Iltalehti uutisoi, Tuomas Enbuske, Meri-Tuuli Väntsi, Anne Kukkohovi ja Jari Sarasvuo vastasivat avoimiin työpaikkailmoituksiin omilla ansioluetteloillaan mutta tyypillisillä romaninimillä.
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/3a399353-6da8-4812-9e4f-d5c662c486d9_tb.shtml
https://www.iltalehti.fi/tyoelama/3a399353-6da8-4812-9e4f-d5c662c486d9_tb.shtml
Vastaukset 60
Vanhimmat
.askanpuhujan ansioluettelo, kuka siihen vastaisi
Normaalia työnhakua meille valkoisille. Mikä ihme nyt siinä on, ettei saa haastattelukutsua. Keskimäärin 100 - 200 hakemuksen jälkeen tärppää.
No kai nuo sentään haki oman alansa / osaamistansa vastaavia töitä? Ei kukaan palkkaa tavalliseen työhön mitään toimitusjohtajaa, juontajaa tai mallia oli hakija mustalainen tai ei.
Puhuvia päitä on kai jo tarpeeksi.
Nykyisin kaikki palkkaa vain Novelleja töihin. Romaanit liian raskaussoutuisia ja pitkiä
Oli nimi mikä tahansa, satoja hakemuksia joihin ei edes vaivauduta vastaamaan, eikä pidä odottaakaan kun hakijoita on paljon, Minkähän syyn ns.valkolainen vois keksiä
Kuinkahan monta valkoista oli laittamut hakemuksen noihin duuneihin ja saanut kuitenkin jäädä ilman vastausta. Ehkä 500 valkolaista???? Mutta kun mustalaiset eivät saa vastausta niin jossain on vikaa. Hälyytyskellot alkavat soimaan. Syrjintääkö???
Palkkaan heti hikitöihin mustalaisen! Työvoimatoimiston kanssa sovimme 9 euroa/PÄIVÄ sopimuksen ja kaveri pääsee kunnon hikitöihin.
Koska aletaan. Haluan nähdä, kun mustalainen tekee hikityötä!
Kaksi romania olen tuntenut jotka teki ihan kunnon töitä, toinen nainen ja toinen mies.
Jälkimmäiselle tosin maksettiin vain jotain työkokeilu palkkaa, jos en väärin muista niin se 9 euroa ja koko päivältä se 9 euroa, silti se teki ihan täyspäivästä hommaa vakituisen tuuraajana. Jossain vaiheessa huomasivat että niin ei saa tehdä, muistellen sitten homma kuivui siihen..
Sä johdat sitten kahdella. 37 vuotta työelämässä alalla, missä kohtaa päivittäin eri ammattiryhmien osaajia, eikä vastaan ole tullut ainoatakaan veronumerolla varustetulla tunnistekortilla liikkuvaa romania. Onnittelut sulle.
Et sä ole saletissa, ettei toinen noista tapaamistasi olisi ollut Sarasvuo hameessa ja toinen Enbuske?
Mustalaiset pärjäävät parhaiten yötöissä, ei mitään valittamista. Ja myymälää voi hoitaa vaikka mersun takapaksista.
Viikon vitsi!
Mikä tää juttu on? Miksi Sarasvuo ei kysy itseltään miksi hänen useat firmansa ei ole palkannut romaneja? Vai onko? En tiedä mutta hänen yrittäjänä ja toimitusjohtajana pitäisi tietää miksi.
syrjintäähän+tuo+on,+että+mainitut+henkilöt+tekeytyvät+romaneiksi.+Kuinka+tyhminä+tuon+romanien+"etuja+ajavan+tutkimuksen"+laatijat+pitävät+työnantajia?+Saneeraukseen+ajautuneiden+konsulttiyritysten+johtaja+ei+ole+ehkä+se+ensimmäinen+työllistettävä+kun+töihin+haetaan+konsulttia,++olkoon+tuo+nimeltään+Lindeman+tai+Jesus+P.+Kristus.
Toisesta+näkökulmasta+feikkihakemusrumba+paljastaa+kuinka+huonosti+yhteiskunta+on+onnistunut+romanien+kotouttamisessa+satojen+vuosien+aikana.+Vai+onko+kyse+edelleen+siitä+ikävästä+faktasta,+että+99+%+romaneista+pilaa+sen+jäljelle+jäävän+prosentin+maineen+ja+mahdollisuuden+työllistyä?
Suoraan sanottuna se pukeutuminen ei ole reaalimaailmasta, vaan lähinnä jostain saduista.
Noin räikeällä tavalla pukeutumisellaan normeista poikkeavalla ei pitäisi olle mitään syytä ihmetellä että enemmistö vierastaa.
Karkeasti ilmaistuna, kovasti normeista poikkeavia pidetään sairaina ja vaarallisina, tähän on syy:
Evoluutio on tehnyt ihmisestä sellaisen että samankaltaiseksi ja turvallisekssi koettujen kanssa on syntynyt yhteisöjä joista ajan myötä syntyi kaupungistuminen ja nykyiset yhteiskunnat, tämä on jokaisella ihmisellä (myös romaneilla) pikkuaivojen primitiivialueella sijaitseva toiminto.
