Ranskassa ei käytetä parkkisakko rengaslukkoja!

Koska Ranskalaiset päästtivät aikoinaan että tämä ei käy ja alkoivat tuhansittain ruiskuttamaan pikaliimaa kaikkiin kaupungilla näkemiinsä rengaslukkoihin. Ei ollut väliä oliko lukko laitettu omaan tai vieraaseen autoon.
Lopulta rengaslukoista piti luopua, koska ne jouduttiin aina sahaanmaan tai polttoleikkaamaan auki jotta ne saatiin irti autoista ja sen jälkeen piti aina hankkia uusia. Sakkojen summat ei riittänyt uusien hankkimiseen.
17267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kuinkahan Suomessa saisi holtittoman linnunpönttöasentelun aisoihin.
Liikenneturvallisuudesta ei pönttöjen kanssa ole kyse, vaan budjetoiduista sakkojen määristä on kyse.

Äänestä
  • Jatkuvasti jengi maalaisi kameran linssit mustiksi, toinen vaihtoehto olis et jengi ampuis linssin kautta kamerat paskaks toistuvasti, piekkari riittäis, osallistuisin heti viissatasella jos joku järjestäis kansalaiskeräyksen jonka tuotoilla tuommoinen organisoitaisiin.

    Äänestä

  • Hollannissa on niin sanottu Tuf-tuf Clubi joka keksii mitä erilaisimpia tapoja tuhota kameratolppia.
    Yksi parhaista on kuulemma suihkuttaa niiden sisälle polyuretaania eli ikkunatiivistettä.
    Laajentuessaan polyuretaani rikkoo laatikon kulmista ja se muuttuu villin näköiseksi moderniksi taiteeksi tai scifi elokuvan alieniksi! ;)

    Äänestä

  • tupolev kirjoitti:

    Hollannissa on niin sanottu Tuf-tuf Clubi joka keksii mitä erilaisimpia tapoja tuhota kameratolppia.
    Yksi parhaista on kuulemma suihkuttaa niiden sisälle polyuretaania eli ikkunatiivistettä.
    Laajentuessaan polyuretaani rikkoo laatikon kulmista ja se muuttuu villin näköiseksi moderniksi taiteeksi tai scifi elokuvan alieniksi! ;)

    Top Gear juontaja Jeremy Clarkson teki tuosta Tuf-Tuf Clubista jutunkin.

    Äänestä

  • poliisivaltioalas kirjoitti:

    Jatkuvasti jengi maalaisi kameran linssit mustiksi, toinen vaihtoehto olis et jengi ampuis linssin kautta kamerat paskaks toistuvasti, piekkari riittäis, osallistuisin heti viissatasella jos joku järjestäis kansalaiskeräyksen jonka tuotoilla tuommoinen organisoitaisiin.

    No nyt on asennettu ensimmäisiä keskinopeuskameroita joidenka välissäkään ei voi ajaa ylinopeutta koska seuraavalle kameralle saapuminen etuajassa tarkoittaa ylinopeutta.

    Äänestä

  • Britit eivät myöskää pidä näistä telkänpöntöistä tienlaidoilla. Pieni palo siellä ja täällä näyttää tekevän temput kameralle kuin kameralle.
    UK Speed Camera https://www.youtube.com/watch?v=i-iUpmynIBE

    Äänestä

Ranskasta kannattaa ottaa mallia monessa muussakin asiassa, jos haluaa tuhota maataan.

Äänestä
  • Ottaako Ranska matuja vastaan avosylin?

    Äänestä

  • Pikaliima rengaslukossa tuskin tuhoaa kokonaisen maan.

    Äänestä

Suomalaiset ovat esivaltaa pelkäävä kansa. Ja lauhkeita lampaita joita ei tarvitse edes paimentaa.
Ei ollenkaan samanlaista yhteishenkeä kuin ranskalaisilla. Koskaan ei tehdä tai sanota mitään silloin kun asioihin voisi vielä vaikuttaa, mutta sen jälkeen kun ei enää voi, aletaan puimaan nyrkkiä työpaikan kahvihuoneessa.

Tämä kansa ansaitsee sen mitä se tulee saamaan!

Kun mitään muutakaan ei osata vaatia.

Äänestä
  • Suomalaiset äänestävät aina kurittajiaan.

    Äänestä

  • kötkötes kirjoitti:

    Suomalaiset äänestävät aina kurittajiaan.

    Sipilä & Orpo Co. jatkaa vaalienkin jälkeen.

    Sen verran masokisteja suomalaiset ovat.

    Äänestä

Hieno paikka tuo Pariisi kun pultsaritkin puhuu ranskaa täällä tuskin minikaan osaa.

Äänestä
  • Meillä ne puhuu Norjaa sujuvasti!

    Äänestä

Saksassa noissa oli riippulukko niin, että sen sai voimapihdeillä auki. Kerran tällaiseen ratkaisuun päädyttiin, kun rengaslukko tuli ja tuulilasissa lappi, jossa teksti vain saksaksi. Soitettiin siinä olevaan numeroon ja sielläkään ei osattu englantia. Ajateltiin että ei tämä nyt oikein muuten ratkea kuin että rautakauppaan voimapihdit hakeman :D

Äänestä
  • Ranskalaiset ruiskuttaa niihin riippulukkoihin pikaliimaa. Kun tarpeeksi moni tekee näin, alkaa lukkojen irroitus ja vaihtokustannukset ylittää niillä saadut sakkotulot ja hyödyt.

    Äänestä

Hah Hah Haa!

Tuo on kyllä hyvä juttu! ;)

Ja juuri siksi ei mahdollista suomessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vive_la_France kirjoitti:

Koska Ranskalaiset päästtivät aikoinaan että tämä ei käy ja alkoivat tuhansittain ruiskuttamaan pikaliimaa kaikkiin kaupungilla näkemiinsä rengaslukkoihin. Ei ollut väliä oliko lukko laitettu omaan tai vieraaseen autoon.
Lopulta rengaslukoista piti luopua, koska ne jouduttiin aina sahaanmaan tai polttoleikkaamaan auki jotta ne saatiin irti autoista ja sen jälkeen piti aina hankkia uusia. Sakkojen summat ei riittänyt uusien hankkimiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu