Pysäköinninvalvonta - voimavarojen tuhlausta

J_S_V

Mielestäni pysäköinninvalvonta on mennyt liiallisuuksiin. Esim. 24h -paikoilla pyöriskelevät kameran kanssa. Onko järkeä? Pysäköinninvalvojista olisi hyötyä yhteiskunnalle, jos annettaisiin heille lapiot, joilla raivaisivat lisää parkkipaikkoja.

5

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kato.asiantuntija

      Johtusko siitä, että niillä paikoilla pydäköidään liian pitkään? Miksi on 24h paikkoja tehty, jos kerran rajoituksia ei tarvitse noudattaa?

      • noNiinNiin

        On alueita, joissa pysäköinti on tehty melkein mahdottomaksi. Esimerkiksi Vantaan Martinlaaksossa pitkäaikaiselle pysäköinnille ei ole järjestetty paikkoja juuri ollenkaan. Hölmö juttu, että pysäköintipaikkoja ei järjestetä, mutta pysäköinninvalvojia näkyy alueella aivan valtavasti.


      • Kjju666
        noNiinNiin kirjoitti:

        On alueita, joissa pysäköinti on tehty melkein mahdottomaksi. Esimerkiksi Vantaan Martinlaaksossa pitkäaikaiselle pysäköinnille ei ole järjestetty paikkoja juuri ollenkaan. Hölmö juttu, että pysäköintipaikkoja ei järjestetä, mutta pysäköinninvalvojia näkyy alueella aivan valtavasti.

        Nii miksi ei kaavoiteta uusia pysäköintialueita. Kerrostaloja tulee lisää jatkuvasti. Ehkä se on poliittinen päätös kannustaa vähentämään yksityisautoilua. Pysäköinninvalvonta kuitenkin joutuu valvomaan paikkoja eikä se voi vaikuttaa niiden määriin.


    • dryhdrynd

      Olisi aiheellista näkyä Espoossakin ainakin kauppojen läheisyydessä ja invapaikoilla toiset ovat vallanneet Romanit ja toiset matut.

    • Siski

      Jos autoilijat noudattaisivat sääntöjä, pysäköinninvalvojiakaan ei tarvittaisi. Yhteiskunta pyörii yhdessä (edustuksellisesti) laadittujen sääntöjen mukaan. Säännöt, joiden noudattamista ei valvota, eivät ole voimassa.

      Pysäköinninvalvonta työllistää ja tuo kaupungeille tuloja. Onneksi on tumpuloita autoilijoita...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1403
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      103
      799
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe