Vaasan keskussairaala ei tule saamaan toivomaansa laajaa päivystystä. Sosiaali- ja terveysvaliokunta äänesti torstaiaamuna esityksen päivystyksestä nurin äänin 9–7.
Hallitus päätti jo vuonna 2016, että Suomessa on 12 laajan päivystyksen keskussairaalaa. Vaasa ei päässyt joukkoon. Oppositiopuolueet ovat kannattaneet Vaasan laajaa päivystystä.
Lestaa huutava vaikeroimaan tuostakin.
Hallitus päätti jo vuonna 2016, että Suomessa on 12 laajan päivystyksen keskussairaalaa. Vaasa ei päässyt joukkoon. Oppositiopuolueet ovat kannattaneet Vaasan laajaa päivystystä.
Lestaa huutava vaikeroimaan tuostakin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oppositiossa olevan ärkkopeen toiminta on outoa sen hankkeita vastaan äänestetään mutta se itse kannattaa hallitusta?
vähän niin kuin ostopalvelumiehet nro 2
Hallituksessa on viisaus, ei punikkipuolueissa.
Osaamattomat vasurit huutaa naama punaisena, sitten ei muuta olekkaan.
SDP ei osaa sanoa että miten se hoitaisi maan asioita, kyvyttömiä kun ovat siihen.
Kaikki osaa velan oton, kun pitäisi muutakin olla plakkarissa. Ay-liike ja kolmikannat
ei kuulu demokratiaan.
Niinpä. Demokratiaan eivät kuulu myöskään yritysten vaikeneminen omista suunnitelmistaan. Vaikka vaikuttavat monien elämään. Antavat julki vain vaivoin juuri sen, mikä niille pakotettu. Nytpä vain kokkarit ja kepu saatava oppositioon, huutamaan naamat sinisenä julkisesta velanotosta - ja vaikenemaan täysin yritysmaailmasta. - Kuten aina ennenkin.
Äänestys oli irvikuva demokratiasta.
Äänestäjille annettiin käsky äänestää tietyllä tavalla. Omaa järkeä ei saanut käyttää.
Miksi tarvittiin niin monta äänestäjää, kun Orpo ja Sipilä olisivat voineet itse olla äänestämässä.? Olisi ollut kaikille helpompaa!
Ehkä tässä päätöksessä ei olennaisinta se, että oppositio oli toista mieltä. Vaan hallituspuolueiden keskinäinen nahistelu ja - kompromissi. RKP ei hallituksessa, joten Vaasa ohitettiin. Kas, Kepu halusi osoittaa voimansa? Niinpä. Raarollista on tuo päivänpolitiikka. Pekka Puskalle kuitenkin sympatiapisteet. Pystyi asettumaan yläpuolelle. - Ihmetellä täytyy aina vaan, mistä tuo Kepu oikein saa kannatuksensa, kun vertaa muihin länsieuroopan maihin. Joissa maalaispuolueilla ei nimeksikään enää kannatusta. Jäänne agraari-Suomesta...
Kyllä kepun kannatus on osaamisessa erialueilla, ei muuten tuollaisia tolppia tulisi. Jos helsinki
olisi tuolla osaamisella, se olisi kokomaan eduksi. Siellä vihiriät ja Jan, jokunen sosialistikin laittaa sekasikiöksi koko kaupunkia.
https://www.vaalikone.fi/eduskunta2015/tulos
Vaikka keskeltäsuomea
https://www.vaalikone.fi/eduskunta2015/tulos/0/11
Paranee vain
https://www.vaalikone.fi/eduskunta2015/tulos/0/13
Pohjalaasetkin
https://www.vaalikone.fi/eduskunta2015/tulos/10/052
Ainoa kunnon peruste laajan päivystyksen järjestämiseksi Vaasaan oli ruotsin kieli, mutta voidaanko siihenkään aina vedota. Viime talvena uutisoitiin, että Vaasan sairaanhoitopiirissä asuvista vain noin 50 tarvitsee vuosittain laajan päivystyksen palveluja. Kuinka moni oppositiopuolueenkaan edustaja on oikeasti sitä mieltä, että Vaasaan kannattaa rakentaa monen erikoisosaajan laaja päivystys yhtä viikottaista potilasta varten? Kuinka moni erikoisosaaja on edes valmis päivystämään sairaalassa, jossa enin osa ajasta menee peukaloiden pyörittämiseen?
Lisäksi RKP:n vaatimukseen alistuminen olisi johtanut kapinaan niissä muissa maakunnissa, joista lähimpään laajan päivystyksen sairaalaan oli enemmän kuin 80 kilometriä, mikä on Vaasan ja Seinäjoen etäisyys. Odotukset kapinasta taisi olla ainoa syy, miksi oppositiopuolueiden edustajat äänestivät Vaasan laajan päivystyksen puolesta.
Tolpat surullista katseltavaa, mutta onneksi jo 3 ja puolen vuoden takaasia. Sille Kepu toki rakentaa edelleen. Eli maakunnille, kas kun arvelevat sillä tasolla vielä pärjäävänsä. Kaupanteossa kokkareiden kanssa. Valtakunnan tasolla taas, kuten olemme juuri näkemässä, laittaa sekasikiöksi koko maata. Mutta koko Suomen onneksi perustuslaki vielä voimassa.