Kympistä seiskaan

taidan-pakata

Takaisin Windows seiskaan. Olisiko siinä järkeä? Kymppissä on toisinnaan ongelmia.

14

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei mitään järkeä. Windows 7 on näillä näkymin kelvoton 1,5v kuluttua.

      Parempi korjata ne ongelmat mitä sinulla on Windows 10:ä käytettäessä.

      • äänetöntä

        Ongelma on se, että ääni on kadonnut, enkä minä sitä onnistu saamaan koneeseeni.


      • äänetöntä kirjoitti:

        Ongelma on se, että ääni on kadonnut, enkä minä sitä onnistu saamaan koneeseeni.

        Mahdollisia vikaantumispaikkoja:

        1. Kaiutin- tai kuulokejohto, ja liitin
        2. Mikserin asetukset
        3. Ajuri

        Jos noita penkomalla ei selviä niin oisko se sitten vaan niin, että tuoreet varmistukset kaikesta, sitten puhdasasennus uusimmalta 64-bittiseltä Windows 10 asennusmedialta mitä Microsoft julkaissut ja käyttäjätiliksi Omistaja tai Admin, turvallisella salasanalla.

        Asennuksen jälkeen ensitöikseen sitten päivittää täysin mitä tullut pikkupäivityksiä ja luo tavallisen käyttäjätilin etunimellä minkä sitten liittää Microsoft tiliin ja mielellään S-Mode päälle jos mahdollista. Sitten kirjautuminen ja käyttö aina tavallisella käyttäjätilillä eikä missään vaiheessa syötä järjestelmänvalvojan tunnuksia.

        Tässä vaiheessa äänien pitäisi toimia. Jos ei toimi niin sitten tarvinee jotain käsin tehtävää nysväämistä tehdä kirjautumalla järjestelmänvalvojan tilille ja jotain ajureita asentaa laitevalmitajan viralliselta sivulta.

        Kun se on ratkaistu niin Windows 10 tosiaankin kannattaa rauhoittaa että on siellä tavallisella käyttäjätilillä, kirjoittamatta järjestelmänvalvojan salasanaa ja mielellään S-Modessa. Windows 10 toimii yleisesti ottaen hyvin kun sinne ei tule mitään muutoksia mihinkään Windows tai Program Files kansiohin tai mihinkään muualle vaan Microsoft hoitaa nämä ja itse mellastaa vain siellä tavallisella käyttäjätilillä.


      • äänetöntä

        Oli ihme ja kumma. Ääni heräsi henkiin.
        Ei muuten ollut helppo. Hommassa meni tuntitolkulla aikaa. Kiitos kuitenkin.


      • Kamalakymppi

        W10 ei ainakaan ole mitään järkee!


    • Tottaturiset

      On siinä varmaan järkeä, mutta seiska happanemassa muutaman vuoden päästä, ellei synny W7 yhteisöä.
      Harkinta myös Linuxjakeluihin kannattaa muistaa. mm Ubuntu ja Mint.
      W10 on hyvin ongelmallinen ja suuri tietoturva riski.

      • optiosanktio1

        Seiska on ihan käyttökelpoinen ja turvallinen AINAKIN seuraavat 1,5 vuottta, tietoturvapäivitykset latautuvat ja pelaavat ilman on gelmia.
        Tuona aikana monelle voi tulla eteen tilanne että haluaa päivittää vanhan XP-koneen nykyaikaan ja moni ongelma poistuu.

        Mielestäni jos on jatkuvasti joitakin ongelmia ajureiden ym kanssa niin hyvä ja toimiva vaihtoehto on palata takaisin seiskaan ja katsoa 1,5-2 vupoden päästä mikä tilanne itsekullakin on.


      • jotainhäikkääkaitaas

        Onko tullut jo lokakuun päivitykset W7? Muutama pv sitten oli tarjolla yksi saman nro KB joka on asennettu minulla jo lokakuussa 2016. Jäin odottamaan mitä tulisi tehdä. Mitään laatukoontia ei ollut mitä on tullut on joka kk viime aikoina.


      • kerrallakuntoon
        optiosanktio1 kirjoitti:

        Seiska on ihan käyttökelpoinen ja turvallinen AINAKIN seuraavat 1,5 vuottta, tietoturvapäivitykset latautuvat ja pelaavat ilman on gelmia.
        Tuona aikana monelle voi tulla eteen tilanne että haluaa päivittää vanhan XP-koneen nykyaikaan ja moni ongelma poistuu.

        Mielestäni jos on jatkuvasti joitakin ongelmia ajureiden ym kanssa niin hyvä ja toimiva vaihtoehto on palata takaisin seiskaan ja katsoa 1,5-2 vupoden päästä mikä tilanne itsekullakin on.

        Se vaan aiheuttaa turhaa työtä kun joutuu kuitenkin asentamaan toisen järjestelmän reilun vuoden päästä.. Jos on paljon ohjelmia ja pelejä niin tähän saa varata kokonaisen päivän..


      • optiosanktio1

        Niinhän se aiheuttaa.....;) harmittaako...!!!!???

        Jos ei aikoinaan tullut asennettua kymppiä edes kokeilumielessä silloin kuin sen sai ilmaiseksi teki aika tyhmästi ja jos nyt on kuitenkin aikeissa sellaisen hankkia niin onhan siinä aikamoinen esentelu sitten.
        Selaiset jotka ovat aikaisemmin kokeilleet ilmaisen kympin käyttöä mutta pallanneet jatkamaan seiskan käyttöä olivat kaukaa viisaita, siirtyminen aikanaan kymppiin on paljon vaivattomampaa kun vanhat ohjelmat siirtyy päivityksen myötä.


      • bourbonangel

        Itse olen ratkaissut nämä operatiivisysteemi ongelmat näin:
        Minulla yks Win7 jäljellä.
        Minulla 2 Win 8.1 jäljellä
        Minulla 4 Win 10 toiminnassa
        Summa Summarum:
        Ei kovin suurta eroa näissä normaalikäytössä mutta jos pelaa pelejä jne.. niin toki eroja on.
        Kaikki toimii kuitenkin... perushommat ok....ei pahempaa valittamista.


      • 10ainanurin
        bourbonangel kirjoitti:

        Itse olen ratkaissut nämä operatiivisysteemi ongelmat näin:
        Minulla yks Win7 jäljellä.
        Minulla 2 Win 8.1 jäljellä
        Minulla 4 Win 10 toiminnassa
        Summa Summarum:
        Ei kovin suurta eroa näissä normaalikäytössä mutta jos pelaa pelejä jne.. niin toki eroja on.
        Kaikki toimii kuitenkin... perushommat ok....ei pahempaa valittamista.

        Pelatessa seiska ei kaatuile, mutta kymppi jopa kahden tunnin välein.


    • sössöö

      siinähän on järkee

    • hardwaresta-riippuu

      On järkeä koneen hardwaresta riippuen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      136
      7554
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      29
      2896
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      320
      1717
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      256
      1383
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      106
      1204
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1149
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1052
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      926
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      19
      908
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      901
    Aihe