miten rukoillaan oikein

rukousko

Rukoillaan niin, että se toimii eli toteutuu.

15

539

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2018Tulossa

      Etukelkassa ruostetta ja töötti ei toimi.

    • Taas on rukoilevaisia syytä muistuttaa perinteisestä rukoustapahtumastani, jossa amputoidut raajat rukoillaan takaisin vaikkapa jumalan aiheuttaman sokeritaudin vuoksi amputoiduille oman uskonlahkon jäsenille.

      Aluksi ajatus tuntuu järjettömältä, koska oikea jumalahan ei sokeritautiin oikeaa jumalaa palvaavan lahko jäseniä sallisi sairastuvan, mutta lähemmin tarkasteltaessa näitä kuitenkin löytyy jokaikisestä kultista ja lahkosta. Ja jos ei löydy, löytyy onnettomuuden tai synnynnäisen vamman vuoksi jäsenpuutetta.

      Siispä nyt joukolla ilmoittautumaan, koska oikean jumalan tai jumalien seuraajien usko ihan oikeasti riittää palauttamaan syystä tai toisesta puuttuvat jäsenet.

      Vain sellainen uskonharhainen, joka ymmärtää jumalansa olevan epäjumalanpalvoja jättää ilmoittautumatta.

      Perinteisen tapahtumani historia osoittaa kaikkien, siis ihan kaikkien ymmärtävän epäjumalansa todellisen luonteen ja siten kukaan ei ole vielä ilmoittautunut. Yksin olen pullon seurassa viettänyt rukoustapahtumani rukoilematta tietenkin.

      Tervetuloa kuitenkin kaikki oikeauskoiset!

    • rukous-auttaa

      Ekaksi tietysti pitää olla rahaa
      Sittenkun on rahaa rukoilee (tietenkin niin että muut kuulevat)
      Esmerkiks näin Voi hyvä jumala maksan vaikka 60 000 euroo
      kunhan se paska päättää päivänsä
      maksan vaikka 60 000 euroo enemmän kunhan
      myös sen perhe kärsii

      Ja on enemmän kuin varmaa että paska päättää päivänsä ja sen perhe kärsii..

    • Anonyymi

      en tiedä, kun ne toivotus asiatkin HAJOTETAAN,

      näin kävi mulle

    • Anonyymi
      • Ei kannata.

        Kristinuskon epäjumala on ihmisen luoma, joten tulokset eivät riipu rukoilemisista.

        Parempi on luottaa Suureen Sattumaan, niin ei sorru epäjumalaa palvelemaan.


      • Anonyymi

        Rukous on hyvä, kun se tulee vilpittömästä sydämestä. Joskus, kun ei jaksa, pelkkä huokaus riittää. Ei ole tiettyä tapaa, miten rukoilla, mutta kun Jumala on Kaikkivaltias, Hän tietää Sinusta kaiken, on turhaa valehdella, tehdä asioista toisia tai muutella totuutta. Kerrot Hänelle esim. kaiken, mikä mieltäsi painaa, kiität Häntä lahhjoista, joita olet saanut tai johdatuksesta, miten Hän on Sinua kantanut.
        Hyvää kesää ja hyvää mieltä. Merja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rukous on hyvä, kun se tulee vilpittömästä sydämestä. Joskus, kun ei jaksa, pelkkä huokaus riittää. Ei ole tiettyä tapaa, miten rukoilla, mutta kun Jumala on Kaikkivaltias, Hän tietää Sinusta kaiken, on turhaa valehdella, tehdä asioista toisia tai muutella totuutta. Kerrot Hänelle esim. kaiken, mikä mieltäsi painaa, kiität Häntä lahhjoista, joita olet saanut tai johdatuksesta, miten Hän on Sinua kantanut.
        Hyvää kesää ja hyvää mieltä. Merja

        Toi äskeinen tuli väärään kohtaan, mutta vastaus oli kysyjälle, sori. Merja


    • Anonyymi

      Ei kukaan pakota sinua. Luota sinä Suureen Sattumaan, mikäpäs siinä!
      Jos sinun mielestä ei kannata, niin se on sinun mielipiteesi ja saat pitää sen.

      Aloittaja kysyy neuvoa, ja edellä on annettu hyviä neuvoja.
      Kukin tehköön miten sitten tykkää.

      Sinä ehkä et, mutta toinen ajattelee että olipa hyvää tietoa.

    • Anonyymi

      Sinä voit rukoilla yksin tai niin kuin raamatussa sanotaan jos kaksi tai kolme hänen nimessään rukoilevat siellä hän eli Jeesus on heidän keskellänsä. Rukous toimii aina jos se on Jumalan tahto.
      Anova saa kolkuttajalle avataan. Herra Jeesus armossasi muista meitä auta ja vahvista vie pelko. Anna toivo sydämeen olet meidän parantajamme kiitos Jeesus. Tapahtukoon sinun tahtosi Herra.

      • Anonyymi

        Miten ihmiset voivatkin olla noin sekaisin.


      • Anonyymi

        Vasta kysymys sinulle miten ihminen/ihmiset voivat olla ja elää ilman Jumalaan uskomista ja turvaansa luottamista. Jumala on kestävä kallio johon luottaa ja turvautua. Tuleepa minkälainen hätä tai ongelma elämän tiellä vastaan ja Jeesus on myös ikuinen ystävä meille Jumala tahtoo meidät läheisyyteensä hän tahtoo että meillä olisi aikaa hänelle oppisimme tuntemaan hänet ja hänen tahtonsa.


    • Anonyymi

      Pyydä myönteisin sanoin (eivät ymmärrä negatiivisia sanoja) (avaruuden) Neuvostolta mitä haluat ja sitten sinun on uskottava että saat sen. Universumilla on kyllä mistä antaa.
      Tai Akaasialainen Neuvosto.
      Ylläpitävät maailmaa.

    • Anonyymi

      Miten te rukouksen voimaan uskovat muuten selitätte sen, että rukoilemalla apua esimerkiksi korpimetsän satunnaiselta puulta, on rukouksen vaikutus fyysiseen maailmaan yhtä vaatimaton, kuin rukoiltaessa apua miltä tahansa jumalalta tai Jumalalta?

      Koetteko tälläisen asian kiusallisena, vai onko se merkityksetön seikka?

      • Anonyymi

        Tästä on joskus aikoinaan tehty tutkimuskin liittyen rukouksella parantamiseen. Vaikutus oli jopa hivenen negatiivinen. Tämä ei tietystikään vähennä rukoilemisen suosiota hitustakaan. Rukoilemisen motiivit ovat ihan toisaalla kuin suorassa vaikuttamisessa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      316
      1325
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1277
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      98
      1043
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      988
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      103
      935
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      782
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      20
      734
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      621
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      607
    Aihe