Suurvaltapelin uhkaava kolmiodraama!

Nato suursotaharjoittelee pohjoisessa [0 – oman jäsenvaltionsa Norjan alueelta – ulottuen jo Suomen ilmatilaan ja suomalaiseen valtio- ja yhteiskuntajärjestelmään. Olemme suurvaltakolmiopelin pelinappula – tässä aivan Venäjän vieressä – Suomen ollessa idän ja lännen vedenjakajalla.

Venäjän presidentti Vladimir Putin sanaili jo joitain aikoja sitten - ”Nato tulisi mielellään sotimaan Venäjän kanssa viimeiseen suomalaiseen sotilaaseen”… ~ https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/putin-nato-tulisi-mielellaan-sotimaan-venajan-kanssa-viimeiseen-suomalaiseen-sotilaaseen/5971534#gs.OkJDhD8 - . Tosin nyt Venäjäkin halusi sotaharjoituspeliin mukaan [1.


Mitä kolmiodraama merkitsee? Se on peli, jossa nokitetaan kuten pokerissa tai oikeastaan sökössä, yhden kortin ollessa piilossa – koetetaan huijata, jotta uhittelu saisi tarvittavat mitat – kyseessä siis sapelinkalistus, ja nyt vuorossa Nato/US, jonka ainaissotilasjohtaja Yhdysvallat on maailmassa ehkä eniten aloittanut hyökkäyssotia viimeisen 20 vuoden aikana (Afganistanista Syyriaan) – puhumattakaan viimeisestä 100 vuodesta.

[0 Norjan suurharjoituksessa Suomea ei enää erota Naton jäsenmaista
~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005881710.html – HS-analyysi -toimittaja Kari Huhta

Ilkka Luoma - 30.10. 9:13 kommentti yllä olevaan linkkikirjoitukseen:
Kirjoituksen alkuun nähden tekisi mieli kysyä tekstin laatijalta mitä valtioita Pohjois-Eurooppaan kuuluu, kun niin pontevasti sen puolustamisesta puhuu. Vanhan ja uudenkin maantiedon mukaan Eurooppa jatkuu kauas Venäjän Uralille ja etelässä Volgan mutkille. Eihän laatumediaksi itseään kutsuva HS' n toimittaja voi tässä Euroopan sisäistä vastakkainasettelua luoda, eihän?



Presidenttimme harmittelee

Meidän presidentti Sauli Niinistö harmittelee kun kolmiodraamassa ei Euroopan Unioni ole mukana [2. Miksi ei? Siksi, että EU direktoi uutta maailmaa ja ideaalista järjestelmää, joka voisi jopa tulla käyttöön, kun kolme suurta [3 ovat ensin tohkeissaan ja uhossaan tuhonneet puolet maapallosta – ja juuri EU ehkä eniten siitä kärsineenä – pelkäämmekö atomisotaa?


Emme ehkä pelkää,

… koska emme usko ihmisten syvämietteiseen tyhmyyteen aloittaa itsensä tuhoava sota – se olisi jotenkin masokistista ja liian väkivaltaista [4. Mutta miksi tätä sotaa pitää harjoitella – kätkien se esimerkiksi nyt Pohjois-Euroopan puolustusharjoitukseksi? [5 Tätä varmaankin enemmistönä Nato vastainen kansakuntamme kysyy – varsinkin sitä, miksi me suomalaiset olemme siinä ”kuoriämpärinä tunkiolle” vietävissä.

[5 ~ https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005881749.html – HS-otsikolla ja toimittaja Kari Huhdan näppäimistöllä ”HS seurasi suomalaissotilaiden osallistumista Naton suurharjoitukseen Norjassa – ”Kyse on varautumisesta myös siihen pahimpaan””

Ilkka Luoma -kommentti ylläolevaan linkkikirjoitukseen: ”Kirjoittajan tyyli kuvata valmistautumista sotaan, on liki haltioitunut, toverillinen ja Natoa syleilevä. Yksikään lukija ei ole niin tietämätön, ettei tiedä sodan olevan myös hyökkäämistä.

Sotilasasiantuntijat tietävät juuri Pohjois-Euroopassa Kuolan niemimaalla olevan maailmanrauhan ylläpidon ne toiset uhkatasapainon tekijät, eli Eurooppaan kuuluvan Venäjän strategiset ydinsukellusveneet - Boreit Bulavoineen! Samat sotilasasiantuntijat tietävät noiden s-veneiden tukikohtien olevan Nato/US taistelujoukkojen realistisia hyökkäyskohteita, mikäli suursota syttyisi uhkatasapainon järkkyessä.

Monet sanovatkin hyökkäyksen olevan paras puolustus. Jatkosotaammekin 1941 on kutsuttu puolustussodaksi.

Uskoisin monien lukijoiden toivovan, ettei laatumediaksi itseään kutsuva HS levittäisi puolipiilotettua eurooppalaisuuden keskinäistä vastakkainasettelua, sillä kansakuntamme suuri enemmistö ei halua sotilasliitto Natoon, sillä sen ainaissotilasjohtaja USA on myös hyökkäyssotien mestari.

Suomalaista sotahistoriaa tietävät aikanaan 1941 Suomen luovuttaneen koko Pohjois-Suomen Saksan kolmannen valtakunnan sotavoimien haltuun, alistaen jopa siellä olevat Suomen armeijan yhtymät saksalaiskomentoon. Tavoitteena oli Suomen maaperältä käsin saksalaisten toimesta valloittaa koko Kuolan niemimaa, jota toivottiin sitten luovutettavan eräissä piireissä Suur-Suomelle.

Huomaammeko vuonna 2019 tuleviin, Suomenkin alueella tapahtuviin NATOn suursotaharjoituksiin, joita mitä ilmeisimmin johtaa Yhdysvallat - jotain yhtäläisyyksiä tuolta sotahistoriamme vuodelta 1941?

Miksi nyt lietsotaan kiertoilmaisuin Venäjän uhkaa? Tässä kohdin on hyvä kaivaa esiin Nato - isäntämaa pöytäkirja ja sen tarkoitus - kohta 2. Luettuaan tuon kohdan 2, saattaa moni suomalainen natovastustaja huolestua pahemman kerran. Natoa vastustaa vuosittain tehtävissä mielipidetutkimuksissa yli puolet suomalaista”
...

Jatkuu

2

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4905
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1683
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1428
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe