Olen syönyt Citalopramia ahdistukseen jo 5kk. Ahdistus ei ole ottanut kadotakseen. Viimeinen annosnosto tehtiin 32 päivää sitten annoksesta 20mg annokseen 30mg.
En ole enää _silmittömän_ ahdistunut, mutta olen joutunut välillä turvautumaan edelleen Opamoxiin. Olo on kummallinen, jotenkin ”vieras”. En pysty keskittymään asioihin, voisin vain kirjoittaa päiväkirjaani päivät pitkät oloistani.
Lisäksi syön miniannoksen Olanzapinia (2,5mg) tasoittamaan mielialaani, sillä minulla on kaksisuuntainen mielialahäiriö.
Voiko Citalopram aiheuttaa vieraan olon tai jopa ahdistusta? Vai eikö tämä lääkemäärä riitä? Vai voiko olla niin ettei annosnosto ole vieläkään tehonnut?
Kirjoittelin jo kerran aikaisemmin, mutta ketju on kadonnut :I
Eikö Citalopram tehoa/ onko oireeni lääkehaittaa?
Lääkeherkkä
1
178
Vastaukset
- Artsi5786
Mulle ei sopinut citalopram sitten millään. Tuli järkyttäviä sivuoireita. Venlafax sopi ja siitä oli aikanaan hyötyä. Näin meni mun kohdalla. Nykyään en tarvi masennuslääkettä. Sain elämän paremmin tasapainoon vaihtamalla työpaikkaa ja liikkumalla enemmän.
Jos lääke ei sinulle sovi, kannattaa vaihtaa merkkiä ja/tai kokeilla muita keinoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.337977- 434563
- 324383
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1893579- 132763
- 312636
- 332389
- 442343
- 1642033
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise561733