Varmistus Karjalan palautumisesta saatiin?

Venäläisjuurinen toimittaja Masha Gessen antoi oman ennustuksensa Venäjän ja Vladimir Putinin tulevaisuudesta Helsingissä, kun hänen tuorein kirjansa julkaistiin suomeksi. Hän ilmoitti, että Putinin valtakausi loppuu pian.

Valtarakennelman vaihdoksesta tulee äkkinäinen. Siitä tulee yllättävä ja me tiedämme sen tapahtuneen sitten, kun se on tapahtunut, hän kuvaili.

Gessenin mukaan on odotettavissa, että useat kansallismieliset ja eri alueiden itsenäisyyttä havittelevat liikkeet aktivoituvat tuolloin Venäjällä. Hän tunnusti myös pelkäävänsä, että tuosta ajasta ei tulla selviämään ilman väkivaltaa.

– Saatan olla väärässä, mutta minun ajatukseni on, että Venäjä ei tule pysymään nykyisissä rajoissaan sen jälkeen, kun valta vaihtuu, Gessen sanoi.

IS kysyi Gesseniltä tilaisuuden väliajalla, tarkoittiko hän, että Venäjästä tulee rajoiltaan entistäkin suurempi vaiko pienempi.

– Pienempi, hän vastasi.


Mikäli ennustus pitää paikkansa, niin sehän merkitsee Karjalan palauttamista meille evakoille. Täytyykin heti ottaa oikein mojovat ryypyt Karjalan palauttamisen kunniaksi.


https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005875274.html

12

545

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maatuska_Tuskamaa

      Näin se menee, venäjä heittää tasaisin väliajoin kuperkeikkaa ja meidän Suomalaisten tulee silloin olla hereillä.

      • Karhun_kaataja

        Eikä pidä unohtaa sallaa ja petsamoa seuraavassa kuperkeikassa.


    • Sven-Dufva

      Kuka sinne halajaa????Evakkoja ennään ei monta elossa.- Vittu mitä propagandaa.-

      • Finn_jävlar

        Evakkojen jälkipolvia on vielä paljon kellä on halu palata esi-isien maille. Sun ei tietenkään ole sinne pakko mennä. Nimestäsi ja jutuistasi päätellen sun kannattaa palata muitten svedujen kanssa sinne ruotssiin. Kaiken maailman hurrit on täällä vinkumassa asioista mitkä ei teille kuulu eikä teitä kosketa ollenkaan.


    • Pitäisiko koko karjala liittää suomeen vai muodostaa Karjalan tasavalta?
      Siellä taitaa nyt asua aika paljon venäjän kielistä porukkaa?


      • EvakkoPoika kirjoitti:

        Ihan tuttua touhua

        Venäläistoimittajan kirjassa ei ole suomalaisille paljoa uutta. Jokainen vanha evakko on aina tiennyt, että näinhän se Venäjä on aina toiminut. Muutamille tulipalokommunisteille asia ei ollut selvä, mutta tavallinen järkevä kansa on asian oikean laidan aina ymmärtänyt.

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005875906.html

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/8cc9f110-dbb6-4f09-b6db-ef794c27398f_ul.shtml

        Jos saat valita niin Suur-Suomi vai Karjalan tasavalta?


      • Karhun_kaataja
        jormalaiset kirjoitti:

        Jos saat valita niin Suur-Suomi vai Karjalan tasavalta?

        Perus-Suomi mikä oli ennen talvisotaa.


      • EvakkoPoika kirjoitti:

        Ihan tuttua touhua

        Venäläistoimittajan kirjassa ei ole suomalaisille paljoa uutta. Jokainen vanha evakko on aina tiennyt, että näinhän se Venäjä on aina toiminut. Muutamille tulipalokommunisteille asia ei ollut selvä, mutta tavallinen järkevä kansa on asian oikean laidan aina ymmärtänyt.

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005875906.html

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/8cc9f110-dbb6-4f09-b6db-ef794c27398f_ul.shtml

        Pedofiliakortti kovassa käytössä

        Putin-kriitikko Masha Gessen kertoo myös, kuinka kovassa käytössä pedofiliakortti on Staputlerin Venäjällä. Pedofiliasta syyttäminen on tällä hetkellä kaikkein tehokkain konsti torjua toisinajattelijat, eivätkä muut maatkaan voi silloin oikein puuttua Venäjän toimiin. Kyllä vanha KGB-mies Staputler osaa hommansa.

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005876982.html


      • vanhus

        Venäjän vanhan määritelmän mukaan Suomenmaa Laatokka-ååninen- Viena ja Pohjanlahti. joten Suomi on vain osa suomemaasta


    • Sinne_sijoitetaan

      Laitetaan sitten palautuksen jälkeen riittävästi rahaa Karjalan rakentamiseen. Lähinnä infran ja matkailun osalle. Osaksi teiden ja asuntojen rakentamiseen.
      Muutahan sinne ei kannata julkisen vallan investoida.
      Jos sitten joku jotain muuta haluaa rakennella, niin se on sitten yksityistä rahaa.

    • tanssitähtöstenkanssa

      - Tun saksalaisen perushomon aatoksille ja ennustuksille en pane juuri painoa , tonäköset on ttk- ohjelmistoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      73
      538
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe