Hyvä lääke ahdistukseen

hyväresepti

Laitanpa reseptin tännekin.

Viikonloppuna oli mieletön yksinäisyyden/ahdistuksen tunne, tuntui että pakahdun.
Laitoin kuitenkin kengät jalkaan ja lähdin ulos. On sellainen 10 minuutin matka juna-asemalle. Kävelin sinne. Sieltä on takaisin metsätietä sama 10 minuuttia jos ei pysähdy. Lähdin metsätietä. Pysähdyin puitten juurella ja halasin tammea. Tuntui että voima virtasi, mahtava tunne oli. Sitten isoa mäntyä, Keräsin puolukan ja mustikan varpuja, katajan, männyn ja koivun oksia, joissa oli vielä lehtiä.
Tunnustelin sammaletta, istuin kivellä ja oli mukavaa.
Meni melkein tunti (10 minuutin reitti), oli niin hyvä olo.

Tämmöinen pikku juttu, - mutta suosittelen samaa kaikille!
Menkää metsään, halatkaa puita ja olkaa vaan, - ei ole yksinäisyyttäahdistusta, olette yhtä luonnon kanssa!

2

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • retriitin_nimeen

      Näin eilen kai lehdessä otsikon; nainen joka rakastaa puita. Hänen nimensä oli jotain sinne päin kuin Judith Bends.
      Hän on tunnettu näyttelijä. Nyt jo aika iäkäs. Itsellä miehenä on hyvin läheinen suhde luontoon. Ensimmäiset 20 vuotta asuin metsien keskellä.
      Luonnossa, vaikka nykyään vain puistometsissä tapaan ystäviäni, kasveja. Puutkin ovat kasveja. Kasvit ja ötökät elivät jo paljon ennen ihmistä.

      Olen halannut keväällä lehtipuita. En ole kokeillut syksyisten puiden energiaa, mutta keväällä niihin selkärankakontakti antaa vahvan sykkeen.
      Puhun puille ja ötököillekin hyvässä vireessä ollessani. Minulla on hyvin vahva mystinen kokemus lämpimällä kankaalla maastossa lepäillessäni joskus nuorena miehenä. Jopa hyttyset osallistuivat tuohon yliaistilliseen luonnonyhteyskokemukseen. Meditoin säännöllisesti. Nyt olen jo vanha.

    • ErilaisiaRatkaisuja1

      Jos joku näkee sinut halaamassa puuta niin voit sanoa että mittasit sen ympärysmittaa ;)

      Minullekin luonto on tärkeä ja syvistä vesistä selkiyttänyt monta kertaa. Luonnossa on se luonnollisuus. Fibonacci - fraktaalit yms. äänissä ja muodoissa - näkymättömissä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1070
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      847
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      729
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe