Määrääkö oikeus linnaa, vai ei?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005882808.html

Mikäli ryöstät 85-vuotiaan rollaattori mummon et joudu linnaan.
Mikäli pahoitat parhaassa iässä olevan toimittaja naisen mielen, istut ehdottomana 1 vuoden 10 kuukautta. Väitetään, että Suomi on oikeusvaltioa? Oikeutta katsotaan sormien läpi, jos kyseessä on uussuomalaiset. Suklaatehdas ei pidä mummojen puolta, mutta ns vihapuheeseen se tarttuua.

Kenen maa Suomi on?

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvomitali

      Olipas muorilla arvokkaat, vakuutetut korut matkassa?

    • sillä.tavalla

      Mummo piti varmaan niitä mukana ettei varasteta sillä aikaa kun on poissa. Mummoilla alkaa se vainoharhaisuus iän myötä korostua. Nyt tuli fazeriinat vastaan, kulttuuriteko ja silleen. Mutta linnaanhan tuosta pitäisi tulla, tosin ehdottomana meni myös upseerin potkiminen kuolemaan silloin 2000 -luvun alussa. Suojavärit kullansakin.

    • Jokainen saa valita äänestyskopissa, onko rolattorilla kulkeva mummo enemmän suojelun tarpeessa, kuin valeuutisia kirjoittava toimittaja? Samalla voi päättää kenellä on jakamaton ihmisoikeus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      529
      8922
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6144
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      365
      5185
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3932
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1866
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      969
    Aihe