Muista: "TALOUDELLA" porrrvarin kielenkäytössä

Haans.seA

... tänä päivänä Ei tarkoiteta sopulin, mokun ja kuspiän taloutta vaan porrrvari-Eliitin taloutta.
Tämä siis selvennyksenä sinulle, että ymmärtäisit, mitä porrrvarien omistaman valtamedian (oikeisto-YLE mukaanlukien) suoltama "Taloudella menee hyvin" termi todellisuudessa tarkoittaa.

Sama koskee termiä "Työllisyys", joka on terminä todellisuudessa hämäystä. Asiaa on ruodittu jo, ei siitä sen enempää tässä mutta ao. linkissä se on olennainen, miksi sopulin "talous" ei olekaan niin hyvä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14716753/muista-quottyollisyysquot-porrvarin-kielenkaytossa-ei

Termillä "Taloudella menee hyvin" siis hämätään mokuakin luulemaan, että hänellä itsellään menee "hyvin" kun tosiasia on vain se että suppea kusettaja-eliitti rikastuu rikastumistaan ja kiihdyttää vielä tätä irtiottoa oikeisto-hallituksen "KiKy"-soppareilla ja sopulin/mokuun IRTISANOMISTEN helpottamisella. Ne siis koko ajan kaivavat maata jalkojesi alta, pistääkseen kaiken omaan pussiinsa !

""Rikkaimpien vaurastuminen kiihtyi uuteen ennätykseen – Tuhannen eniten ansainneen tulot kaksinkertaistuivat viidessä vuodessa""
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005885720.html

Itseasiassa Herrrliinin Sanomat nyt tunnustaa sen minkä kerroin teille nykykehitystrendistä jo vuosia sitten vähän toisaalla pienen, kako-kepuli-"demareita" lähellä olevan joukkion vaurastumistahdista:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14087468/miljonaarien-lukumaara-38-n-kasvussa-suomessa

Miten tämä kaikki on mahdollista "taantumassa" se onkin toinen juttu, mutta ehkä siitäkin vielä tässä vitjassa, jos jaksatte innostua !

5

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapitaalinkielitiedetään

      Kyllä järkevimmät on tajunneet nuo porvarin kielenkäytöt jo ajat sitten,ainahan rikkaat juttelee asioista vain oman etunsa kannalta ,ei edes valtion ,ammotika köyhän ja sairaiden,heitähän ei heille ole edes olemassa.
      Mutta ongelma onkin siinä että kellään ei ole vaihtoehtoa tuolle elämän muodolle vaan kaikki ihmiset alistetaan noille markkinavoimille,ja rikkaiden vedätettäväksi,halusit tai et ja se on iso ongelma niille jotka ei markkinataloutta arvosta pätkääkään vaan haluaisi rakentaa elämänsä vähän pehmeämpien ja vain tarpeellisten asioiden varaan.

      Ja yritähän kertoa heille jostain toisesta systeemistä niin hetihän he leimaa sinut luuseriksi ja vaikka miksi hulluksi ja hirviöksi kuin heidän mielikuvistaan vain irti lähtee. Että sellaisessa maailmassa elämme,teet tulosta täysillä tai et tee mitään ollenkaan. Aikamoista kapitaalidiktatuuria ja plutokratiaa etteikö sanoisi.

    • vasuria.äänestän

      >>Mutta ongelma onkin siinä että kellään ei ole vaihtoehtoa tuolle elämän muodolle
      >> vaan kaikki ihmiset alistetaan noille markkinavoimille

      Kokeilin viime vaaleissa persuja, mutta se taisi olla virhearviointia. Selväähän se on, ettei YKSI ihminen muuta mitään mutta se vähäkin mitä on tehtävissä on tehtävä sielä VAALI-kopissa.

      • riemuremeli

        Rahanjako ei mene oikein. Jokaiselle pitäisi antaa vähintään 2000€/kk, niin koko kansa voisi vallan mainiosti. Kehitelkää viherpunikit tuota rahanjakosysteemiänne vähän paremmin. Ennen vaaleja kansalle täytyy kertoa, mitä kaikkea jaetaan, kun valta on viherpunikeilla ja osittain myös sosiaalidemokraateilla!
        Paljastakaa ideilogianne, niin ääniä sataa kun rahaakin sataa!


      • tilaus.vahvistettu
        riemuremeli kirjoitti:

        Rahanjako ei mene oikein. Jokaiselle pitäisi antaa vähintään 2000€/kk, niin koko kansa voisi vallan mainiosti. Kehitelkää viherpunikit tuota rahanjakosysteemiänne vähän paremmin. Ennen vaaleja kansalle täytyy kertoa, mitä kaikkea jaetaan, kun valta on viherpunikeilla ja osittain myös sosiaalidemokraateilla!
        Paljastakaa ideilogianne, niin ääniä sataa kun rahaakin sataa!

        Niin, nykymenollahan kohta miljoonalla suomalaisella on ulosottovelkaa ja loput rupusakista muuten vain veloissa

        https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005888367.html
        ""HS:n selvitys paljastaa, että pienellä joukolla suomalaisia on yhteensä satojen miljoonien eurojen ulosotto­velat – Ja yksi heistä on omilla luvuillaan""

        HUOMAA: herrrliinin sanomien otsikko on hämäävä, kovempi asia on jutussa mainittu

        ulosottovelallisten lukumäärä: yli 456 000 ja määrä kasvaa koko ajan !
        Kako-kepuli-"demari" -meininkiä, eikö totta mutta itsepähän ovat äänestäneen menon puolesta


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6983
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3938
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3330
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2939
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2716
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2143
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2077
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2038
    Aihe