Sipilän hallitus Suomen yrittäjien talutusnuoras

45414
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Nykyisen hallituksen intressit eivät ole keskituloisten, ei ainakaan pienituloisten puolella. Rikkaat ja yritykset kaiken keskipisteenä.

1Äänestä
  • Näkökulma: Tässä jutussa ei kerrota Sara Siepistä tai Kimi Räikkösestä, mutta luettuasi tiedät, miksi Juha Sipilän hallitus ajaa Suomen Yrittäjien haluamaa irtisanomislakia
    https://www.iltalehti.fi/politiikka/d540d759-4393-428f-a75c-1b5de44a07a5_pi.shtml
    "Pääministeri Juha Sipilän (kesk) ja valtiovarainministeri Petteri Orpon (kok) lähimmät poliittiset erityisavustajat ovat Suomen Yrittäjien johtajia, kirjoittaa politiikan toimittaja Tommi Parkkonen.

    Irtisanomislakia on epäilty Mikael Pentikäisen (kesk) johtaman Suomen Yrittäjien ajatukseksi, ehdotukseksi ja vaatimukseksi.

    Asiasta on kirjoittanut muun muassa Iltalehden kolumnisti, Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n entinen työmarkkinajohtaja Lasse Laatunen.

    – Viime viikolla kuulin luotettavista lähteistä, että irtisanomispykäläluonnokset on kirjoitettu SY:ssä (Suomen Yrittäjissä). Se demokratiasta, Laatunen kirjoitti saaden päälleen täyslaidallisen niin Suomen Yrittäjien ”ei pidä paikkaansa” -kieltomoitteita kuin eduskunnan kahvilassa kiroilevia kokoomuskansanedustajia.

    Laatunen on myös kuvaillut päähallituspuolueiden - kokoomuksen ja keskustan - olevan Suomen Yrittäjien panttivankina."

    Tommi Parkkonen

    Mitä vit.. miten joku oikeistoporvarien propagandavaltamedian palveluksessa oleva uskaltaa kertoa tällaisia juttuja?!

    Porvarihallitus näyttää olevan EK:n ja Suomen Yrittäjien lobbauskoneisto.

    Äänestä

  • VallankaappausOnTotta kirjoitti:

    Näkökulma: Tässä jutussa ei kerrota Sara Siepistä tai Kimi Räikkösestä, mutta luettuasi tiedät, miksi Juha Sipilän hallitus ajaa Suomen Yrittäjien haluamaa irtisanomislakia
    https://www.iltalehti.fi/politiikka/d540d759-4393-428f-a75c-1b5de44a07a5_pi.shtml
    "Pääministeri Juha Sipilän (kesk) ja valtiovarainministeri Petteri Orpon (kok) lähimmät poliittiset erityisavustajat ovat Suomen Yrittäjien johtajia, kirjoittaa politiikan toimittaja Tommi Parkkonen.

    Irtisanomislakia on epäilty Mikael Pentikäisen (kesk) johtaman Suomen Yrittäjien ajatukseksi, ehdotukseksi ja vaatimukseksi.

    Asiasta on kirjoittanut muun muassa Iltalehden kolumnisti, Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n entinen työmarkkinajohtaja Lasse Laatunen.

    – Viime viikolla kuulin luotettavista lähteistä, että irtisanomispykäläluonnokset on kirjoitettu SY:ssä (Suomen Yrittäjissä). Se demokratiasta, Laatunen kirjoitti saaden päälleen täyslaidallisen niin Suomen Yrittäjien ”ei pidä paikkaansa” -kieltomoitteita kuin eduskunnan kahvilassa kiroilevia kokoomuskansanedustajia.

    Laatunen on myös kuvaillut päähallituspuolueiden - kokoomuksen ja keskustan - olevan Suomen Yrittäjien panttivankina."

    Tommi Parkkonen

    Mitä vit.. miten joku oikeistoporvarien propagandavaltamedian palveluksessa oleva uskaltaa kertoa tällaisia juttuja?!

    Porvarihallitus näyttää olevan EK:n ja Suomen Yrittäjien lobbauskoneisto.

    "Viimeviikkoisen tiedonannon isänä pidetään keskustan entistä puheenjohtajaa ja ex-pääministeriä, kansanedustaja Matti Vanhasta.

    Vanhanen luonnollisesti toimi ennen paluutaan päivänpolitiikkaan Perheyritysten liiton toimitusjohtajana.

    Ja jotta Sipilällä olisi mahdollisimman laaja yrittäjätuki paitsi omassa puolueessaan myös hallituksessa, niin muistettakoon vielä lopuksi, että liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk) on Perheyritysten liiton hallituksen ex-puheenjohtaja.

    Tällaisen Sipilän ja Orpon lähipiirissä olevan yrittäjälobbarikeskittymän vuoksi onkin varsin ymmärrettävää, että Suomen nykyinen hallitus ajaa enemmän yrittäjien - siis myös Suomen Yrittäjien - kuin yksinhuoltajaduunarien asiaa."

    -

    Jopa eurokriisin pankkitukien maksamisen arkkitehdiksi paljastui Matti Vanhanen. Hän ehdotti EU-johdolle pankkien pelastamista Suomen 90-luvun pankkikriisin tapaan, maksattamalla pankkien holtittoman luototuksen tappiot veronmaksajilla, koska Suomessa tätä oli jo kokeliltu ja hyväksi todettu. Roskapankeille päätynyt omaisuus taas myytiin pilkkahintaan tai luovutettiin ilmaiseksi hyväveljille ja tästä valtioille esim. Kreikalle aiheutuneet kulut piilotettiin valtionvelan otolla. Näinhän myös Esko Ahon hallitus toimi pankkikriisin jälkimainingeissa, joissa mm. Björn Wahlroos kokoomus- ja kepupoliitikkojen avustuksella ja koplauksilla moninkertaisti omaisuutensa. Kulut jäivät veronmaksajille piilotettuna järkyn valtiovelan oton taakse.


    Matti Vanhanen vaikutti ratkaisevasti Eurooppaa uhanneen pankkikriisin ratkaisuun kymmenen vuotta sitten
    https://www.suomenmaa.fi/paakirjoitus/matti-vanhanen-vaikutti-ratkaisevasti-eurooppaa-uhanneen-pankkikriisin-ratkaisuun-kymmenen-vuotta-sitten-6.3.414999.9a4872479e
    "VAN­HA­NEN vai­kut­ti syk­syl­lä 2008 jopa rat­kai­se­val­la ta­val­la krii­sin rat­kai­suun hyö­dyn­tä­mäl­lä Suo­men ko­ke­muk­sia 1990-lu­vun alun pank­kik­rii­sis­tä. Hän kävi en­sin Lon­toos­sa esit­te­le­mäs­sä nä­ke­myk­si­ään Bri­tan­ni­an sil­loi­sel­le pää­mi­nis­te­ril­le Gor­don Brow­nil­le.

    Van­ha­sen mie­les­tä huo­noim­mat pan­kit piti ot­taa val­ti­on hal­tuun ja val­ti­on pi­täi­si il­moit­taa val­miu­des­taan si­joit­taa pää­o­maa tär­kei­siin pank­kei­hin.

    Van­ha­nen ja Brown ke­hit­ti­vät avus­ta­ji­neen yh­des­sä rat­kai­su­mal­lin, joka hy­väk­syt­tiin lo­pul­ta myös eu­ro­mai­den huip­pu­ko­kouk­ses­sa Pa­rii­sis­sa sun­nun­tai­na 12. lo­ka­kuu­ta. Sen mu­kaan krii­si­pank­ke­ja lu­vat­tiin pää­o­mit­taa.

    Van­ha­nen ker­toi ko­kouk­ses­sa Suo­men ko­ke­muk­sis­ta pank­kik­rii­sin hoi­dos­sa."

    -

    Lokakuussa 2008 paniikki levisi, ja pääministeri oli kuoleman­väsynyt – Päivä­kirjat paljastavat, miten Matti Vanhasen hallitus onnistui vaikuttamaan Euroopan suuntaan
    https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005822690.html
    "Lokakuussa 2008 Euroopan pankki­järjestelmä huojui. Matti Vanhasen päiväkirjamerkinnät kertovat, miten Suomi sai Euroopan johtajat ymmärtämään, mitä pitää tehdä."

