Juutalaiset odottavat messiasta, minä ryhdynkin messiaaksi.
jeesuksella välähti ajatus
silo-midras
12147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuo välähdys tapahtui jo ennen maailman perustamista.
Eli Isä ja Poika sopivat keskenään,
että Poika tulee sovittamaan ihmiskunnan synnin,
jos paholainen onnistuu viettelemään ihmisen.
Ja tämä pelastussuunnitelma aktivoitui heti,
kun Aadam oli syönyt kielletyn puun hedelmän.
Ja niin 4000 vuotta myöhemmin
Poika Isän rinnalta annettiin meille siten,
että Hän syntyi ihmislapseksi.
Hän tuli kärsivänä Messiaana.
Tätä eivät mainitsemasi juutalaiset käsittäneet.
Mutta Hän tulee toisen kerran kirkkaudessaan
ja silloin juutalaiset ottavat Hänet vastaan,
ja tulevat ymmärtämään Hänen haavojensa merkityksen.
Ja silloin Hän perustaa Valtakuntansa,
jossa Israel on pää eikä häntä.
Tämä kaikki selviää Raamatun ilmoituksesta.
http://kalamos.foorumi.eu/viewtopic.php?f=401&t=377
Mitä jumalan tyttärelle kävi.
ihan hyvä välähdys.
Mutta ei mennyt läpi ja joutui tuomiolle.
Näinhän se suunnilleen meni.
Olisihan se aika pöljä ja kädetön sadisti kaikkivaltiaaksi jos oman pojan tappaminen on päällimmäisenä keinovalikoimassa.
Oman aikansa populisti ja temppumaakari Uri Geller samassa paketissa. Melkein loppuun kannabispöllyssä veti shownsa ennen kuin alkoi itsekin epäillä mihin tuli lähdettyä. Sääli miestä. Mutta aika paljon jälkipolvet häneen on tarinaa ympänneet lisää.
Jeesus oli Profeetta Hoosean kirjan JISREEL. Siitä oliko hän Messias voidaan olla montaa mieltä. Hän tuli aikaan, jolloin oli määrä muutenkin tulla Liberaali kultuurivallankumous. Hän oli ERÄS tuon kertaisen kulttuurivallankumouksen moottori. Noita vallankumouksia sattuu 300 vuoden välein ja joka toinen on liberaali ja joka toinen on konservatiivinen.
600 Nebukadnessar
300 Aleksanteri Suuri
0 Jeesus Kristus
300 Konstantinus Suuri
600 Muhammed (saas)
900 Clynyn luostarireformi
1200 Sääntökunnat
1500 Uskonpuhdistus
1800 Ranskan vallankumous
2100 Veeda vallankumous
jne.
Jeesus ei saanut paljoa hyvää aikaan kannattajilleen tai juutalaisille. Lähes kaikki nimittäin heistä tapettiin. Vielä inkvistion aikana 1500 luvulle asti tappaminen oli yleistä. Mutta sen jälkeen tuli pieni apu sekä Intian Caitanya inkarnaatio ja asiat vähän paranivat.
Kuitenkin juutalaisia tapettiin Holocaustissa vielä aivan viime päiviin asti.
Mitään Messiasta ei ole näköpiirissä , mutta unelmat ja utopiat hänestä ovat lisääntyneet.
Luultavasti ne osittain jäävätkin unelmien tasolle. On monia tekijöitä jotka ovat saaneet aikaan hyvinvointia osalle maapallon väestöstä esim. Amerikan löytyminen yms. Kun tiedemiehet luopuivat kirkosta löydettiin paljon hyviä asioita. Ne ovat olleet aina edistyksen päiviä kun uskonnoista ja kirkoista on osittain luovuttu.
Unohdit Hitlerin koska olet oman maailmasi vanki.
En ole samanlainen aikamatkustusparadoksi kuin mitä Jeesus oli. Jeesusta ennen olivat filosofit, jotka olivat myös Jeesuksen jälkeen tulevasta ajasta lähtöisin. Nuo filosofit eivät olisi voineet syntyä Jeesuksen jälkeiseen maailman tilaan ellei Jeesusta olisi ollut. Nyt he syntyivät Jeesuksen luomaan maailman tilaan ja lensivät sen tiedon varassa, jonka Jeesuksen luoma maailma tarjosi menneisyyteen aikaan ennen Jeesusta ja vaikuttivat sielläkin.
Minä sen sijaan en ole tullut millään tavalla itseni luomaan maailmantilanteeseen, vaan olen luultavasti edellisen elämäni elänyt 1600-luvun askeettisissa ja moralistisissa tunnelmissa. En ole paradoksi, vaan tulin maailmaan joka on luotu muiden toimesta 1700-1900 luvuilla.
Jeesus tuli omaan maailmansa siinä mielessä että filosofit jotka edelsivät häntä olivat lähtöisin hänen jälkeensä olevasta maailmasta. Jeesus loi filosofit jotka lensivät aikaan ennen kuin Jeesusta oli syntynyt. Tämä on paradoksaalista. Itse olen paradoksin asemesta lähinnä vitsi tai kompastuskivi.
Nietzschen antikristus on ilmeisesti paradoksi.
Jos oikein syviä vesiä kaivetaan niin 1200 - luvulla eKr tai niillä tienoilla Israel hylkäsi Jumalan ja valitsi itselleen kuninkaan, joka samalla on temppeli. Kaikki maailman temppelit osoittavat luopumusta Jumalasta ja kuninkuuden valitsemista.
Ne, jotka luopuvat temmpeleistä luultavasti valitsevat Jumalan tai jonkin jumalallisen ominaisuuden kuten oikeuden tai totuuden. Rakkauden tai armahtavaisuuden tms. Siinä mielessä jokainen joka hylkää uskon linnoitukset ja ulkoiset kulissit ovat valinneet Jumalan kuninkaakseen.
Tämä on vain historiallisesti niin kaukainen asia , että se on unohtunut.
Millä ominaisuuksilla sinun kuningas on varustettu.
Minun kuningas lakaisee lattioita sinun kuninkaalla.