... tänä päivänä Ei tarkoiteta sopulin, mokun ja kuspiän taloutta vaan porrrvari-Eliitin taloutta.
Tämä siis selvennyksenä sinulle, että ymmärtäisit, mitä porrrvarien omistaman valtamedian (oikeisto-YLE mukaanlukien) suoltama "Taloudella menee hyvin" termi todellisuudessa tarkoittaa.
Sama koskee termiä "Työllisyys", joka on terminä todellisuudessa hämäystä. Asiaa on ruodittu jo, ei siitä sen enempää tässä mutta ao. linkissä se on olennainen, miksi sopulin "talous" ei olekaan niin hyvä:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14716753/muista-quottyollisyysquot-porrvarin-kielenkaytossa-ei
Termillä "Taloudella menee hyvin" siis hämätään mokuakin luulemaan, että hänellä itsellään menee "hyvin" kun tosiasia on vain se että suppea kusettaja-eliitti rikastuu rikastumistaan ja kiihdyttää vielä tätä irtiottoa oikeisto-hallituksen "KiKy"-soppareilla ja sopulin/mokuun IRTISANOMISTEN helpottamisella. Ne siis koko ajan kaivavat maata jalkojesi alta, pistääkseen kaiken omaan pussiinsa !
""Rikkaimpien vaurastuminen kiihtyi uuteen ennätykseen – Tuhannen eniten ansainneen tulot kaksinkertaistuivat viidessä vuodessa""
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005885720.html
Itseasiassa Herrrliinin Sanomat nyt tunnustaa sen minkä kerroin teille nykykehitystrendistä jo vuosia sitten vähän toisaalla pienen, kako-kepuli-"demareita" lähellä olevan joukkion vaurastumistahdista:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14087468/miljonaarien-lukumaara-38-n-kasvussa-suomessa
Miten tämä kaikki on mahdollista "taantumassa" se onkin toinen juttu, mutta ehkä siitäkin vielä tässä vitjassa, jos jaksatte innostua !
Muista: "TALOUDELLA" porrrvarin kielenkäytössä
5
362
Vastaukset
- Kapitaalinkielitiedetään
Kyllä järkevimmät on tajunneet nuo porvarin kielenkäytöt jo ajat sitten,ainahan rikkaat juttelee asioista vain oman etunsa kannalta ,ei edes valtion ,ammotika köyhän ja sairaiden,heitähän ei heille ole edes olemassa.
Mutta ongelma onkin siinä että kellään ei ole vaihtoehtoa tuolle elämän muodolle vaan kaikki ihmiset alistetaan noille markkinavoimille,ja rikkaiden vedätettäväksi,halusit tai et ja se on iso ongelma niille jotka ei markkinataloutta arvosta pätkääkään vaan haluaisi rakentaa elämänsä vähän pehmeämpien ja vain tarpeellisten asioiden varaan.
Ja yritähän kertoa heille jostain toisesta systeemistä niin hetihän he leimaa sinut luuseriksi ja vaikka miksi hulluksi ja hirviöksi kuin heidän mielikuvistaan vain irti lähtee. Että sellaisessa maailmassa elämme,teet tulosta täysillä tai et tee mitään ollenkaan. Aikamoista kapitaalidiktatuuria ja plutokratiaa etteikö sanoisi. - vasuria.äänestän
>>Mutta ongelma onkin siinä että kellään ei ole vaihtoehtoa tuolle elämän muodolle
>> vaan kaikki ihmiset alistetaan noille markkinavoimille
Kokeilin viime vaaleissa persuja, mutta se taisi olla virhearviointia. Selväähän se on, ettei YKSI ihminen muuta mitään mutta se vähäkin mitä on tehtävissä on tehtävä sielä VAALI-kopissa.- riemuremeli
Rahanjako ei mene oikein. Jokaiselle pitäisi antaa vähintään 2000€/kk, niin koko kansa voisi vallan mainiosti. Kehitelkää viherpunikit tuota rahanjakosysteemiänne vähän paremmin. Ennen vaaleja kansalle täytyy kertoa, mitä kaikkea jaetaan, kun valta on viherpunikeilla ja osittain myös sosiaalidemokraateilla!
Paljastakaa ideilogianne, niin ääniä sataa kun rahaakin sataa! - tilaus.vahvistettu
riemuremeli kirjoitti:
Rahanjako ei mene oikein. Jokaiselle pitäisi antaa vähintään 2000€/kk, niin koko kansa voisi vallan mainiosti. Kehitelkää viherpunikit tuota rahanjakosysteemiänne vähän paremmin. Ennen vaaleja kansalle täytyy kertoa, mitä kaikkea jaetaan, kun valta on viherpunikeilla ja osittain myös sosiaalidemokraateilla!
Paljastakaa ideilogianne, niin ääniä sataa kun rahaakin sataa!Niin, nykymenollahan kohta miljoonalla suomalaisella on ulosottovelkaa ja loput rupusakista muuten vain veloissa
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005888367.html
""HS:n selvitys paljastaa, että pienellä joukolla suomalaisia on yhteensä satojen miljoonien eurojen ulosottovelat – Ja yksi heistä on omilla luvuillaan""
HUOMAA: herrrliinin sanomien otsikko on hämäävä, kovempi asia on jutussa mainittu
ulosottovelallisten lukumäärä: yli 456 000 ja määrä kasvaa koko ajan !
Kako-kepuli-"demari" -meininkiä, eikö totta mutta itsepähän ovat äänestäneen menon puolesta
- Anonyymi
tämä on nyt jo vanhaa tietoa mutta käy hyvänä esimerkkinä kehityksen kulusta, nyt kun Petos-persesutit istuvat porrrvarin oikealla puolella kuspiäiltä LEIKKAAMASSA
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15450203/miljonaarien-lukumaara-huimassa-yli-60--kasvussa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25217397Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012368Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706150MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214975Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694965Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.314074Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta953652Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja323647NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413151Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463119