Määrääkö oikeus linnaa, vai ei?

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005882808.html

Mikäli ryöstät 85-vuotiaan rollaattori mummon et joudu linnaan.
Mikäli pahoitat parhaassa iässä olevan toimittaja naisen mielen, istut ehdottomana 1 vuoden 10 kuukautta. Väitetään, että Suomi on oikeusvaltioa? Oikeutta katsotaan sormien läpi, jos kyseessä on uussuomalaiset. Suklaatehdas ei pidä mummojen puolta, mutta ns vihapuheeseen se tarttuua.

Kenen maa Suomi on?

3

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvomitali

      Olipas muorilla arvokkaat, vakuutetut korut matkassa?

    • sillä.tavalla

      Mummo piti varmaan niitä mukana ettei varasteta sillä aikaa kun on poissa. Mummoilla alkaa se vainoharhaisuus iän myötä korostua. Nyt tuli fazeriinat vastaan, kulttuuriteko ja silleen. Mutta linnaanhan tuosta pitäisi tulla, tosin ehdottomana meni myös upseerin potkiminen kuolemaan silloin 2000 -luvun alussa. Suojavärit kullansakin.

    • Jokainen saa valita äänestyskopissa, onko rolattorilla kulkeva mummo enemmän suojelun tarpeessa, kuin valeuutisia kirjoittava toimittaja? Samalla voi päättää kenellä on jakamaton ihmisoikeus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe