Mitä Espoon piispa tekee?

Mitä.piispa.tekee

Espoolle valittiin uusi piispa. Voiko joku luterilainen kertoa, mitä Espoon piispa oikeasti tekee. Miten hän saa päivänsä kulumaan ja mistä hän vastaa? Miten piispan onnistumista mitataan? Palkkahan on kuin yritysjohtajalla, joten kai hän jostain vastaa ja hänen pitää saada jotain aikaan?

Entä miksi Espoo tarv itsee oman hiippakunnan? Suomessahan on yhteensä yhdeksän piispaa. Kun jäsenmäärä vain laskee, niin missä vaiheessa piispoja tarvitaan vähemmän? Vielä 1950-luvulla riitti kuusi piispaa. Miten työmäärä on lisääntynyt niin paljon, että nyt tarvitaan yhdeksän piispaa?

12

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuison

      Vihkiikö tämä piispatar lesbotkin avioliittoon?

    • Mitä.piispa.tekee

      Eikö kukaan tiedä mitä piispa tekee?

      Palsta on täynnä uskovaisia jotka "tietävät" mitä Jumala ajattelee ja "tietävät" mitä tulevaisuudessa tapahtuu, mutta eivät tiedä yhtään miten kirkon hallinto toimii?

      Vai onko niin, että piispalla ei oikeastaan ole mitään tekemistä muuta kuin öky-palkan nostaminen ja patsastelu jossain kissanristiäisissä?

      • Raybann

        Etkö osaa googlettaa?


      • Mitä.piispa.tekee
        Raybann kirjoitti:

        Etkö osaa googlettaa?

        Missään ei ole kerrottu esimerkiksi sitä, mitä piispan pitäisi saada aikaan ja miten hänen menestystään mitataan. Miten joku voi saada 10.000 kuussa ilman mitään vastuuta?


      • Mitä.piispa.tekee kirjoitti:

        Missään ei ole kerrottu esimerkiksi sitä, mitä piispan pitäisi saada aikaan ja miten hänen menestystään mitataan. Miten joku voi saada 10.000 kuussa ilman mitään vastuuta?

        Kysymyksesi oli, että eikö kukaan tiedä mitä piispa tekee?

        Neuvoin sinua googlettamaan, sillä netissä on jopa ihan erikseen Espoon hiippakunnan piispan toimenkuva.


      • Siirtolapuutarha kirjoitti:

        Kysymyksesi oli, että eikö kukaan tiedä mitä piispa tekee?

        Neuvoin sinua googlettamaan, sillä netissä on jopa ihan erikseen Espoon hiippakunnan piispan toimenkuva.

        Siis neuvon....


    • Mitä piispat ja papit ylipäätään tekee?

      He julistavat Jumalasta joka on yhtä kuin ihmisenkaltainen henkiolento. Hän on Rakkauden Jumala, joka vannoo kiduttavansa ikuisesti jokaista, joka ei usko ja palvo Häntä.

      Semmottia ne papit ja kirkkoherrat ja tuomiorovastit ja piispat tekee.

      • Mitä.piispa.tekee

        Missä piispa julistaa? Eikö joka kirkossa ole oma pappi?


    • kuison

      Mutta miksi kukaan ei uskalla vastata vihkiikä piispatar lesboja avioliittoon?

    • Mitäs Sinä avaaja teet päivät pitkät?

      • Mitä.piispa.tekee

        Nukun ja syön. Kumpiakin hyvin. Lisäksi minä luen, surffailen, tapaan tuttuja, käyn salilla (en joka päivä), käyn lenkillä (niinä päivinä kun en käy salilla). Tänään kävin elokuvissa.

        Mutta kukaan ei tästä minulle maksa.


      • Mitä.piispa.tekee kirjoitti:

        Nukun ja syön. Kumpiakin hyvin. Lisäksi minä luen, surffailen, tapaan tuttuja, käyn salilla (en joka päivä), käyn lenkillä (niinä päivinä kun en käy salilla). Tänään kävin elokuvissa.

        Mutta kukaan ei tästä minulle maksa.

        Joku Sinulle maksaa. Jos et tee työtä, veronmaksajat maksavat puuhasi. Tai, jos eläkkeellä olet, eläkemaksujen maksajat sen tekevät.

        Jos Sinua kiinnostavat piispojen työhön liittyvät tehtävät, ota niistä selvää. Kun organisaatioilla on johto, heillä on omat tehtävänsä. Niin varmasti on piispoillakin.

        Jos piispoilla ei ole Sinusta tarpeeksi tehtäviä, tutustu myös muiden uskonnollisten yhteisöjen johtajien toimintaan ja selvittele, onko HEILLÄ riittämiin tekemistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      24
      2375
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      112
      1987
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1637
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1493
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1437
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1045
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      119
      964
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      929
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      927
    10. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      86
      915
    Aihe