vähällä! Ei pääse tavallinen duunari sairaslomalle "uupumuksen" takia! Ehkä nyt ymmärrät minkälaista on duunarille jolle on vittuiltu joka on stressaantunut joka joutuu painaan satasella duunia ilman tekosyitä ja jolle ei myönnetä tuommosella syyllä sairaslomaa! Teet työtä vaikka olisit väsynyt ja sinulle on vittuiltu olet henkisesti väsynyt mutta et saa sillä verukkeella sairaslomaa. Jos jäät pois et saa rahaa se on automaattisesti karenssi! Semmosta se on köyhillä joka hetki ja me emme valita... TERVETULOA MAAILMAAN JOTKA OLETTE LUONEET!!! Vain kuolema ja isä Jumala antaa levon!
Kylläpä pääsee touko aalto
ihmisrobotti69
10187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se on ihan itsestä kiinni miten asiansa petaa,
ammatinvalintakysymys.
Tulee saamaan mukavan sairaseläkkeen.
Vai ei pääse tavisduunari sairaslomille ja hahhah!!! Naapurini oli rasvariduunarina 15 vuotta eräässä kuljetusliikkeessä ja siitä ajasta suurimman osan sairaslomilla, lopulta keplotteli itsensä työkyvyttömyyseläkkeelle aivan "pellehermannina." Rakenteli kesämökinkin sairaslomillaan. Jos vaan pokka pitää, niin sairaslomaa lohkeaa vaikka kuinka.
Monessa työpaikassa on ongelmana se, kun työntekijöillä perheessä menee loma-ajat ristiin, niin otetaan sairaslomaa puolison loman ajaksi. Tai, jos puoliso saa pitkän sairasloman, niin toinenkin hakee sairasloman samaksi ajaksi. Kyllä näillä sairalomilla pelataan ihan duunariporukassa todella paljon ja niillä järjestetään vapaata omille rakennustyömaille, kun pitää saada kesämökkiä tai omakotitaloa valmiiksi, niin otetaan sairaslomaa. Vuoden sairaslomalla rakentaa hyvin omakotitalon ihan pitkästä tavarastakin!
Monellekin esim.omien paikkojen rakentaminen on jo terapiaa muuten masentuisivat ja kuolisivat kokonaan,työmaailma on tullut niin hulluksi että tavallisella mielellä ei siellä enää jaksa olla. Vain narsistit enää pärjää kunnolla,heistäkin heikommat jo tippuu,maailma meni viheliäisimpään mielentilaansa mitä aivoista irti lähtee,totaalisota enää puuttuu.
Ihmettelen että narsisti ilmiöstä ei ole tullut vielä enemmän ongelmaa ja kohta kaikki halua karkuun työelämästä omiinoloihin.
Voi sekin päivä tulla vielä että kukaan ei tule toimeen toistensa kanssa jolloin kaikki yhteiskunnat loppuu.
Se on sitä sosialidemokratiaa.
Heh,
Muistuupa mieleeni nuorempana ollessani yhdessä isommassa firmassa porttivahtina ja kauniina kesäpäivänä kypsyin vahtikopissa kun ajattelin rannassa olevaa venettäni.
Menin firman terveysasemalle ja näin että sairaanhoitajalle ei ollut jonoa ja äkkiä vessaan ja kuumavesihanasta niin kuumaa vettä kuin sieltä tuli.
Helvetillinen polte suussa purskuttelin hetken ja sylkäisin vedet pyttyyn ja ryntäsin hoitajan huoneeseen ja kerroin että varmaan on kuumetta kun heikottaa.
Tiesin että siellä on kielen alle laitettavat mittarit ja ilmeisesti lukema nousi tappiin asti kun hoitaja katsoi mittaria sanoen:
-Mene nyt heti kotiin ja jos kuumetta on vielä kolmen vuorokauden kuluttua
niin soita niin saat lisää sairaslomaa.
Läksin rantaan ja soitin vaimolle että ota retkivehkeet mukaan ja tule rantaan ja mennään saareen muutamaksi päiväksi.
Muuten hyvä retki mutta rakoilla olevaa suuta vähän aristi pari päivää.
Hehheh. Hyvinpä keksit tollasen jutun.
Tuntuu olevan mielisairautta, masennusta, yllättävän monella poliittisella pyörijällä.
Mikä siinä masentaa, tuntuuko se ison ihmismäärän edustaminen yksin niin vaikealta taakalta.
Pitää vihreiden ajaa ylinopeutta lapset kyydissä kuten ville ja laittomasti pitää eukonkin autoa parkissa ja sillä jopa itse ajaa laittomasti. Toinen pettää eukkoaan ja pyörii homoklubilla alastomana melkein sekopäiden seassa. Nämä puheenjohtajat pitäisi olla lähemmäs 50 vanhoja vähintään. Nuoria jantteripoikia nämä toukot ja villet olleet kun vastuita saivat.
En muista mikä puolue mut joku radiojantterikin oli edustajana ja poikaa alkoi masentamaan tai kaksisuuntainen joku sekava häiriö. On ne selkärangattomia pellejä.
Touko jää työkyvyttömyyseläkkeelle, eläke monta tonnia kuussa.
Onhan nämä jo nähty ja todettu. Herrojen ketkulat osaa kyllä itselleen järjestää asiat parhain päin. Ei ne meistä köyhistä työläisistä piittaa pätkääkään. Aina menee niin että herrojen tilipussit kasvaa kansalaisten kustannuksella. Keskenään pääsevät toisillensa hyvät keräämään. Eiköhän tuohon jossain vaiheessa tule paskanen loppu, ei kansa siedä jatkuvia heikennyksiä. Miten yleensäkin kehtaavat ja uskaltavat enää kaduilla ja ravintolaissa liikkua.
Todellakin LUONEET, kuten aloittaja sanoi. Ihminen on virittänyt maailman tasan niin raa-aksi sekä hulluksi kuin se on. Jatkuva huuto talouskasvusta (minkä takia talouden pitää aina kasvaa ja eikö riitä se taso joka on kestävää?), työelämän raadollisuus, ahneus, itsekkyys, oma etu, jne. Heikot sortuu tämän maailman järkyttävässä koneistossa, ja vain vahvoja sekä rikkaita ihaillaan. Maailma vetelee viimeisiään eikä tämän asian toteamiseen tarvitse olla uskis.