Miten te jotka sanotte Raamattua fiktiiviseksi kirjaksi selitätte, että minulle kuitenkin tapahtui niin kuin Raamattu kuvaa kun tulin uskoon?
Olin ollut siinä noin kaksi viikkoa uskossa, ja sain Pyhän Hengen itseeni asumaan, merkkinä tästä oli, että aloin puhua kielillä, en tiedä mitä kieltä puhuin, mutta puhe tuli luonnollisesti ja pakoittamatta, ja aluksi uskalsin käyttää tätä lahjaa vain yksin ollessani.
Sitten olin työmaalla yksinäni, ja minua alkoi kaikertaa sisimmässäni, ja menin povilleni ja rukoilin syntejäni anteeksi, niin seurasi, että tuntui juuri samalta kuin olisin pudottanut ison kiven käsistäni pois, ja minua vielä hengästytti kuin olisin tuollaisen teon tehnyt fyysisesti.
Jos nyt Raamattu on fiktiivinen kirja ja ei perustu koeteltuun todellisuuteen, niin eihän tuollaisia asioita olisi voinut tapahtua, eihän?
Takuulla on totta, jos Raamattu fiktiota, niin mitään sellaista, ei voisi tapahtua, mitä tapahtuu kun sen sanoman omaksuu!
Ja eivät nuo ole ainoita ihmeitä mitä minulle on tapahtunut!
TAPAHTUI KUIN RAAMATUSSA!
6
234
Vastaukset
- jumala-kanssamme
Jos Raamattu on satukirja, ihmisten sepittämiä juttuja, Jeesuksen kertomaa
uudestisyntymistä ja vapautumista synneistä ei voi tapahtua kenellekään.
Jos Raamattu on totta, ihminen voi kokea sen Sanan voiman ja elämän
omakohtaisesti todeksi. Silloin hän voi syntyä uudesti ylhäältä Jumalasta:
Sanasta ja Hengestä, Jumalan lapseksi. Silloin hän myös voi kokea, ja kokee
myös, uuden elämän minkä hän saa uudestisyntymisessä Jeesukselta.
Näitä uudestisyntymistodistuksia on netissäkin yllinkyllin jotta jokainen
asiasta kiinnostunut voi katsoa ja kuunnella ja oppia miten uskoon tullaan.
Uskoon tulo on uudestisyntyminen Jumalasta Jumalan lapseksi.
https://www.netmission.fi/tarinat/ - Kielilläpuhumislahja
Näinhän meille yleensä on tapahtunut. Samalla lailla tapahtui herätyksemme alkuaikana 2000 vuotta sitten.
- sanajatutkiskelu
Aina on varoituksen sana paikallaan kuten lakihenkisille, jotka ovat tietävinään miten Jumalan edessä eletään, mutta ovat hurskaudessaan pelkästään harhaoppisia ja eksyneitä.
Henkeä tulee tutkiskella onko se Jumalasta, eikä jokaista henkeä uskoa. Se on olennainen osa uskonelämää, oikeastaan sen ydin, eikä istua vain kirkon penkissä ihmettelemässä, että tätä taas.
Ellei tutkiskella henkeä, voi käydä kuten Patrick Tiaisen tapauksessa, että hän itsekin myönsi että kaikki oli teatteria. Se palavuus, onnellisuus ja riemu oli vain näyttelemistä ja sisimmässä oli suuri ahdistus ja tuska. Joskaan se ei ole Jumalan sanaa tyhjäksi tekevä. Oikeastaan päinvastoin. Juuri vääristä hengistä Raamatussa varoitetaan. - Uskoa.saa
Jumal usko on juutalaisten keksintö omasta päästään, ilman ensimmäistäkään todistetta jumalasta.
No jos sinun mielestä usko Jumalaan on omasta päästä, mistä on tullut ihminen, luomakunta sekä maailmankaikkeus?
Nii-in mistä nämä ovat tulleet, jos Jumalaa ei ole?
- Eikiitosjeesus
Uskomisella on suggestiivisia vaikutuksia vaikka sitä jumalaa ei olekkaan ja Jesse oli vain höyrähtänyt äpäräkersa & raamattu enimmäkseen joutavaa höpinää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin1775158- 1691651
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661477- 691018
Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124817Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6817- 57804
Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy192768- 76751
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66749