satumainen vauraus Suomessa?

Prof.Arto Salosen mukaan Suomessa on satumainen vauraus.
unohti vaan Euroopan suurimman valtionvelan yli 100miljardia! n.350.000 kortistossa olevaa n.900.000 asumistukihuijaria,valtavat itsemurhaluvut,alkoholismin ym.
Protestantit ovat kuin Orjia se on tietenkin tosiasia.
10117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kiellä on, kiellä ei. Kansan köyhin osa laskee ostaako tä nään maitoa vai leipää.
Ei näy se varallisuus tai onnellisuus kuin rahalla ostetuissa tutkimuksissa. Ihmeellinen yhteiskunta. Kaikki perustuu valheille.

Äänestä
  • oisko narsismi ajattelua. narsisti näkee itsensä muita rikkaampana vaikka ei olisikaan. on ikuinen tarve päteä.

    Äänestä

  • Eliitti antaa meistä kuvaa "onnelasta" maailmalle ja kansalle pitääkseen lampaat lampaina,
    .
    Jokainen kärsivä Suomalainen luulee olevansa yksin huono-osaisuudesta kärsivä, jos kaikki ymmärtäisivät olevansa suurta joukoa, olisi eliitillä syytä alkaa suojautua ja paeta tulevaa yhteenottoa.

    Äänestä

Tarkoitti varmaankin norjaa joiden valtionvelka on pyöreä 0 ja käytännössä jokainen kansalainen on öljyrahastojen takia miljonääri. Siis jokainen.
Satumainen hölmöys täällä kyllä vallitsee kuten tuostakin rohvessorin heitosta voi päätellä. Koko touhu on yhtä itsepetosta. Ei tarrvitse kun vilkaista helsingin rakentamista ja arkkitehtuuria. Loistokkuus puuttuu totaalisesti. Jopa eräiden ns kehitysmaiden pääkaupungit näyttävät loistokkaammilta kuin helsinki. Autoista tai teiden kunnosta ei viitsi edes puhua.
Mutta sovitaan vaan että on satummaista vaurautta. Sillä pärjää taas talven yli auraamattomilla väylillä..

Äänestä
  • Oikeassa olet Helsingin arkkitehtuurin suhteen. Olen katsellut vanhoja valokuvia ja Helsingissä on kyllä ollut todella kauniitakin vanhoja rakennuksia, mutta miksi ihmeessä ne on suurelta osin purettu pois? Euroopassa, Virossa ja Ruotsissakin vanha on pyritty säilyttämään, mutta ei täällä.

    Äänestä

  • dfgdfgdf kirjoitti:

    Oikeassa olet Helsingin arkkitehtuurin suhteen. Olen katsellut vanhoja valokuvia ja Helsingissä on kyllä ollut todella kauniitakin vanhoja rakennuksia, mutta miksi ihmeessä ne on suurelta osin purettu pois? Euroopassa, Virossa ja Ruotsissakin vanha on pyritty säilyttämään, mutta ei täällä.

    Tietääkseni Tampereellakin osataan arvostaa estetiikkaa kaupunkikuvassa, vaikka Tamperetta pidetään "kommarikaupunkina". Helsingissähän valta on oikeistolla ja ollut jo pitkään.

    Äänestä

  • hfghfghf kirjoitti:

    Tietääkseni Tampereellakin osataan arvostaa estetiikkaa kaupunkikuvassa, vaikka Tamperetta pidetään "kommarikaupunkina". Helsingissähän valta on oikeistolla ja ollut jo pitkään.

    Tamperekin on mamutettu, ei uskalla naisihminen yksin yössä kulkea.

    Äänestä

  • Tammer-Dishu kirjoitti:

    Tamperekin on mamutettu, ei uskalla naisihminen yksin yössä kulkea.

    Jyväskylästä puhumattakaan. Sieltähän on lähtöisin punafasisti kaviaarikommari Oula Silvennoinen, joka jakaa kansaa osiin demareiden ja vasemmiston seläntakana öyhöttäen.
    .
    Niin Helsinki, Tamrpera kuin Jyväskyläkin ovat perinteisen Venäläisen näköisiä kommari kaupunkeja. Yhdessäkään ei ole mitään kaunista.

    Äänestä

Suomen valtionvelka ei ole millään mittarilla Euroopan suurin.

Silti olen sitä mieltä, että vaalibudjetin "veronkevennysten" (lue: veron lykkäyksen) rahoittaminen velaksi on Sipilän hallitukselta poikkeuksellisen vastuuton teko.

Äänestä
  • Valuutat mitkä on piilotettu veroparatiisiin ja muihin veronvälttely kujeiluihin on kotiutettava suomeen.
    Muutoin valtio takavarikoisi ne.
    Todellisuudessa valtion rahaahan ne ovatkin. Saamattomia veroja ja valtiolta varastettua rahaa.
    Jos valtion johdossa olisi isänmaan etua ajavia tekisivät tämän.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


SandyLahti kirjoitti:

Prof.Arto Salosen mukaan Suomessa on satumainen vauraus.
unohti vaan Euroopan suurimman valtionvelan yli 100miljardia! n.350.000 kortistossa olevaa n.900.000 asumistukihuijaria,valtavat itsemurhaluvut,alkoholismin ym.
Protestantit ovat kuin Orjia se on tietenkin tosiasia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu