"Kehitysapu" köyhdyttää kehitysmaat!

YrittelemälläKöyhyydestä

Ilmainen riisi kehitysmaihin on tappanut paikallisen riisi tuotannot kannattamattomina. Vaate avustus on tappanut myöskin paikalliset vaate neuloomot, jotka olivat tuottaneet paikalliseen kulttuuriin sopivia vaatteita paikallisella työvoimalla. ilmaisten vaate avustusten takia kehitysmaiden kansalaiset pukeutuvat kuin kerjäläiset. Kehitysapu vain lisää kurjuutta. Kapitalismi on tehokkain ase köyhyyttä vastaa. Se on jo auttanut satoja miljoonia köyhyysloukusta pois.
Ei nämä kehitysmaalaiset halua elää kuin kerjäläiset lopun elämäänsä. Lahjoittamalla ilmaistavaroita he pysyvät köyhina. Jos todella haluat auttaa heitä niin osta kehitysmaalaisten tuotteita. Näin työllistät paikalliset ja avustat heidän omaa kulttuuriaan, kohotat heidän omanarvon tunnetta kun voivat tehdä työtä mistä on hyötyä jollekkin toiselle.

11

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bobgeldof

      Kaikenlainen "avustelu" noille on turhaa,sitä on jatkettu 70 vuotta eikä minkäänlaista vastetta edelleenkään. Noin se menee kuten aloittaja kuvasi,itse kuvaisin touhua näin: Suut ammollaan makailevat puiden varjossa odottamassa seuraavaa UN: lentokonetta josta se riisipussi taas tipahtaa,miksi tehdä mitään koska länsi on "ajatellut" auttavansa...

    • TolokutonMullikka

      Kehitysapua saavan maan ei kannata kohentaa olojaan. Kehityspapu kun loppuu siihen paikkaan. Monien Afrikan maiden talous pyörii pelkän kehitysavun tuella.
      Jos apu loppuu, joutuu töihin aivan itse.

    • HesusNatsaretilainen

      afrikkaan ja lähi-itään ei senttiäkään rahaa.
      50vuoden rahanjakamisen tulos on nyt nähtävissä.
      Joku viisas joskus sanoi: ilmainen raha passivoi ihmisen.

    • ntnymym

      kehitysapu pitäisi lakkauttaa maailmanlaajuisena ilmastopiliittisena uhkana.

      • Anonyymi

        Ostetaan kehityaapu rahoilla e-pillereitä ja jaetaan Afrikkaan , se vasta olisi todellinen ilmastoteko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostetaan kehityaapu rahoilla e-pillereitä ja jaetaan Afrikkaan , se vasta olisi todellinen ilmastoteko.

        Tässä jokunen vuosi sitten Turkulainen lääkefirma lähti erääseen Afrikan maahan asentamaan ehkäisykapseleita ilmaiseksi niitä haluaville. Lisää tällaista! Annan rahaa, jos tällaiseen järjestetään keräys!

        Punaiselle korruptioRistille ei tipu kolikon kolikkoa, niin eivät pääse tekemään osakekauppoja minun rahoillani!


    • Oikeatieto

      Kummallisia tulkintoja. Ei kehitysapu riisinviljelyä lopeta vaan länsimaiden runsas maatalouden tukeminen. Länsimaat tuottavat tuen avustamana valtavan määrän elintarvikkeita ja ne dumpataan maailmalle pilkkahintaan. Näin teeme myös me suomalaiset.

      Kun elintarvikeet ovat maailmankaupassa järjettömän halpoja, eivät kehitysmaat voi satsata niiden tuotantoon. On tuotettava jotain sellaista, jota voi myydä maailmalle hyvään hintaan, siis sellaista, josta länsimaat ovat valmiita maksamaan hyvän hinnan. Näin kaupankäynti väristyy ja osan kansa elinmahdollisuudet heikkenevät. Katsokaamme peiliin, jos haluame nähdä syyllisen kehitysmaiden kurjuuteen!

      • jyväjemmaritperkele

        Ei riisi Afrikassa kasva, eikä Suomessa silti 0,80e/kg, ei sitä sillä hintaa
        Afrikkaan viedä. Mitä luulet Kiinalaisten maksavan sinne vietävästä Suomalaisesta
        sianlihasta e/ kg ja mitä se sama liha maksaa Suomalaisessa kaupassa.


    • Kehitysapehkäiseeraadoll

      Jos kaikki sosuaaliturva jota tuo "kehitysapukin" pohjimmiltaankin on ,kaikista tulee lopulta somalialaisia merirosvoja jotka vain ryöstää toisiaan eli pelu on vain jotain TV:n nälkäpeli elokuvan kaltausta sairasta väkivaltaista maailmaa,jota jenkit maailmaan ajaa epätoivoisesti.

    • Jodinpoikki

      Ainoa kehitysapu jota pitää viedä on ehkäsyvälineet, kun sikiäminen vähenee jää enenmän ruokaa ja muuta jaettavaa.

      • Anonyymi

        Ehkäisy ja edullisempi, tai jopa ilmainen koulutus/valistus.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11471
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      356
      7833
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      2654
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      95
      2185
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      140
      2056
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1611
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1054
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe