"Tiltu:Jotain yhteistä:?
Jääkätiliike-SS-Wiking-panttipataljoona, Suomen sotilaat Afganistanissa?
Herääkö järki?"
Jääriliike oli osa Suomen itsenäisyystaistelua. SS-pataljoona oli osa yhteistyöstä Saksan kanssa, jolla vältyttiin NL:n miehitykseltä.
Afganistanissa ollaan YK:n hyväksymässä operaatiossa.
Kaikki ovat osa Suomen turvallisuuden hankkimista ja säilyttämistä.
Suunta on aina ollut länteen tiltujen harmiksi.
Suomen selkeä linja!
23
293
Vastaukset
- 3Pr
Hiukan olisin eri mieltä, mitä Afganistanin selkkaukseen sekaantuminen auttaa Suomen itsenäisyyden varjelemiseen..
On muistettava sekin että tuo"länsi" auttoi Neuvostoliittoa massiivisesti viime sodassa, Suomenkin vastaisella rintamalla..- Suomi-on-mukana
Afganistanissa muiden demokratioiden kanssa. Olemme samassa leirissä.
Pystytkö jotenkin yksilöimään näitä eläviä maaleja.
Mistään en ole kuullut suomalaisten avanneen tulta ilman pakottavaa itsesuojelullista syytä.Länsi auttoi N-liittoa pakon edessä, kun kansanmurhaksi yltynyt Natsiaate oli päässyt liian suureen valtaan.
Mm. USA pohti hyvin pitkään asettumista N-liittoa vastaan näiden räikeiden sotarikosten vuoksi, mutta vahva juutalaisvaikutus johtomiehissä osaltaan kallisti vaa'an Natsisaksaa vastaan.KlNGl kirjoitti:
Länsi auttoi N-liittoa pakon edessä, kun kansanmurhaksi yltynyt Natsiaate oli päässyt liian suureen valtaan.
Mm. USA pohti hyvin pitkään asettumista N-liittoa vastaan näiden räikeiden sotarikosten vuoksi, mutta vahva juutalaisvaikutus johtomiehissä osaltaan kallisti vaa'an Natsisaksaa vastaan.Tuostapa tulikin mieleeni ... mitåpå jos pieni ja URHEA Suomi olisikin ollut USAn ja Englannin massiivisen materiaali ja raaka-aine avun kohde, pyccän asemesta?. Miten paljon paremmin olisimmekaan pärjänneet?. :-)
- molokhorror
#Jääriliike oli osa Suomen itsenäisyystaistelua. SS-pataljoona oli osa yhteistyöstä Saksan kanssa, jolla vältyttiin NL:n miehitykseltä.#
Jääkärit jotka menivät vapaaehtoisina koulutukseen Saksaan 1941, eivät ole sankareita missään mielessä ja ovat edelleen häpeällinen tahra historiassa.
Historia on nimittäin kaunistellut tätäkin asiaa ja kuten tiedämme miten SS-joukot 'taistelivat', olivat Suomen 1700 SS-miestä mukana näissä jälkijoukoissa.- Valehtelet-taas
Jääkärit ( noin 1 800) menivät koulutukseen Saksaan 1915 alkaen ja ratkaisivat Suomen vapaussodan hallituksen joukkojen voitoksi. Heillä oli päärooli viime sotien korkeissa johtotehtävissä.
Suomen 1 400 vapaaehtoista SS-miestä taisteli moitteettomasti ensin Saksan ja sitten 1943-44 Suomen puolesta. Tappiot olivat raskaat. - molokhorror
#Suomen 1 400 vapaaehtoista SS-miestä taisteli moitteettomasti ensin Saksan ja sitten 1943-44 Suomen puolesta. Tappiot olivat raskaat.#
1700 vapaaehtoista koulutettiin Saksassa ja ne eivät taistelleet etulinjassa, nehän olivat SS-joukkoja, lahtareita sanan varsinaisessa merkityksessä.
Ota selvää asioista. - RommelJaTotuusEiKohtaa
"Historia on nimittäin kaunistellut tätäkin asiaa ja kuten tiedämme miten SS-joukot 'taistelivat', olivat Suomen 1700 SS-miestä mukana näissä jälkijoukoissa."
Suomalaiset olivat osa Waffwn SS-divisioona Wikingiä, joka taisteli koko suomalaisten sitoumuskauden (2 vuotta) itärintamalla etulinjassa muiden jv-divisioonien rinnalle. puhut näemmä asiasta, josta et tiedä yhtään mitään! RommelJaTotuusEiKohtaa kirjoitti:
"Historia on nimittäin kaunistellut tätäkin asiaa ja kuten tiedämme miten SS-joukot 'taistelivat', olivat Suomen 1700 SS-miestä mukana näissä jälkijoukoissa."
