Oliko jumalalla kielletyt asbesti rukkaset.
miten jumala loi auringon
5
104
Vastaukset
- tieteenharrastaja
Tiedät ihan hyvin, ettei Raamatussa ole minkäänlaista mainintaa siitä, millä tavoin taivas ja maa luotiin. Avuton nokkavuutesi on siis ihan oman mielikuvituksesi tuotetta.
Sensijaan kristityillä on vapaus uskoa johtopäätöksiin, joita luomakunnasta saaduista objektiivisista havainnoista voidaan tehdä luomisen tavasta, luottaen siihen, ettei Totuuden Henki halua johdattaa niillä meitä harhaan. - niilo8v
Tieteen kriteerein aurinkokunnan synty piti alkaa pölypilvestä jossa keskimmäinen kasautumispiste oli alkuauringon synty ja planeetat olivat sen ympärille syntyneitä massakeskuksia.
Uloimpien planeettojen raaka-aine olisi siten kevyimmistä rakennustarpeista kasautunutta.
Tästä ei ole kuitenkaan tiedossa mitään sellaisia todisteita jotka olisivat kiistattomia ja joiden todenperäisyys olisi loogisesti se tila jossa aurinkokuntamme on nyt.
Tähtien välissä on kiinteää materiaalia joka ei siinä mittakaavassa OLISI MAHDOLLISTA OLLA KIINTEÄNÄ ESIINTYVÄÄ EIKÄ MISSÄÄN TAPAUKSESSA ESIM. KIINTEÄÄ JÄÄTÄ JOKA ON MAHDOLLISTA MUODOSTUA VAIN OLOISSA JOISSA ON ESIM. MAAPALLON PAINOVOIMA.
Hyvänä esimerkkinä maan kivilajit joille edellytetään tietty kivikerroksen paino päälle jotta ne kivilajit voivat syntyä.
Kun uskova itse edellyttää luonnollisen tapahtuman edellyttämiä tieteellisiä olosuhteita ja ei niitä pysty itse todistamaan kuten ei pysty todistamaan siten kuin tieteellisyys edellyttää, on aloitusviestin kysymys rujo ja rampa vailla järjen hituakaan. Jumala loi auringon yliluonnollisella sanallaan. "Ja Jumala sanoi: tulkoot alot taivaanvahvuuteen erottamaan päivää yöstä, ja olkoot ne merkkeinä osoittamassa aikoja, päiviä ja vuosia ja olkoot valoina taivaanvahvuudella paistamassa maan päälle, ja tapahtui niin."
Jumala teki kaksi suurta valoa, suuremman valon hallitsemaan päivää ja pienemmän valon hallitsemaan yötä, sekä tähdet." (1.Moos.1:14-16)- pokpopokp
"tulkoot alot taivaanvahvuuteen erottamaan päivää yöstä, ja olkoot ne merkkeinä osoittamassa aikoja, päiviä ja vuosia ja olkoot valoina taivaanvahvuudella paistamassa maan päälle"
Mikä noista sanoista oli se yliluonnollinen? Vaiko kaikki?
Jumala ei tarvitse mitään suojausta luodessaan aurinkoja ja tähtiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724968
- 1053535
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj403386- 502913
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262738Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52199- 242081
- 1991980
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4041605Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91498