Kiky hämmästyttää

Väitän ettei kiky, eikä irtisanomissuojan romutus lisää työpaikkoja. En ymmärrä, mihin laskukaavaan nämä perustuu.
Pelkkää sipilän kusetusta.

Mutta, jos kahdeksan ihmistä tekee tunnin lyhempää työpäivää, tässä jää tunteja yhdelle uudelle työntekijälle, eikä menot kasva.
Tälläisen laskukaavan ymmärrän.
10145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Väitän, että et ole koskaan tehnyt oikeita töitä.

Äänestä
  • Tuosta kommentistasi päätellen, väittäisin että sinä olet se, joka ei ole koskaan tehnyt oikeita töitä.

    Äänestä

  • "Väitän ettei kiky, eikä irtisanomissuojan romutus lisää työpaikkoja. En ymmärrä, mihin laskukaavaan nämä perustuu.
    Pelkkää sipilän kusetusta."

    Ostovoimaa se vähentää euroalueen ja EU:n kalleimmassa maassa, jossa palkat ovat viitekehyksemme Pohjoismaiden ylivoimaisesti matalimmat ja myös Keski-Euroopan läntisten EU-maiden matalimpia. Ostovoima Euroopan huonoimpia. Suhdannetaantuman ohittaneen Suomen talous olisi kasvanut selvästi enemmän ilman työläisten ym. pienituloisten työläisryhmien KiKy-leikkauksia. Kotimaan kysyntä olisi lisännyt myös yrittäjyyttä.

    Äänestä

Älä älä sekoita outoja ja järjettömiä politiikan kaavioita, minkäänlaisella normaalilla järki ajattelulla. Menee poliitiikalta pohja pois, eikä ole enää noille pössi-poliitikoille mitään käyttöä. Työhön kun noista ei ole.

Äänestä

Työpaikkojen lisääntyminen irtisanomisilla on Sipilän hallitukselta pahimmanlaatuista harha-ajattelua. Miten helvetissä työllisyys lisääntyy, jos yksi irtisanotaan ja tilalle otetaan toinen, jos otetaan??

Samanlaista harha-ajattelua sairasti Vanhasenkin hallitus. Vanhasen hallituksen "kuningasidean" mukaan irtisanomalla tuhansia työntekijäitä tuottavuus paranee. Pienemmällä työntekijämäärällä saadaan tehtyä enemmän ja saadaan parempi tulos :D

Sekoilujen yhteinen tekijä on keskusta ja kokoomus. Kun "tahtopuolue" ja "kykypuolue" alkavat kimppaan, niin voi olla varma että "ideoita" tulee ja jälki on sen mukaista.

Äänestä

Sipilä on huijari.

Äänestä

Hallituksen ainoa tavoite on ajaa mahdollisimman paljon ihmisiä itsemurhaan!

Äänestä

kukaan ei ole uskaltanut julkisesti laskea paljonko tämä sote soppakin on tullut maksamaa ja koko ajan leikataan köyhiltä ja vanhusten hoidolta ja turhantyön tekijöille korotetaan eläkkeitä ja palkkoja

Äänestä

miksi totuuden mukaisia viestejä poistetaa on politikot puuttuneet näihin keskustelu palstoihinkin

Äänestä

Kansalaisaloitteet.fi ja siellä poliittisten lakkojen kieltäminen....käy vaikuttamassa, minä kävin jo

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Matikka.nero kirjoitti:

Väitän ettei kiky, eikä irtisanomissuojan romutus lisää työpaikkoja. En ymmärrä, mihin laskukaavaan nämä perustuu.
Pelkkää sipilän kusetusta.

Mutta, jos kahdeksan ihmistä tekee tunnin lyhempää työpäivää, tässä jää tunteja yhdelle uudelle työntekijälle, eikä menot kasva.
Tälläisen laskukaavan ymmärrän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu