...sella. Eikö veronmaksajien "tuki"-ostot enää auta (=EKP). Jos, niin Rahastosi sulavat !
Eli nyt on toistumassa täsmälleen sama kuin 2000-luvun alussa, kun putsasivat sinut nokiaosakkeella.
Kehottivat säilyttämään "pitkäjänteisesti".
Juuri tällä kusetuksella sinut kuppasi
Pörssi-LUISU kiihtyy, kaikki suuret pörssit miinuk
12
178
Vastaukset
- luntatupaan.lupasivat
Taitaa vauhti olla jo nyt niin kova, että koromankanava jätti asian uutisissaan kokonaan kertomatta.
Muisti kyllä kertoa "työllisyyden paranemisesta".
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15441546/nousukauden-viimeiset-hetket-menossa - suurtyöttömyys
Lakot pitää huolen et tulee mega-romahdus.
- Haans.seA
Sello........ AY-liiton suuri ontto pomo, on kautta Euroopan tunnettu h-
yväntekijä
Avaaja:
Mistä ihmeen "pörssi-luisusta" puhut? Esim. "NASDAQ-100" indeksi joka perustuu teknologiayritysten arvoon on noin kuudesosan korkeammalla kuin jopa vain vuosi sitten- Haans.seA
...Kerro?
Mikä on NASDAQ? Haans.seA kirjoitti:
...Kerro?
Mikä on NASDAQ?NASDAQ on yksi suurimmistä pörsseistä maailmassa ja NASDAQ-100 on pörssi-indeksi rahasto* johon kuuluu pörssin 100 suurinta ei-finanssialan yritystä.
*Suomeksi: derivaatta, eli "osake" jonka arvo määräytyy näiden firmojen arvon muutoksien mukaan. Eli siis jos kokonaisuudessaan pörssi on noususuhdanteessa, nousee derivaatankin arvo. Jos taas suurin osa laskee, laskee myös derivaatan arvo.
Voit tavallaan ajatella sitä näiden yritysten pörssiarvon "keskiarvona"
- 30-luvunLamanToisinto
Helvetillinen lama tulossa. Pörssit ennakoivat talouden tilaa aina vähintään puoli vuotta eteenpäin.
- Laskeallesi
Italia käy on Kreikan tielle. Kuinka käy tiedossa olevat Berlusconin aukot. 18 kesäisiä, ettei joudu syytteeseen. EU hajoaa, ja koko pankki järjestelmä, se on jo niin korruptoitunut. Se tarvitsee jo atomia pysyäkseen pystyssä. Pojat on jo pakko kasvattaa neideiksi, aivopesu menee paremmin lävitse, kyykytys käyttää sitä aukkoa hyväkseen.
- Suoli-Shitland
Rahathan menee EUnukeille, kun kaikki rahanarvoinen piti täältä myydä pois. Turha enää ihmetellä. Meiltä nääs loppuu omat rahat just ja ainoa "tulonlähde" on pankkiunioni, josta pyydetään lainaa, kun omat loppuu. Velkaa kohta n. 107 MRD e ja kasvaa vain. Kun on aika maksaa vanhoja velkoja pois, niin sitäkin varten otetaan uutta velkaa. Hieno EU-strategia suomalaisen "hyvinvoinnin" kehittämiseksi. "EU on meille kaikille hyväksi - Myydään maa ja eletään velaksi".
LÖLXD - GoldmanSachs
Tulispa kunnon rommaus. sais salkkua tankata halvalla.
- Taloushuijari
Myydään maa ja eletään velaksi". Maa on jo myyty ja velat on jäänyt, ja kasvaa.
- dfgdgfdggfdgd
Ihan hyvä, jos vähän laskeekin, saapahan osakkeita taas halvemmalla. Lisäksi jos on sijoittanut USA:n rahastoihin, on ne jopa vuoden takaiseen verrattuna vieläkin reilusti voitolla. Itse asiassa, jos on sijoittanut viimeisen 10 vuoden ajan jenkkiosakkeisiin, jopa 50% romahduksen jälkeen osakkeisiin rahansa sijoittanut on edelleen reippaasti voitolla verrattuna heihin, jotka ovat säästäneet tilille.
Ja jenkeissähän romahdus ei ole kestänyt edes iltaan saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1212286
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4242163Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?971176Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?14974- 44794
Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34790Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109766Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!15764Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte166706Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti32689