SFP:n puheenjohtaja vaatii että

Suomen pitää lopettaa asevienti Saudi-Arabiaan, vaikka Suomi ei sinne varsinaisia aseita viekkään.

Kuinka selvillä Henriksson ylipäätään on Suomen aseviennistä muihin maihin?
8395
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Är det så att du igen en gång är för lat för att gräva fram fakta beträffande finsk export av krigsmaterial till Saudiarabien och provocerar någon annan att göra jobbet?

Glöm det och backa upp ditt påstående helt själv då Saudiarabien är en av de största köparna av finskt krigsmaterial i Mellanöstern.

Jag föreslår att vi helt i fred väntar på fakta och låter bli att rätta. Det kan bli kul samt första gången.

3Äänestä

Saudit pitää laittaa kuriin, ihmisoikeudet ja tasa-arvo puuttuu lähes kokonaan tästä valtiosta. Boikottiin.

2Äänestä
  • RKP ja punavihreät kuitenkin kovasti tykkää näistä muslimeista.

    1Äänestä

Muslemeita on kahta sorttia: Saudien sunnit, vastaan Iranin shiiat. Saudit ovat maailman rikkain valtio, kiitos öljyn, mutta puolustuskyvyltään tosi heikko, Iran on taas suhteessa köyhä, verrattuna, saudeihin, mutta omaa miljoonia kiihkomielisiä sotilaita. Kysymys onkin, valtaako Iran mekan, vai ei.

Äänestä

Todennäköisesti Henriksson tietää asekaupoista enemmän, kuin aloittaja.

2Äänestä
  • "Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena." Just så. Man får inte ponera om kedjans påbörjares vetskap on det den skriver om? Bristerna är uppenbara då ingen information om saken har delgetts. I och för sig är det ganska klart då det är frågan om en dålig provo som kom som en bumerang i eget plyte.

    1Äänestä

  • Ei tunnu tietävän, pihalla on.

    2Äänestä

  • Kummallista, että fenno on niin huono häviäjä, vaikka omaa todella laajan kokemuksen aiheesta. Ei muuta kuin vastoinkäymisiä kätilön pää edellä ensipudotuksesta asti.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vaalitko.alko kirjoitti:

Suomen pitää lopettaa asevienti Saudi-Arabiaan, vaikka Suomi ei sinne varsinaisia aseita viekkään.

Kuinka selvillä Henriksson ylipäätään on Suomen aseviennistä muihin maihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu