuudessaan kertovat miten maalla tulee elää vaikka eivät itse ole käyneet kuin korkeintaan kerran jollain maatilamatkalla tai "survival"-tms leirillä.
No pakkohan kai stadilaisten on kertoa maalaisille miten maalla eletään kun ilmeisesti tyhmyyttään emme sitä tajua..
Niih, ja pistäppä espoolaiskakara piirtämään kala. Eiköhän paperille ilmesty kuva kalapuikkopaketista.
pari vuotta sitten uutisoitiin siitä, kun pääkaupunkiseudun mukuloilta oli koulussa menty utelemaan erilaisista puistamme niin 60%:a EI ollut erottanut kuusta männystä.
Kerro siinä sitten kaupunkilaisturistille, että ota mieluummin sieltä metsästä tervaleppää savustukseen.. Heihei.
Mulla on tapana sanoa KINUKEILLE etta STADISSA nakee enemman TREEDEJA kun DALLAAJIA.
Jos oot tullut vaikka NYKISTA FINSKEIHIN, ja kiipeat johonkin vesitorniin TSIIGAAMAAN BAANAA, niin onhan se semmoista LANDEA viela koko STADI.
Ei sit.
...uskoisin, mikäli sinulla on mm. hyvä itsetunto, että suhtautumisesi maalaisiin on myönteinen.
Mitäs olet konkreettisesti tehnyt viljelijöiden sukupuolijakauman tasa-arvoistamiseksi?
Olen yrittänyt ensin käännyttää omat vanhempani käsittämään että tytär voi myös jatkaa maatilaa. Epäonnistuen siinä.
...minusta juuri maaseudun kannalta, esim. myös tilakoon kasvattamisen perusedellytysten turvaamiseksi, tulisi erittäinkin tukea naisviljelijöiden pyrkimyksiä.
Olitko vielä vanhempikin kuin velipoikasi? (jotkuthan ajattelevat, että vanhemmalla on etuoikeus halutessaan lunastaa tila muilta sisaruksilta).
Ei minulla ole velipoikia.
Minä en kyllä oikein tajua. Eikös nuo viljely hommat sovi yhtälailla naisille kuin miehillekin.
Luulisi vanhemoien olevan tyytyväisiä jos tytär on valmis jatkamaan tilanpitoa.
...ei ole toisaalta ihme,että olet feministi, jos omista vanhemmista ovat lähteneet asenteet noin ihmeelliset.
...aitanpolulla astelevaa feministiä on kuin pilvinen päivä.
Näin ainakin meillä.