    EU olisi voinut valita Islannin linjan ja antaa pankkien ja finanssisektorin maksaa kuprunsa, mutta Vanhasen tapaan valitsi linjan jossa kansa maksaa ettei eliitti menetä!

    Äänestä

Isä Sipilä ja lähipiirin toverit.

1Äänestä

Kun tuossa jutussa mainittuja hallituksen taustajoukkoja ja neuvonantajia katsoo niin selviää miksi kaikki leikkaukset ja kyykytys on kohdistunut ainoastaan työntekijäpuoleen ja vähäosaisimpiin. Yrittäjäpuoli onkin sitten ollut saamamiehinä samasta syystä.

1Äänestä
  • Sipilä Nothinghamin seriffinä ja Orpo herra Hiss:nä harjoittavat anti-Robin Hood -toimintaa ja varastavat köyhiltä rikkaille.

    Äänestä

Ja maataloustukkee piissa

Äänestä
  • Mielenkiintoista! Yksi ihminen päättää kaikki nitä Suomessa tapahtuu! Hienoa.
    Nyt myös tajuan, että demari-aikana yksi ihminen päätti kaikki kansaa koskevat asiat! Kiitos!

    Äänestä

Tätäkin+palstaa+lukevat+ovat+98%+niin+tyhmiä,+että+eivät+tajua,+kuinka+Sipilä+ja+Orpo+ajaa+heidän+asemansa+huonontamista+täysillä.

Äänestä

Sipilä on kokoomuksen myyrä. Eri puolueessa hän ajaa kokoomuksen teesejä täysillä.

Kuin Elop Nokiassa.

Äänestä
  • Multimiljonääriyrittäjät Juha Sipilä ja Anne Berner ovat henkisiä kokoomuslaisia Urpon miehiä, jotka ajavat pääoman ja elinkeinoelämän EKokoomuspolitiikkaa Suomen ja tavallisen kansan etua vastaan.

    Äänestä

Meidän kesäpartaäijällä petti nyt pahasti arviointikyky, ei yhtä kansanryhmää voi ainaisesti kurittaa.
Rikkailta kysellään,,ETTÄ viitsitikkeko tekin vähän auttaa tässä haastavassa tilanteessa, mutta ei käy ,,vaatimuksia tulee lisää niinkuin sata vuotta sitten papin rouvalta,,JA TÄSSÄ NYT ollaan.

Äänestä

Sipilän hallitus-kyykytyksiä kannattaa vain 20 apteekkaria ja 20 veroparatiisihuijaria ja 20 yrittäjä-keinottelijaa.

Noin 400 suurtilallista jotka saavat miljoona maataloustuet.

Sama määrä suuryriyksiä jotka saavatjätti yritystuet.

Ja tietenkin osa kontulan vuokrayksiössä asuvista jotka kuvittelevat olevansa hyvä osaisia kun äänestävät oikeistoa joka vaan kurjistaa heidän oloaan.

Äänestä

Jos nyt annetaan periksi, niin lisää kiristyksiä sataa kiihtyvällä tahdilla. Sipilän rosvohallitukselle ei pidä antaa missään tapauksessa periksi nyt!

Kepulla on ollut tavoitteena tuhota ammattiliitot siitä saakka kun väki alkoi järjestäytymään.
Liitot ovat aina hiertäneet kuin kivi kengässä maajusseja jotka ovat itse yhteiskunnan elättejä.

Äänestä

Sipilän viimeiset vitsaukset menossa. Koetetaan kestää tämä loppuaika.

Äänestä

Keskusta, Kokoomus ja Siniset tuhoaa tämän maan😠 Ulkoparlamentaariset voimat ohjailee tätä hallitusta kokoomus sisäministeri Mykkänen on Amnestyn ynnämuiden maailmanhalaajien vietävinä ja keskusta pääministeri Sipilä ja kokoomus valtionvarainministeri Orpo on Suomen yrittäjien vietävinä. Hallitus viis veisaa ihmisten kokemasta vääryydestä ja kärsimyksistä.

Äänestä

Hyvin ovat ainakin onnistuneet jakamaan Suomen kansan kahtia tai useampaan osaan syinä holtiton pakolaispolitiikka ja jatkuva duunareiden potkiminen. Tilanne on nyt se millaiseksi Juha ja Petteri on sen ajanut, liian paljon on yritetty saada liian lyhyessä ajassa. Paitsi yritystuissa.

