Viis veisataan demokratiasta ja laillisesti valitusta eduskunnasta , sitä vastaan on helppo lakkoilla.
Tarkoitus pyhittää keinot.
Tarkoitus pyhittää keinot.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mutta niinkuin populismi vaalivankkuritkaan ei kanna kun ei ole routaa ne uppoaa suon syvimpiin syövereihin
SAK;n liittojen käyttäytyminen ei ole mistään kotoisin. Suomessa on 85.000 työnantajayritystä ja vain 3000 - 5000 luottamusmiestä. SAK:n koko kenttä mollaa lakoillaan ja rutistaa noita n, 80.000 työntantajayritystä ja heidän työntekijöitään ja työntekijöiden oikeuksiaan käsittämättömillä vaatimuksilla. Siitä tämäkin tilanne on lähtöisin. Vastustetaan, mutta ei ole tarjota mitään parempaa tilalle, että työpaikkoja syntyis! En kannata.
Nyt on PAMilaisten vuoro vastustaa Eduskuntaa lakoilla vaikka on työrauhavelvollisuus. Miten sitä luonnehditaan, kun on naisvaltainen ala?
Mitä siitä tulisi, jos aina vain vastuttettaisiin omien etujen pienentämistä? Ei mitään. Ei yhteiskuntaa sillä tavalla rakenneta, että aina vain vastustetaan ja vastustetaan, sanoisi eräs Putous-tähti.
Ei ole mitään syytä olla PAMin jäsen. Tuskin ay-pomot kysyivät jäsenistöltään tästä lakkoilusta. Kyllä he hoitavat myös työsopimusneuvottelut ihan itse. Ei siinä jäseniä tarvita. Sopimusta sovelletaan sitten kaikkiin työntekijöihin, olet liitossa tai et. Miksi naisvaltaisella alalla maksaa vähistään 300 euroa vuodessa turhaa ansiosidonnaisesta, kun sen saa YTK:sta 100 eurolla vuodessa? Lakkoilevan tilipussi on aina vajaa. Lakon ajalta ei kerry palkkaa, ei eläkettä eikä lomarahaa. Näin PAM rankaisee omiaan!
Lakkoon ja liittoon ei saa pakottaa. Työt eivät ole lakossa. Eikä työpaikat ole lakossa. Vain työrauharikkurit ovat lakossa.
YTK:ssa ei lakkoilla. YTK kyllä neuvoo, miten toimia, jos haluaa erota liitosta ja varmistaa ansiosidonnaisen. SAK:n kampanjan johdosta yhä useampi tarvitsee ansiosidonnaisturvaa Suomessa. Mitenköhän ei-puolue SDP aikoo sen hanskata? Verojenkorotus ei lisää työllisyyttä, päinvastoin. Taitaa Rinteen mallit olla ruosteessa? Rinne ei ole PM-ainesta, retoriikan perusteella ei edes MP-ainesta.