Teuvo Hakkarainen joutui PS-ryhmäkurin uhriksi!

werwerwerwer

Teuvo Hakkarainen pakotettiin äänestämään vastoin omaatuntoansa Sipilän hallituksen työllisyyslinjaa vastaan. Hakkarainen kuuluu tunnettuun keski-suomalaiseen sahanomistajasukuun, ja on selvää, että Hakkarainen tuntee yrittäjien ongelmat, mitä tulee huonoihin työntekijöihin, joista pitäisi päästä helpommin eroon.

Hammasta purren Teuvo kuitenkin äänesti hallitusta vastaan, ryhmäkurin sanelemana. Ei siis riitä, että Teuvoa lyödään median taholta; nyt siihen syyllistyivät persut itsekin!

8

135

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luultavammin

      Tuskin se edes ymmärsi mistä äänestyksessä oli kysymys.

    • Pääasia että edukasta laatukonjakkia riittää.

      • eltioiy

        edukasta...tarkoitti kai edullista.


    • hahahahahahahahahhh

      Persuäänestäjätkin jakaantuvat Irtisanomislain suhteen kahtia, noin puolet kannattaa naaman perusteella tehtyjä irtisanomisia ja toinen puoli vastustaa moista. Ei ole helppoa persun ottaa kantaa teet niin tai näin niin aina näyttää persettä jollekin äänestäjälle, siksi persut pyrkivät äänestämään tyhjää jollain verukkeella.

    • tarkistakaa-ensin-

      Hakkarainen oli poissa äänestyksessä. On tämä ihme paikka, että kaikki asiat vääristellään.

      • werwerwrew

        Ainoa tapa säästää Hakkaraisen omanarvontunto oli jäädä pois äänestämästä vastaan lakia, jonka hän tietää olevan tarpeellinen.

        Kummallista, että persuissa ei sallita vapaata ajattelua, vaan pakolla yritetään taivuttaa ryhmäkuriin.


    • Näin-asiat.meni

      "Teuvo Hakkarainen pakotettiin äänestämään vastoin omaatuntoansa
      Sipilän hallituksen työllisyyslinjaa vastaan"

      No ei tosiaan pakotettu ketän äänestämään tietyllä tavalla, tässä asiassa ryhmäkuri oli aika löysä. Äänestihän siellä persujen Tom Packalen hallituksen esityksen puolesta. Toivottavasti Packalenin omat äänstäjät palkitsevat hänet ruhtinaallisesti ensi huhtikuussa.

      Teuvo Hakkarainen itse oli poissa äänestyksestä. Ei ilmeisesti kokenut että hänellä olisi profiilin kohottamisen tarvetta kumpaankaan suuntaan.

      Äänestyksen lopputulos tiedettiin varmana jo ennalta.

    • Kokkarien-hätäpas-ka

      >> oli jäädä pois äänestämästä vastaan lakia, jonka hän tietää olevan tarpeellinen.

      Kyseisen lain sisällöstä ja lakiteksteistä ei ole vielä mitään kirjallisessa muodossa olevaa esitystä olemassa. Ministeri pappa-Lindströn yritti tiistaina jotakin sekavaa sokeltaa, että mitä sinne mahdollisesti olisi tulossa.

      Lindströmin selostus oli niin epäselvää, että kellekään PK-yrittäjälle ei millään syty lamppu päähän. Että just tollaistahan lakia on odotettu, ja sitä me tarvitaan.

      Tulossa oleva Sipilä-kompromissi laista on käyttökelvotonta roskaa.

      Sipilä ja Kokoomus nostivat tämän pelkästään vaalipoliittisena aseena esille. Kokoomusta on viimeiset 2 vuotta haukuttu, kun eivät edes 3-puolueen porvarihallituksena saaneet paikallisen sopimisen asiaa vietyä lakeina lävitse.

      Hätäpas-kana tölväistiin tämä lakiesitys ulos, ja se on aika köykäistä, melko olematonta asiaa, oikeisiin asioihin verrattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      241
      45300
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      184
      10834
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1545
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe