porarihallituksen koko maailman sosiaalitoimisto

TilaatkoLisääTätä

Suomesta tulossa Sipilän, Orpon ja Terhon porarihallituksen avulla koko maailman sosiaalitoimisto:

"Hallitus esitteli eduskunnalle lakiesityksen, joka poistaisi ulkomaalaisilta työntekijöiltä sosiaalitukien saamiselle tähän asti edellytyksenä olleen 4 kuukauden työskentelyvaatimuksen. Perussuomalaisten kansanedustajien mukaan esitys toteutuessaan johtaisi siihen, että veronmaksajat maksaisivat välillisesti sosiaalitukien muodossa osan maahan tulevan halpatyövoiman palkoista.

Hallitus pyrkii poistamaan ulkomaalaisilta työntekijöiltä sosiaalitukien saamisen edellytyksenä olleen 4 kuukauden työskentelyvaatimuksen. Esityksen toteutuessa vähintään peruspäivärahan verran ansaitseva ulkomaalainen työntekijä saisi myös lyhytaikaisen työskentelyn ajalta oikeuden asumisperusteisiin etuuksiin, kuten lapsilisään ja sairausvakuutukseen."
https://www.kansalainen.fi/ps-kansanedustajat-tyoperainen-maahanmuutto-ei-voi-perustua-sosiaalietuuksiin/

Keinolla millä hyvänsä Suomeen ulkomaista halpatyövoimaa, jonka palkanmaksu ulkoistetaan eli sosialisoidaan yhteiskunnalle, kansalle ja veronmaksajille.

6

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IhmeJaKumma

      Miksi tähän on varaa, muttei eläkeläisten alimpien eläkkeiden korotuksiin?
      Orpo miksei?

    • mitähähtäh

      Mites tämä Orpon ja Sipilän projekti etenee?

      • Vaalit.tulee

        Orpolla ei ole jakovaraa suomalaisille mutta ulkomaalaisille jakovaraa löytyy.
        Sipilällä ei ole mitään sanomista.
        Terholla on hätä vaaleista ja äänistä. Ääniä ei tule julkisilla tekopelleilyllä.
        Ps:>lle tulee äänivyöry rehellisyydestä oman maan kansalaisia kohtaan.


    • jussuf-se-homo

      No, ei lopu islamilainen mulkku heti kesken...

    • Anonyymi

      Muistin virkistämiseksi.

    • Anonyymi

      Nyt se on viherpunikkien johdolla sosiaalitoimisto koko maailmalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      318
      12445
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      52
      3605
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      84
      3212
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      130
      2986
    5. 103
      2938
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      69
      2682
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2588
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2499
    9. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      2
      1537
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1518
    Aihe