Suomalaiset olivat osa Waffwn SS-divisioona Wikingiä, joka taisteli koko suomalaisten sitoumuskauden (2 vuotta) itärintamalla etulinjassa muiden jv-divisioonien rinnalle. puhut näemmä asiasta, josta et tiedä yhtään mitään!Paremmin sanoen tuo rommeli ei halua tietää, vaan vetää tahallisesti Jääkärit ja SS-miehet samaan, vaikka tuossa on ajallisestikin jo erittäin merkittävä ero.
- molokhorror
SS-joukkojen maine tuli tutuksi ja kehottaisin tutustumaan historiaan monipuolisemmin.
Suomesta lähteet 1700 koulutettavaa olivat pettureita, maanpettureita ja pilasivat Suomen mainetta maailmalla parhaansa mukaan. Kyllä historioitsijat tietävät keitä SS-joukkoihin kuului ja asiaa on kaunisteltu kaikilla mahdollisilla keinoilla....siis tähän asti.
Jääkärit koulutettiin SS-joukkoihin, en ymmärrä miksi enää nykypäivänä piedetään yllä valheellista kuvaa että kysymyksessä olisi jotakin muuta? - aina-sama-laulu
molokhorror kirjoitti:
SS-joukkojen maine tuli tutuksi ja kehottaisin tutustumaan historiaan monipuolisemmin.
Suomesta lähteet 1700 koulutettavaa olivat pettureita, maanpettureita ja pilasivat Suomen mainetta maailmalla parhaansa mukaan. Kyllä historioitsijat tietävät keitä SS-joukkoihin kuului ja asiaa on kaunisteltu kaikilla mahdollisilla keinoilla....siis tähän asti.
Jääkärit koulutettiin SS-joukkoihin, en ymmärrä miksi enää nykypäivänä piedetään yllä valheellista kuvaa että kysymyksessä olisi jotakin muuta?Miten ihmeessä jääkärit muka koulutettiin SS-joukkoihin, vaikka Waffen-SS perustettiin vasta 20 vuotta myöhemmin? Sinun juttusi ovat todellakin kummallisia ja irrallaan reaalimaailmasta.
- Totuusko
Suomen SS-miehet taisivat olla urhoollisesti omalta osaltaan ratkaisemassa natsi-Saksan "juutalaisongelmaa". En käyttäisi sanaa moitteettomasti.
- HorstWessel
Jääkärit tappoivat moitteettomasti punikkeja. Usein ilman tarpeettomia oikeudenkäyntejä
- ValkoSuomalainen
HorstWessel kirjoitti:
Jääkärit tappoivat moitteettomasti punikkeja. Usein ilman tarpeettomia oikeudenkäyntejä
Eivät näköjään tarpeeksi
- Kuksenfuhrer
Jääkärit ja suomalaiset SS-miehet olivat poikkeuksellisen neuvostovastaisia. Siitä syystä olivat kovin huonossa huudossa 1970-luvun Suomessa.
- SeOliSitäAikaa
Kuten sotaveteraanit yleensäkin! Vasta Neuvostoliiton romahdus 1991 paljasti suoimalaisille lopullisesti sen, miten kauhealta kohtalolta vältyimme 1944!
SeOliSitäAikaa kirjoitti:
Kuten sotaveteraanit yleensäkin! Vasta Neuvostoliiton romahdus 1991 paljasti suoimalaisille lopullisesti sen, miten kauhealta kohtalolta vältyimme 1944!
Haluatteko arvata, mikä porukka oli veteraanien parjauskampanjan takana?. :-)
IMHO.
- leopardintäplät
Kyllä aate ja teot säilyy vaikka kuinka yritetään valkopestä
Noinhan se isänmaallisuus yleensä esiintyy. Mitään "valkopyykkiä" ei tarvitse pestä.
Jääkärit olivat juuri itsenäistyneen Suomen sotavoimien suoraryhtinen selkäranka. Heidän osaamisensa raistelukentällä ja kykynsä kouluttaa lisää joukkoja, pelastivat Suomen joutumasta sovjetisoinnin kohteeksi Talvi- ja myöhemmin Jatkosodassa. Sitäpaitsi ... Jääkärimarssi on todella upeaa kuuneltavaa. :-)
IMHO.- Hktofulg
Ja taas sitten toit risuja lenkkipolulle. Etkä edes häpeä!
- olet_oksettava
Hktofulg kirjoitti:
Ja taas sitten toit risuja lenkkipolulle. Etkä edes häpeä!
Sairasta, tiltu pilkkaa vainajaa eli ns. risu-ukkoa. Mies on kuollut julkisen pilkkaamisen vuoksi, mutta ihmisroska-tiltu jatkaa yhä. Paheksuttavaa sanoa "ihmisroska", mutta sinä olet sitä. Roskaa.
- Upseerismies
Suomen linja on aina ollut selkeä. Poislukien vuodet 1945-1948.
Erityisen selkeä se on nykyisin.
Siksi tiltut sitä mustamaalaavat.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk695494Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6153571SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842939Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2882776"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961830Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6601760Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4861441Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re241401Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141371Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183958