Myös romanit mieluiten hakeutuvat kaltaistensa seuraan ja suosivat romaneita, koska kokevat muut romanikulttuurin edustajat itsensä kaltaisiksi.
Kyseessä ei siis ole rasismi vaan luonnonvalinta, se on asia jota vastaan yhteiskunta ei saa pakottaa ihmisiä toimimaan sillä se aiheuttaa stressiä joka sairastuttaa yksilöitä.
Yhteiskunta ei saa pahoinpidellä jäseniään sairastuttamalla heitä tahallaan.
Mutta takaisin aloitukseen: Romanit voivat vaikuttaa suhtautumiseen pukeutumalla valtaväestön normien mukaisesti, sitä yhtenä useista eri tekijöistä kutsutaan integroitumiseksi ympäröivään yhteiskuntaan.
Erittäin tyhmä veto iltapaskalta. Muutenkin iltapaskat tunkeutuu asiattomilla jutuillaan "herkkiin" paikkoihin, esimerkiksi ihmisten seksielämään, rivompia juttuja mitä "miesten lehdissä".
Lopputulos olisi ollut sama,vaikka hakisivat omalla nimellään,saati sitten väärällä,kuka sellaista palkkaisi?
Kotoutus ei ole onnistunut....
Romaanit ei ole kotoutuneet, kotiutuneet.
Haluavat olla lomailla yht.kunnan ulkopuolella.
Ja syy on aina muissa.....
Samoin toimivat ylimieliset puhdasoppiset imaanit, klaanit, ja pyhät miehet.
Kaikki edut kelpaa, mutta vihataan elättäjää silti!!
Hki lähiöt on jo täynnä lepääviä pyhiä miehiä!!kela Lomilla!!
Vrt. Pariisin lähiöt, Malmö, Belgia... Pommi tikittää Tik Tik tak.....
Poliitikkojen nukkuvat, idealismi kukkii, turvattomuus lisääntyy...
Armeija ottaa kyllä romanit suorittamaan asepalvelusta. Kysymys kuuluu: Oletko nähnyt romania, joka käy intin loppuun? Kaipa joku on tällaisen "urotyön" tehnyt.
60-luvulla ei ollut paljoakaan vaihtoehtoja. Ei voinut jäädä siviiliin. KarPr:n Krh:ssa oli 1963 mustalais Viki joka suoritti palveluksen loppuun saakka. Vaihtoehtohan olisi ollut vankila.
Viki menestyi piuhanvetokisassa ja sai sattumakorpin jämät.
Mutta kuten mainitsi, vaihtoehdot olivat vähissä kaikilla, valkolaisilla ja romaneilla.
Ottaisitko itse romanin töihin? Riippuu työstä...
Espoossa tunnen useampiakin romaneja linja-autokuskeina.
Raamattukouluun lähti jo toinen vapaiden suuntien seurakuntapastori.
Olen kuullut eräästä romaanimiehestä, joka on kokopäivähommissa autonkuljettana ja nostaa samaan aikaan jotain sosiaalirahaa, ilmeisesti toimeentulotukea. Kuljetushommissa ilmeisesti vielä pimeesti. Höh, tietenkin. Mitenha sitten kun jotain sattuu tai tapahtuu.
Pomo kysyi romaanilta,miksi et ollut eilen töissä ? Mies siihen,talo paloi.
Pomo kysyi miksi et ollut töissä toissapäivänäkään ?
Mies siihen , pitihän miun kantaa huonekalut pihalle . . .
Hyvä kysymys, miksi romaneja ei palkata töihin. Niin miksiköhän?
Olisko heillä työesteitä?
No kansallispuku ja juhla asu ei ole työasu.
ylipäätään hakea työpaikkoja asiakirjaväärennöksiksi luokiteltavilla pila-hakemuksilla.
Yhtä hyvin voisi tehtailla jonnekin hakemuksia, joissa nimiksi merkitään "Tanssiva Aurinko" ja "Hiipivä Puhveli" ja sitten ihmetellään intiaaneihin kohdistuvaa rotusortoa.
Saattoi olla myös ikäsyrjintää yli viiskymppiset jää armotta noteeraamatta aivan turha ja vastakkainasettelua lisäävä uutinen?
Rainer?
Vieläks sun mersu on huollossa?
Pitäis päästä työhaastatteluun?
Tehtaalle haki kaks romaninaista töihin molemmat pääsi, toinen vaihtoi töihin tullessaan hameensa ja röijynsä työvaatteisiin toinen ei, kätevästi pääsi hameromani taas vapaaksi kun töistä ei koneiden keskellä tullut mitään. Näin 1970-luvulla.
Niille suunitellaan sopivaa työtä. Yksi jo löytynyt. Kuljettajattoman metrojunan kuljettaja!
Mikä siinä on, että romanit ei voi käyttäytyä niinkun muutkin, kauhea mölinä ja huuto, ei haluta jonottaa edes kauppojen kassalla vaan kiilataan jopa TÖITÄ TEHNEIDEN vanhusten edelle.. Työ EI MAISTU, mutta silti huudetaan ja kiljutaan syrjinnästä niille jotka maksavat tämän loisporukan viikatut housut ja lakeerikengät ja makaamisen.
Intiaan vaan takasin koko porukka!!
Suomen ohuin kirja = Romanien työtapaturmat kautta aikojen, Kovilla kansilla Otava 2018
Somali lauloi karaokessa "..mä olen suomalainen,,"
Romania alkoi moinen käytös vituttaan, ja ryhtyi laulamaan " Mä joka päivä töitä teen.."
Miksi romaanit eivät perusta omia yrityksiä, ravintola, tanssipaikka ja vaikka minkälaisia yrityksiä.
Menisin mielellään heidän kauppoihin ostoksille.
Suomi on antanut romaanien säilyttää omat omituiset tapansa mm. kustantanut romaaninaisten erikoiset asut. Suomessa ainoastaan romaaninaisilla on tuollaiset epäkäytännölliset vaatteet. Suomi on tehnyt karhunpalveluksen myöntäessään eri vapauksia romaaneille. Suomi on ihan itse syypää siihen, että romaanit eivät ole sopeutuneet sadan vuoden aikanakaan. Eivätkä työllisty kuten valtaväestö.
Huijariporukka haki töitä ronskujen nimillä. Eivät edes tiedä mitä työnteko on kun ovat kokoikänsa puhuneet paskaa.
Enpä tuota nelikkoa palkkaisi mihinkään, vaikka hakisivat omilla nimillään. Vai pitäisi noita vielä arvostaa. Mitä käyttöä on heidän kokemuksellaan? Lisää samaa paskanjauhantaa.
Kaikki p-leen himphamput ovat tässä syyllistämässä tavallista suomalaista työihmistä.
Miksi YLE palkkaa vajaamielisiä "töihin"?
Se mitä minä olen nähnyt niin kaikki romaanit ovat olleet ihan hyviä työntekijöitä, siis kaikki ne jotka olen työelämässä nähnyt.
No taisi jäädä jotain oleellista pois tuosta viestistäsi ?
Jospa siinä jäi villat muovin alle Maasellässä.
Tosin yhtäkään en ole nähnyt, enkä edes kuullut puhuttavan että olisi.
Onpa rasistisia kommentteja, hyi teitä.
Miksi yli viiskymppisiä ei oteta töihin miksi työkyvyttömiä työnhakijoita ei päästetä eläkkeelle elämä on?
No kyllä se töihinotto alkaa tökkiä jo 45 sillakin, ei päässyt edes haastatteluihin naapurin mies.
Villat tulee muovin päälle, myös Maasellässä.
Te jotka parjaatte romaaneja miltä teistä tuntuisi jos
olisitte itse samassa asemassa kuin he ovat yhteiskunnassa?
Jos olisitte poikotissa työelämästä vain koska ette ole oikeaa rotua?
Tätä asiaa ei ole vielä oikaistu 100 vuoden Suomen itsenäisyyden aikana.
Miten olisi jos olisitte ollut Romani äiti vuonna 1950 pienen lapsen
kanssa talvella yö pakkasessa.
Olen iloinen asiasta että parannusta on tullut mutta asiaa ei
ole ratkaistu.
Miksi sorratte sorrettua?
He ovat Suomen kansalaisia ja Suomen peruslaki takaa
myös heille Suomen kansalaisen oikeudet!
Romanit esimerkillisiä vanhusten hoidon parissa.
kyllä oikeudet mutta myös velvollisuudet ja saatana inva paikan mersulle.
Aivan, kovia ovat putsaamaan vanhuksien koteja.
"He ovat Suomen kansalaisia ja Suomen peruslaki takaa
myös heille Suomen kansalaisen oikeudet! "
Entäs ne velvollisuudet?
Suomen romanit ovat vuosisatojen saatossa muokanneet oman pärstäkertoimensa sellaiseksi, että se kelpaa ainoastaan naamiaisissa, ei työelämässä.
Liian vähän pakkkasta näköjään
Ja varsinkin raha asioissa autamassa
"koska ette ole oikeaa rotua?"
HOI HAI !
Rotuja ei ole!
Palkkaisitko, jos kytkökset rikollisuuteen sukulaisten kautta, on mitä ilmeisimmät?
Montako romania Sarasvuolla on ollut hommissa Rainers housessaan
Toimittajat ja tv-julkimot hakee töitä valenimillä?
Olihan se oikeakin tv-toimittaja, Kyösti Hagert, joka raportoi "pillumehusta".
Eli muutama tyyppi haki työpaikkaa eikä saanut sitä. Tuohan on normi. Suurin osa hakemuksista hukkuu turhien hakemusten paljouteen. Kohta, kun työttömät työnhakijat pakotetaan tuen katkaisun uhalla hakemaan vähintään yhtä paikkaa viikossa, vaikka sopivia avoimia paikkoja ei edes ole, turhien hakemusten määrä vain lisääntyy. Erittäin itserakasta noilta tyypeiltä kuvitella, että heidän 'erinomaisuutensa' jäi huomaamatta vain väärän nimen takia.
Kukaan hakijoista ei ole tehnyt kuin huijauksia.