Väestöräjähdys suurin syy ilmastonmuutokseen

Muuhöpötyssivuun

Valtavien väestöjen tieltä on hävitetty aina vain laajempia alueita hiilinielua eli metsiä. On selvää, että esim. vaikkapa vauhdilla oisääntyvän 200-miljoonaiseksi jo yltäneen Nigerian tai 1,3:n miljardin Intian väestöjen tieltä on raivattu älyttömiä määriä metsiä.

Lisääntyvä väestö maapallolla on se, mikä tuhoaa Kivihiilen polttaminen, turha tuotemarkkina, äärikapitalismi vastuuttomuudellaan. Kierrätettävyys onneksi lisääntyy.

Mutta se, mikä on järjettömintä on se, että väestöräjähdys jätetään varjoon kun puhutaan ilmastonmuutoksesta.

Onkos siinäkin kyse siitä, kun valkoisten määrä ei lisäänny ?
Onko se positiivistä lisääntymistä, kun se tapahtuu Afrikassa ja Aasiassa ?

Nenäpäivän tilalle ehkäisypäivä.
Afrikkalaisten ruokkiminen lopetettava ja heti !

8

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No nuo tolkuttoman suureksi kasvaneet ihmismassat käryttävä uuneissaan ja nuotioissaan vaikka mitä poltettava ilman mitään rajoituksia.

      • Könnäri

        Sen seurauksena täällä kansan kyykyttäminen on ihan hyödytöntä. Peli alkaa olla menetetty.


    • Kyllä nenäpäivä on parempi, sehän onkin jo tulevana perjantaina, siis 9.11, silloin viimeistään löysäämme kukkaron nyörit ja tahoillamme tuemme ja autamme maailman nälkää näkeviä, meidän tulevia eläkkeenmaksajia.

      • No teitä höynäytettäviä pitääkin rahastaa, kun ei oma järki pelaa mitä noilla rahoilla tehdään. Kepardihatut ostaa niillä rahoillanne vain uusia Mersuja.


    • PakkoEhkäistä

      Brasilia ja Indonenesia myös suuria väkiluvuiltaan.
      Kiina edelleen suurin ja heti kannassa Intia, joka kohta menee ohitse.

      Euroopassa eikä Japanissa ei väki lisäänny vaan vähenee. USA väkiluku kasvaa maahantunkeilijoitten takia. Ei sielläkään valkoihoiset lisääänny

    • hyötyvaihaittaliikunta

      Energiansäästöpuheista unohtuu, että ihminenkin kuluttaa energiaa - mitä enemmän tekee ruumiillista työtä, sitä enemmän kuluu energiaa. Energia on öljypohjaista, sillä ravintoa ei saada pöytään ilman öljyä. Silti vihreyteen taipuvaiset markkinoivat työmatkaliikuntaa ympäristöystävällisenä. Kun kauppareissun hyötyliikkuu, kaikki kaupasta haettu eväs palaa äkkiä kauppamatkalla.

    • NigerialaisetLisääntyy

      Nigeria on osin muslimi ja osin Kristitty valtio
      Nigeriassa on usein yhteenottoja näiden kahden välillä

      Nigeria on Britannian entinen siirtomaa, joten olisi luullut Brittien käännyttävän koko valtion Kristityksi. Näin ei ole käynyt ja se tietää jatkuvia selkkauksia muslimien toimesta

      Nigeria melko köyhä valtio ja sielläkin ehkäisy auttaisi maata vaurastumaan,n, mutta muslimien holtiton lisääntyminen pahentaa tilannetta

    • skordeapäiväntasaajalle

      Ylen X lanseeraa joka vuosi kondomilaulun voimalla ehkäisyä suomalaisille nuorille ja Ylen Nenäpäiväsäätiö kerää rahaa väestönkasvun hyväksi Afrikkaan.
      Nyt pitää suunta muuttua ja aloittaa Kortonkikeräys Afrikkaan Kumihumpan tahdissa.
      Suomalaisille lapsiperheille sen sijaan on annettava tukea ja nuorille rohkaisua lasten hankintaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4123
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      211
      1610
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1420
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1120
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1050
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      329
      1046
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1009
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      136
      949
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      929
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      919
    Aihe