Äänestä

Eikö Suomen valtioneuvoston eli Suomen hallituksen kuuluisi toimia kaikkien suomalaisten eduksi, eikä vain yhden yksittäisen yrittäjäjärjestön?

Onko Suomen eduskunta ja lähinnä sen hallituspuolueiden kansanedustajat tehtäviensä tasalla, koska heidän kuulisi ensisijaisesti valvoa, että hallitus toimii koko kansakunnan hyväksi, eikä vain yhden yrittäjäjärjestön etuja ajaen?

Äänestä
  • Olisko nyt kuitenkin niin että se on hallituksen ja eduskunnan irtisanomissuoja joka oikeasti kaipaisi pikaista remonttia sellaiseksi että selkeästi epäpätevät ja isänmaalle vahingolliset voidaan potkia kortistoon nykyistä helpommin?

    Äänestä

eihä kait tuota kortistoo ennää sit tarvita:ku jokainen vaan on yrittäjä.?palkka bruttona käteen.jokainen maksaa kaikki velvotteensa ja ne jotka töis ei ole.elättää heitä.katotaan kuink SUOMEN käy.??sairaanhoitokulut?.ajetaan ny tää hyvivointivaltio alas.jokuhan tään osaa laskee jos se duunarin tai yrittäjän ansioisita kiinni ois.eiku bruttona vaan.bruttopalkka.

Äänestä

Miksi Suomen Yrittäjät ovat tässä keskustelussa mukana? Eivät he ole mitään kolmikantaa. Joka paikassa aukomassa päätään!

Ihan helvetin hyvä kysymys, joka olisi syytä Sipilälle esittää kun itkee ulkoparlamentaarisista vaikutusyrityksistä.

Äänestä
  • Olet asian ytimessä!

    Sipilän perusteluilta koskien ay:n osallistumista (tai/ja siis minkään muun osalta!) putoaa pohja!

    Koska Sipilä on alunperinkin SY:n eli ulkoparlamentaaristen etujärjestöjen vietävänä, miksi muiden etujärjestöjen pitäisi olla hiljaa?
    Koska hallitus näyttää olevan etujärjestöjen vietävänä jo alunperinkin, case SY!

    Äänestä

Lesta "talousnobelisti" Bengt Holmströmin sipilistiset halpatyövoima-agendat ovat päässeet Ylen uutisiin:
https://yle.fi/uutiset/3-10473654

"Kyllä työehtosopimusten pitää joustaa."

Sipilän "sopivasti" maahankutsuma Nobelistilestamulukku kehuu vielä kaupan päälle, jotta liitot pitäisi pakottaa lesta-agendoihinsa, onpa sairas ja omaa kansaa kohtaan rasistinen tyyppi kaikkinensa.
No, kyykyttäjälestat ovat juuri sellaisia.

Törkeää uutisointia Yleltä, tv-lupia olisi irtisanottu taas runsain mitoin entisessä rahoitussysteemissä, mutta verorahotteisena ja lestaklikitettynä on helppo lesta-agendoja uutisissaan mainostaa...

Äänestä

Yritykset on tuhottava ja maahan saatava 200 000 työtöntä lisää.

Äänestä

Suomen Yrittäjät ovat kirjoittaneet tulevan irtisanomislakiesityksen, nyt on vain ongelma, että siitä ei millään tahdota saada muokattua sellaista joka läpäisisi perustuslain.
Sitten pääministeri kehtaa vielä eduskunnan edessä kertoa, että hallituksen toimia ei voi vaikuttaa mikään ulkoparlamentaarinen taho.
Jopa EK:n Häkämies ihmettelee pääministerin toimintaa.
Pääministeri on vienyt Suomen työmarkkinatoiminnan 1930-luvulle.

