Eläkeläiset purkavat pahojansa

..palstoilla, että kuka tekee mitäkin, niin on eläkeläinen käläyttämäsä, mie paremmin!
T.eläkeläisten turvallisuuden myös terveyvve puolesta jo vuuesta osakkeeton ... yhtiötön .....
14416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Joo huomattu on, vaan mitään eivät mahda millekään.

Äänestä

Eläkeläiset pitävät suomea pystyssä, ostavat paljon kaikkea kun on aikaa.Bensaa, ruokaa, autoja, asuntoja, satamia, saaria, ökyveneitä, urheilu-autoja, huviloita, ökykahvinkeittimiä, tekohampaita, lapsille makaronia, tehtaita, maatiloja, osakkeita, kustantamoja, kioskeja, kauppaketjuja, tuotantolaitoksia, kaivosyhtiöitä, öljynporauslauttoja, hyperkeskuksia, elektroniikkaa, palveluja ym.
Työttömät ostavat vain makaronia.

Sitten on tietty sairaita eläkeläisiä, jotka ovat tuhonneet itsensä viinoilla, tupakoilla, makaronilla, niin rahat menevät sairaalaan, lääkkeisiin.

Äänestä
  • Niin, entäs jos raitis, savuton, kuntoileva ja terveellisesti syövä uskovainen joutuu onnettomuuteen?

    Sen seurauksena menettää työkykynsä ja eläkkeelle. Mistä moitit häntä? Katsos asiat ovat hyvin harvoin mustavalkoisia, vaikka lestat ja persut sellaisessa kuplassa elävätkin.

    Äänestä

Siksi keskustelu palstoja on että voidaan keskustella. Kyllä tuntojaan purkaa kaikki ikäluokat. Tämähän on paras konsti kutella kun ei tarvi mennä mihinkään ja aina voi jutella.

Äänestä

Kumpaa makaronia keittäs,kun on tummaa ja vaaleaa. Tummaa tuli eu kassissa ja vaaleat oon itse ostana.

Äänestä

"Sitten on tietty sairaita eläkeläisiä, jotka ovat tuhonneet itsensä viinoilla, tupakoilla, makaronilla, niin rahat menevät sairaalaan, lääkkeisiin. "

No niiden valituksia ei kukaan jaksa, niit riittää.

Äänestä
  • No totta puhut.. Mikään ei ole omaa syytä tai omasta toiminnasta johtuvaa luuseri uutta.

    Äänestä

  • Yritin viinoilla ja tupakoilla mutta eipä tehonnut. Kun fysiikka ei pettänyt niin yritin sairaseläkkeelle psyykkisin perustein. Kävin mielenterveystomistossa terapiassa muutaman kerran mutta terapeutti keskeytti homman todeten vain, että lähdehän nyt siitä.
    Oli jäätävä työttömäksi ilman eläkettä ja täysin ilman suojaverkkoja.

    Päästyäni aikanaan putkeen aloitin päivittäisen dokaamisen mutta putekn jälkeen muutin kurssia.

    Äänestä

Te ette vain hae niitä tukia.

Äänestä
  • Juuri niin. Tukia saa jokainen jolle ne kuuluu, ne ei vain tule ilman hakemista.

    Kenenkään ei ole pakko niitä hakea, joten ei se joka niitä hakee ja saa, ole luuseri, vaan ihminen jolle ne kuuluu.

    On työläisille vaikea paikka kun jotkut saavat ja he eivät. Tosin monet työssäolijatkin saavat koska suomessa ei tahdota sitä palkkaa maksaa.

    Äänestä

Ketkä eläkeläiset?Ei täällä yksikään yli 70 vuotias kirjoittele kun ne ei vaan osaa nettiä. Onhan tietenkin näitä lusmuja jotka eläkkeellä 20 vuotiaanakin eikä heitä voi kutsua elälekäisiksi vaan syöpäläisiki.

Äänestä
  • No, olihan kommentti. Meinaatko, että työkyvyttömyyseläkeläinen ei ole saman arvoinen, kuin vanhuuseläkeläinen?

    Mielestäsi siis vakavasti sairaat, halvaantuneet, sokeat ja kehitysvammaiset ovat ihmisroskaa?

    Lisäksi arvioit ettei yli 70 vuotias osaa nettiä. Siinäpä aivopieru. Et nyt taida seurata aikaasi. Muumisi eivät ole laaksossa eikä inkkarit kanootissa.

    Toivottavasti olen oikeassa, kun arvioin ikäsi olevan 15. Mikäli olen väärässä, luoja meitä auttakoon.

    Äänestä

Eläkeläisille Aktiivimalli niin loppuu turha kälätys...

Äänestä
  • Mitähän tämä aktiivimalli sisältäisi? Mustikanpoimintaa, onkimista, pullan leivontaa?

    Kuinka aktiivimalli näkyisi eläkkeessä? Vai ehdotatko ihan suoraan eläkeleikkuria? Koskisiko tämä aktiivimalli myös yksityisen puolen työeläkeläisiä, vai pelkästään verorahoista maksettavia eläkkeitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perinteinen.ilmiö kirjoitti:

..palstoilla, että kuka tekee mitäkin, niin on eläkeläinen käläyttämäsä, mie paremmin!
T.eläkeläisten turvallisuuden myös terveyvve puolesta jo vuuesta osakkeeton ... yhtiötön .....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu