Suurvaltapelin uhkaava kolmiodraama!

Nato suursotaharjoittelee pohjoisessa [0 – oman jäsenvaltionsa Norjan alueelta – ulottuen jo Suomen ilmatilaan ja suomalaiseen valtio- ja yhteiskuntajärjestelmään. Olemme suurvaltakolmiopelin pelinappula – tässä aivan Venäjän vieressä – Suomen ollessa idän ja lännen vedenjakajalla.

Venäjän presidentti Vladimir Putin sanaili jo joitain aikoja sitten - ”Nato tulisi mielellään sotimaan Venäjän kanssa viimeiseen suomalaiseen sotilaaseen”… ~ https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/putin-nato-tulisi-mielellaan-sotimaan-venajan-kanssa-viimeiseen-suomalaiseen-sotilaaseen/5971534#gs.OkJDhD8 - . Tosin nyt Venäjäkin halusi sotaharjoituspeliin mukaan [1.


Mitä kolmiodraama merkitsee? Se on peli, jossa nokitetaan kuten pokerissa tai oikeastaan sökössä, yhden kortin ollessa piilossa – koetetaan huijata, jotta uhittelu saisi tarvittavat mitat – kyseessä siis sapelinkalistus, ja nyt vuorossa Nato/US, jonka ainaissotilasjohtaja Yhdysvallat on maailmassa ehkä eniten aloittanut hyökkäyssotia viimeisen 20 vuoden aikana (Afganistanista Syyriaan) – puhumattakaan viimeisestä 100 vuodesta.

[0 Norjan suurharjoituksessa Suomea ei enää erota Naton jäsenmaista
~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005881710.html – HS-analyysi -toimittaja Kari Huhta

Ilkka Luoma - 30.10. 9:13 kommentti yllä olevaan linkkikirjoitukseen:
Kirjoituksen alkuun nähden tekisi mieli kysyä tekstin laatijalta mitä valtioita Pohjois-Eurooppaan kuuluu, kun niin pontevasti sen puolustamisesta puhuu. Vanhan ja uudenkin maantiedon mukaan Eurooppa jatkuu kauas Venäjän Uralille ja etelässä Volgan mutkille. Eihän laatumediaksi itseään kutsuva HS' n toimittaja voi tässä Euroopan sisäistä vastakkainasettelua luoda, eihän?



Presidenttimme harmittelee

Meidän presidentti Sauli Niinistö harmittelee kun kolmiodraamassa ei Euroopan Unioni ole mukana [2. Miksi ei? Siksi, että EU direktoi uutta maailmaa ja ideaalista järjestelmää, joka voisi jopa tulla käyttöön, kun kolme suurta [3 ovat ensin tohkeissaan ja uhossaan tuhonneet puolet maapallosta – ja juuri EU ehkä eniten siitä kärsineenä – pelkäämmekö atomisotaa?


Emme ehkä pelkää,

… koska emme usko ihmisten syvämietteiseen tyhmyyteen aloittaa itsensä tuhoava sota – se olisi jotenkin masokistista ja liian väkivaltaista [4. Mutta miksi tätä sotaa pitää harjoitella – kätkien se esimerkiksi nyt Pohjois-Euroopan puolustusharjoitukseksi? [5 Tätä varmaankin enemmistönä Nato vastainen kansakuntamme kysyy – varsinkin sitä, miksi me suomalaiset olemme siinä ”kuoriämpärinä tunkiolle” vietävissä.

[5 ~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005881749.html – HS-otsikolla ja toimittaja Kari Huhdan näppäimistöllä ”HS seurasi suomalaissotilaiden osallistumista Naton suurharjoitukseen Norjassa – ”Kyse on varautumisesta myös siihen pahimpaan””

Ilkka Luoma -kommentti ylläolevaan linkkikirjoitukseen: ”Kirjoittajan tyyli kuvata valmistautumista sotaan, on liki haltioitunut, toverillinen ja Natoa syleilevä. Yksikään lukija ei ole niin tietämätön, ettei tiedä sodan olevan myös hyökkäämistä.

Sotilasasiantuntijat tietävät juuri Pohjois-Euroopassa Kuolan niemimaalla olevan maailmanrauhan ylläpidon ne toiset uhkatasapainon tekijät, eli Eurooppaan kuuluvan Venäjän strategiset ydinsukellusveneet - Boreit Bulavoineen! Samat sotilasasiantuntijat tietävät noiden s-veneiden tukikohtien olevan Nato/US taistelujoukkojen realistisia hyökkäyskohteita, mikäli suursota syttyisi uhkatasapainon järkkyessä.

Monet sanovatkin hyökkäyksen olevan paras puolustus. Jatkosotaammekin 1941 on kutsuttu puolustussodaksi.

Uskoisin monien lukijoiden toivovan, ettei laatumediaksi itseään kutsuva HS levittäisi puolipiilotettua eurooppalaisuuden keskinäistä vastakkainasettelua, sillä kansakuntamme suuri enemmistö ei halua sotilasliitto Natoon, sillä sen ainaissotilasjohtaja USA on myös hyökkäyssotien mestari.

Suomalaista sotahistoriaa tietävät aikanaan 1941 Suomen luovuttaneen koko Pohjois-Suomen Saksan kolmannen valtakunnan sotavoimien haltuun, alistaen jopa siellä olevat Suomen armeijan yhtymät saksalaiskomentoon. Tavoitteena oli Suomen maaperältä käsin saksalaisten toimesta valloittaa koko Kuolan niemimaa, jota toivottiin sitten luovutettavan eräissä piireissä Suur-Suomelle.

Huomaammeko vuonna 2019 tuleviin, Suomenkin alueella tapahtuviin NATOn suursotaharjoituksiin, joita mitä ilmeisimmin johtaa Yhdysvallat - jotain yhtäläisyyksiä tuolta sotahistoriamme vuodelta 1941?

Miksi nyt lietsotaan kiertoilmaisuin Venäjän uhkaa? Tässä kohdin on hyvä kaivaa esiin Nato - isäntämaa pöytäkirja ja sen tarkoitus - kohta 2. Luettuaan tuon kohdan 2, saattaa moni suomalainen natovastustaja huolestua pahemman kerran. Natoa vastustaa vuosittain tehtävissä mielipidetutkimuksissa yli puolet suomalaista”
...

Jatkuu

2

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe