Mikä oli se kamala jyrinä, kuin pommien tai ilotulitusten ryske, tai kuin omituinen ukkosen pamautukset, Helsingin keskustan yllä noin tunti sitten. Aivan merkillinen rytinä! Mitä se oli?
Mikä karmee jyrinä Helsingin yllä tunti sitten?
Pellääästytti
151492
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ilotulitus näytti olevan jossakin Helsingin keskustan liepeillä; näkyi tänne Herttoniemenrantaan asti.
IRakit kuulemma juhli kun ei tarvi mennä rauhalliseen kotimaahansa tekemään töitä elääkseen vaan voi loisia täällä kelaten ja raiskaten.
Kiitos tiedostasi / vastauksestasi, jotta ilotulitus se oli. Menin sillei myöhässä ikkunaan, enkä nähnyt mitään välkettä ja pian pauke sit jo loppuikin. Keskustassa asun, mutta oli kai sitten taloni toisella puolella iloiset välähdykset, kova oli pauke.
- Aatelkaa, jos oikeasti olisi tuollaista ryskettä sotaa nimeltään, kuten jossakin!
Näytti tulevan Hietalahden telakalta. Tai Jätkäsaaresta.
Just niin, se suunta! Asun Kampissa lähellä. Mitäs siellä sit juhlistettiin, nyt tulin uteliaaksi. - Kesän ja syksyn päättymisen juhlistusko. kun kaamokseen me huomenna syöksytään?
nyt SE alkoi! onko eloonjääneistä raportoitu?
#IsoPaskaTuulettimeen
Hornet lensi tunnistamaan venäläistä ilmatilaa loukannutta sotilaskonetta.
Nato siellä soittaa Trumpin urkuja, niinistön jussille ja muille sotahulluille natottajille !
Late Lapista.
Joo, näin oli. Ydysvaltojen F-14 Tomcat ilmaherruushävittäjälaivue teki ylilennon matkallaan puolustamaan Suomea Venäjän laivaston ohjushyökkäyksiä vastaan.
Ilotulitus, kai tiedät mikä se on. Taivaalle lentelee erivärisiä tulitteita. Nyt oli mukana muutakin jyrinästä päätelleen.
"Yhdysvallat käytti F-14-koneita vuodesta 1974 vuoteen 2006, jolloin ne poistuivat käytöstä."
Ei ollu 🤔
Helsingin Sanomissa ei ollut räjähtelevästä ilotulituksesta sanaakaan. Meteli oli niin kova, että oli varmasti dynamiittia joukossa.
Päättikö Venäjä paukutella Norjan rannikon lisäksi myös Helsingin rannalla? Jos näin on, niin jo on kekkuli maa tuo naapurimme Venäjä.
Rautatieaseman ovella seisoi vartija, ja hän sanoi, ettei ilotulitusta ole ainakaan heillä tiedossa. Olisi luullut siinä tapauksessa, että jonkinmoista kajoa olisi näkynyt taivaalla. Onko ilotulitus varmistettu? Ääni oli kummallista jyrinää..
Rautatieaseman oven edessä seisonut vartija sanoi, ettei Hgissä pitäisi olla ilotulituksia tänään. Olisiko taivaalla näkynyt kajoa siinä tapauksessa? Ääni oli kyllä merkillinen, sekoitus ilotulitusta, ukkosta ja jotain pelottavampaa.
Orpo jyrähti Putinille....menkää nukkumaan.