OP vaatii itse kutsumaltaan potentiaaliselta asiakkaaltaan henkilötunnusta voidakseen antaa tarjouksen vakuutuksesta. Kysyttäessä, mihin sitä tarvitaan, myyjä valehtelee ettei tiedä, mutta että se on pakollista.
Tietääkseni henkilötunnuksen kysyminen on laitonta ja vaatiminen rikollista. Koomiseksi OP:n käytöksen tekee se, että aloite "vakuutustarkastelusta" tuli heiltä itseltään ja tarjottu vakuutus oli kalliimpi kuin asiakkaalla jo ennestään toisesta yhtiöstä oli.
Miksi kutsua ihmisiä saamaan tarjousta jos heidän maksukykyään epäillään? Vai onko muka henkilötunnuksen kysymiselle muuta selitystä kuin luottotietojen tarkistus? Laitonta touhua joka tapauksessa!
OP vaatii henkilötunnusta tarjoukseen
HoppaLinda
1
432
Vastaukset
- Lähitapsalainen
Ehkä sinun kannattaa seuraavan kerran tulla sellaiseen paikkaan missä tiedetään syy henkilöllisyyden tarkistamiseen. Se on viranomaisen vaatimus ja perustuu lakiin.
http://www.finanssivalvonta.fi/fi/Finanssiasiakas/Finanssialan_palveluita/Pages/asiakkaan_tunnistaminen.aspx
Tuu käymään minun luona LähiTapiolassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1454045Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville643720Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123004Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1202601- 1782275
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321584Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka491457- 541282
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161070Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1111065