vaikuttaa tuo Putin olevan jo vakavasti sekaisin. Tällainenko pelle johtaa venäjää?
Vai vaivaako tuo sairaus Putinia? http://hikipedia.info/wiki/Kusipää
Putin lupasi kansalleen paratiisin ydinsodan jälkeen
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005873055.html
Putin lupasi kansalleen paratiisin ydinsodan jälkeen – Moni venäläinen kauhistui: ”Haluan helvettiin, jos siellä ei ole Putinia”
Venäjän älymystö ja oppositio ihmettelevät Vladimir Putinin erikoista kommenttia, jossa presidentti tuntui valmistelevan kansaansa marttyyrikuolemaan ydinsodan varalta.
Venäjällä jatkuu kohu presidentti Vladimir Putinin ydinsotaa koskevasta kommentista, jonka hän lausui 18. lokakuuta niin sanotussa Valdain klubin tilaisuudessa Sotshissa.
Kyseessä on Venäjän arvovaltaisimpana keskustelufoorumina pidetty tapahtuma, jonne kutsutaan joka vuosi sekä Venäjän omaa eliittiä että ulkomaalaisia tutkijoita, poliitikkoja ja entisiä poliitikkoja esimerkiksi Yhdysvalloista, Kiinasta ja Euroopan unionin maista.
Putin ylpeili arvovaltaisen yleisön edessä ensiksi muun muassa sillä, että Venäjän ei tarvitse pelätä mitään.
– Me emme ylipäätään pelkää mitään. Meillä on pinta-alaltaan tällainen maa ja meillä on kansa, joka on valmis antamaan henkensä Isänmaan puolesta, Putin ilmoitti.
Seuraavaksi Putin selvitti maansa ydinasedoktriinia, joka perustuu hänen mukaansa tuhoisaan vastaiskuun siinä tapauksessa, että joku aggressori hyökkää Venäjän kimppuun. Tässä yhteydessä Putin myös lupasi itsevarmaan tapaansa venäläisille, että ydinsodan tullessa nämä pääsevät paratiisiin.
– Vihollisen on syytä tietää, että kosto on vääjäämätön ja hänet tullaan tuhoamaan. Ja me, aggression uhrit, me menemme marttyyreina paratiisiin, kun taas he vain kuolevat, sillä he eivät ehdi edes katua, Putin ilmoitti ikään kuin vitsailun varjolla.
Yleisö puhkesikin nauramaan tässä vaiheessa Putinin kommentille, mikä herätti heti tuoreeltaan ihmetystä joissakin venäläisissä sosiaalisen median käyttäjissä ja oppositiopoliitikoissa.
– Yleisön nauru tarkoittaa jompaa kumpaa näistä kahdesta vaihtoehdosta: joko he pitävät Putinia klovnina ja nauravat siksi tai sitten yleisö itse on idiootteja. Kumpi vaihtoehto teitä miellyttää enemmän? kyseli esimerkiksi Venäjän entinen varapääministeri Alfred Koh Facebook-sivuillaan.
Moni tunnettu venäläinen älymystön ja kulttuurielämän vaikuttaja on kommentoinut sittemmin Putinin lausumaa pöyristyneenä. Lausuman pohjalta on tehty pilapiirroksia ja meemejä, ja myös moni tavallinen venäläinen on ilmaissut sosiaalisessa mediassa pitävänsä presidentin kommenttia vähintäänkin outona.
Kirjailija Viktor Shenderovitsh kyseenalaisti jopa Putinin henkisen terveyden.
– Hän on henkilö, josta riippuu meidän elämämme. Satojen miljoonien ihmisten elämä riippuu henkisesti epätasapainoisesta ihmisestä. Me olemme hänelle jo marttyyrejä ja ”he” joutuvat helvettiin. Mutta tiedättekö, minä en halua sen paremmin helvettiin kuin paratiisiinkaan. Minä haluaisin elää, tiedättekö? Haluaisin vain elää. Mutta nyt valmistellaan jo marttyyrikuolemaa. Minun marttyyrikuolemaani. Sillä hän menee bunkkeriinsa, mistä häntä ei voi savustaa ulos, Shenderovitsh sanoi Eho Moskvyn haastattelussa.
Kirjailija Dmitri Bykov vastasi Putinille puolestaan lyhyellä runolla, joka kuuluu vapaasti suomennettuna näin:
– Minä en pyri taistelemaan enkä raatamaan, koko maailmankuvani on sekaista. Ja suoraan sanottuna haluaisin helvettiin, jos siellä ei ole Putinia.
Moni on ihmetellyt myös sitä, että edes Neuvostoliitossa kukaan johtaja ei puhunut ydinaseiden käytöstä niin itsestäänselvänä asiana kuin Putin nyt tekee. Tavalliset venäläiset ovat myös todenneet somessa, että he eivät halua päästä mihinkään ”ydinsodan paratiisiin”.
Tunnettu pilapiirtäjä Sergei Jolkin piirsikin pilapiirroksen, jossa verrataan kolmen johtajan kansalleen antamia kuuluisia lupauksia. Piirroksessa Nikita Hrushtshev lupaa ensin neuvostokansalaisille, että heidän sukupolvensa tulisi elämään kommunismissa. Mihail Gorbatshov lupaa puolestaan kansalle, että vuoteen 2000 mennessä jokainen perhe saisi oman erillisen asunnon. Putinin kohdalla lukee sen sijaan vain lyhyesti: Paratiisissa. Piirroksen voi katsoa Deutsche Wellen sivuilta tästä linkistä.
Putin lupasi kansalleen paratiisin
1
403
Vastaukset
- PjotrMahouwitz
Putin on oikeassa. Venäläiset pääsee paratiisiin, koska me olemme yli-ihmisiä. Muut kansat o vat ali-ihmisiä. Meille ei pärjää kukaan, ei missään asiassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t225009Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1643568Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo472940Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122850HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402769Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111893Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi41534Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271426Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211385