Äänestä

Näitä pääministeri Sipilän valheellisia lausumia lehdistö joutuu oikomaan päivittäin, hän on kohta kuin Trump. Tässä taas yksi, Sipilän mukaan irtisanomissuoja Suomessa on liian vahva:


"Suomen irtisanomisturva ei ole eurooppalaisittain erityisen vahva, kertovat tilastot.
OECD:n uusimman kansainvälisen irtisanomissuojavertailun mukaan suomalainen irtisanomissuoja on EU- ja OECD-maiden keskiarvon alapuolella erityisesti, kun katsotaan vakituisia työntekijöitä.

Tämä selittyy pitkälti yt-neuvottelukäytännöllä, joka on kansainvälisessä vertailussa helppo tie tuotannollis-taloudellisiin irtisanomisiin.

Katso jutun alusta video JHL:n lakosta, jolla vastustetaan hallituksen suunnittelemaa irtisanomislakia

Lähtökohtaisesti irtisanomislainsäädäntö jaetaan henkilöperusteisiin ja kollektiivisiin irtisanomisiin, ja hallituksen irtisanomista helpottavassa lakiehdotuksessa kyse on juuri henkilöperusteisen irtisanomisen yksinkertaistamisesta pienissä yrityksissä.

Henkilöperusteisen irtisanomisen osalta suoja on OECD:n mukaan eurooppalaista keskitasoa."

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005875695.html

Äänestä

jostain otan yritykseeni työntekijät.jos suomalaisilla nyt on valittamista näyttää pitkäksi menevän.otan yritykseeni ulkomailta työmiehet.he ei rikkureitta ole.tarviin yritykseni.ja sit ku palaatte valmistaudun PAREMMIN.näihin muka "TAISTELUUN"

Äänestä
  • Sössönsössön.

    Äänestä

Nykyinen hallitus on härskein rikkaiden ja yritysten etujen ajaja. Ei ihme, että kansa haluaa vaikka punavihreät miellummin tilalle. Ja se on jo todella vakavaa.

Äänestä
  • Tuolla ehdotuksella ei ainakaan ole työllistävää vaikutusta, ei taida kyllä olla irtisanomislainkaan todellinen päämäärä?

    Äänestä

Sata vuotta sitten käydyn kansalaissodan uusintaa ajava hallitus on täysin sokea
ja kuuro ulkopuoliselle kritiikille. Lestalippu liehuen yrittää Sipilä täysillä oikealle
kiihdyttävää kokoomusta vielä oikeammalta ohi.
Näyttä vääjäämättä siltä että koemme vielä tämän vuodenaikana yleislakon,
samalla nämä veronkiertokapitalismin nopelistit ajavat lakkojen kieltämistä mikä
tulee johtamaan tämän lähes hyvinvointivaltioksi ehtineen maan tuhoon.

Äänestä

nosto

Äänestä

Pentikäinen on katkera mies. Kostaa pienituloisille.

Äänestä

Heittävät hatusta, että 10-20 000 uutta työpaikkaa tulisi. Ihan täyttä huijausta.

Äänestä

Oulun mafia käy agressiiviseksi

Äänestä

Paniikki kasvaa, kun hallitus vaihtuu kohta.

Äänestä

aikamoista

Äänestä

nosto

Äänestä

Tämähän ei ole mitenkään varsinainen uutinen vaan tosia-asia, joka on ollut nähtävissä koko sippilän hallinnon ajan.
Tosin tämä talutusnuora ei ole pelkästään tämän hallituksen, on se ollut aiemminkin, sippilä on ehkä vain vielä aiempia hallituksia kuuliaisemmin antanut maan tuolta johdettavaksi ja toteuttanut Suomen yrittäjien ja ek:n politiikan mukaista "hallitus" ohjelmaa.
Eikä varmasti omaksi tappiokseen, muista viis.

Äänestä
  • Totta.

    Äänestä

maassa taitaa olla eliitti?! s.yrittäjät on,mut huom.AY.sekopäistä kansaa ei voita mikään muu ku.AY.nälkäpalkalla solidaariset VIRKAMIEHET köyhältä palkkasa nyhtää,kovaa on hyvävelikerhon palkat.mitä.urkippa.vaik7

Äänestä
  • Suomenna mitä tarkoitat viestilläsi, kiitos.

    Äänestä

Fakta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nuo_lampaat kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/politiikka/d540d759-4393-428f-a75c-1b5de44a07a5_pi.shtml

Härski juttu, kannattaa lukea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu