MySafety ajoneuvoturva

PräntinLukija

MySafetyn puhelinmyyjä tarjosi syksyn alkaessa ajoneuvovakuutusta kertoen, että tuulilasivahinkojakin tapahtuu paljon parkkipaikkakolhujen myötä. Luin vasta nyt vakuutusehdot ja parkkipaikkakolhujen omavastuut kyllä korvataan, MUTTA ei kiveniskemiä tuulilasiin. Kannattaisi siis aina lukea vakuutusehdot, aina.

4

1541

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EveliinaLT

      Vakuutusehdot kannattaa ehdottomasti katsoa hyvin läpi näissä tapauksissa ja kysyä myyjiltä epäselvistä kohdista tarkennukset, jos jokin mietityttää. Toivottavasti sinulla on kuitenkin kaskovakuutuksessa lasivakuutus tällaisten mahdollisten surkeiden sattumusten varalle :) / Eveliina, LähiTapiola.

    • mySafety

      Hei PräntinLukija,

      Tuulilasiin kivestä tai esim. nastarenkaan nastasta muodostunut kiveniskemä ei johdu onnettomuudesta eikä ilkivallasta, vaan se lasketaan ajoneuvon kulumiseksi, eikä siksi sisälly Ajoneuvoturvaan.

      mySafetyn Ajoneuvoturva korvaa kyllä omavastuun tuulilasivahingoissakin, mikäli ne ovat tapahtuneet onnettomuuden (esimerkki: parkkipaikalla joku on törmännyt autoosi ja sen tuulilasi on särkynyt säpäleiksi) tai ilkivallan johdosta (esimerkki: joku on potkaissut ikkunan rikki kadun varrelle pysäköidystä autostasi). Tällöin omavastuuosuus maksetaan sinulle takaisin korvausrajojen mukaisesti, kun vakuutusyhtiösi on ensin sattuneen vahingon käsitellyt ja maksanut sinulle korvausta.

      Tuulilasin kiveniskemä tai auton hinaus-/tieturvapalvelun omavastuu ovat poikkeuksia, joiden omavastuuosuuksia ei Ajoneuvoturvasta korvata. Näitä kahta poikkeusta lukuunottamatta Ajoneuvoturva on hyvin kattava ja hyvä lisäturva kaskovakuutuksen rinnalle.

      Ystävällisin terveisin
      mySafetyn asiakaspalvelu

    • EveliinaLT

      Mikäli autosi tuulilasiin iskee kivi ja sinulla on lasivakuutuksen sisältävä LähiTapiolan kasvovakuutus, niin tämänkaltainen vahinko korvataan jo suoraan vakuutuksesta. Suuri plussa on se, että mikäli kiveniskemä on korjattavissa, niin omavastuuta ei peritä lainkaan. Ei siis ole tarvetta erillisille maksullisille lisäturville tällaisessa tapauksessa! Myöskään ajoneuvon autopalvelu/hinaus ei LähiTapiolassa sisällä omavastuuta ja turva sisältyy suoraan kaikkiin kaskovakuutuksiimme (myös Osakaskoon) ilman erillistä lisämaksua :)

      Eveliina, LähiTapiola.

    • Turhaa123

      Näkyy olevan 10€/kk tuo mysafetyn ajoneuvoturva. Ei mitään järkeä ainakaan osakaskolliseen autoon jos täyskaskoonkaan. Maksat vuodessa pitkälle yli puolet mahdollisen vahingon omavastuusta. Varsinkaan kun tuulilasi ei kuulu niiden turvaan mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2359
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1940
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      40
      1710
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1559
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1191
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      71
      1133
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    10. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      142
      896
    Aihe