Vihreät ovat pahimpia ilman saastuttajia!

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005889150.html

Lentäminen saastuttaa ja aiheuttaa eniten ilmastonmuutosta. Vihreät ovat jatkuvasti lentokoneessa matkalla Afrikkaan tai Etelä Amerikkaan. Ainoastaan RKP:n äänestäjät matkustavat heitä enemmän.
Vihreiltä pitää kerätä passit pois.

16

402

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmätsuljettu

      Kumma että lihansyönnin ja yksityisautoilun haitallisuudesta kyllä tehdään kyllä raflaavia dokumenttejä, muttei koskaan lentomatkustamisen. Totuushan on että lentokoneita käytetään aika vähän mihinkään muuhun kuin turistien kuskailuuna.

      • valitettavasti

        Joku ratkaisi ilmasto-ongelman kieltämällä ilotulitteet.
        Samaan aikaan kiskotaan lentokentiltä romua taivaalle,missä suhteellisuudentaju?
        Lentäminen aivan turhaa,lomailijoille voisi näyttää elokuvan kohteesta ja Brysselin porukalle kuvaa lumiukosta,molemmat yhtä pihalla.


    • JaskaBontti

      Ja sodat mitä ympäri maailmaa tällähetkelläkin käydään,
      ei tietenkään vaikuta mitenkään ilmastoon.
      Paljonko menee paskaa taivaalle jokaisen pomminpamauksen jälkeen.

      Sademetsien raiskaus ei tietenkään vaikuta ilmastoon mitenkään.
      Siis kaikki sademetsät vaan nurin.

      Metsäpalot mitä tänäkin vuonna on ympäri maailmaa ollut,
      ei tietenkään vaikuta ilmastoon.
      Siis metsät vaan tuleen.

      Eiköhän seuraavaksi laiteta piereminenkin verolle.
      Piereskely on suuri saastuttaja.

      Kaikki on hyvin maailma pelastuu.
      T: Viherpiipertäjät & Ituhipit.

      • kulutustottumukset

        Yritätkö nyt vähätellä lentämisen haitallisuutta saivartelemalla asioista joihin Suomalainen ei voi vaikuttaa?
        Me emme voi juurikaan vaikuttaa toisten valtioiden sotiin tai luonnon muokkaamiseen, mutta voimme vaikuttaa omiin kulutustottumuksiimme joita matkailu lentokoneella on.


    • Suomalaiset eivät ole syyllisiä maailmassa käytäviin sotiin. Ympäristön kannalta vahingollista on tuottaa lämpimistä, mutta sotaa käyvistä maista joutomiehiä Suomeen.
      Ilmaston kannalta olisi syytä lopettaa lennot Lähi-itään. Somaliaan ja Afganistaniin.

      • maksajia.tarvitaan

        Toisilla on oikeus lentää lomailemaan ja meillä tavallisilla työssäkäyvillä ei, syyllistetään heti jos haluat lomailla jossain ulkomailla.

        Saadaan olla kuitenkin maksajan roolissa vihreiden ideoille...


    • Vihreiden ja suvakkien ansiosta Suomessa on 35000 nuorta irakilaismiestä. He ovat kaikki tuoneet saastuttavan ison auton Saksasta tai Ruotsista. Hallituksen maksamat romutuspalkkiot ovat menneet hukkaan suvakkien takia.

      • taidatollatrolli

        Pistäppä linkkiä tarinaasi, koska kuulostaa melko paksulta.
        Mitä minä tunnen trvapaikanhakijota, niin ei heillä monesti ole minkäänlaista autoa saati ajokorttia.
        Linja-autolla ne on tähän mennessä tulleet ja Venäjän rajalta tulivat Ladoilla.


      • taidatollatrolli kirjoitti:

        Pistäppä linkkiä tarinaasi, koska kuulostaa melko paksulta.
        Mitä minä tunnen trvapaikanhakijota, niin ei heillä monesti ole minkäänlaista autoa saati ajokorttia.
        Linja-autolla ne on tähän mennessä tulleet ja Venäjän rajalta tulivat Ladoilla.

        Vanhoja dieseleitä on tuotu Saksasta ja nyt Ruotsista ennätysmäärä. Ruotsissa on käytetyistä autoista ylitarjontaa. Vanhojen romujen kauppa on maahanmuuttajien hallussa. He polttavat vanhoja romuja, jotta voivat ostaa vakuutusrahoilla uuden romun. Nyt niitä on välitetty myös Suomeen.


    • khjfytgipg

      ei tuo mitään. Pitäähän aktivistin katsomassa Afrikan köyhiä että tietää mistä puhuu, jos peruu. Mikähän oli Eritrea kokouksen tulos. Siitä viis. Vihreät tykkää osallistuaj ja lennellä. Eihän ne mistää tosi saastujista puhukkaan laivoista , 60 000 ja lentokoneista10 000 joka päivä. hautala on huolissaan Suomen lehmän pirusta, joita on 40 per tila kun maailmalta löytyy tiloja 68 000 nautaa.

      • miniörkki

        Löytyy maailmalta suurempiakin luomunauta-tiloja. Tässä yksi esimerkki ja mikä parasta, se on tullut juuri myyntiin:
        https://www.dailymail.co.uk/news/article-3129235/The-largest-private-land-holding-earth-three-quarters-size-ENGLAND-150-people-live-sale-family-Sir-Sidney-Kidman-penniless-runaway-Australia-s-greatest-pastoralist.html

        Tila on 11 000 neliökilometrin kokoinen eli se on kolmasosa Suomen pinta-alasta. Tilalla kasvatetaan 185 000 nautaa. Hinyapyyntö on 385 miljoonaa dollaria ja tilaan voi tutustua ylimalkaisesti lentokoneesta käsin. Aikaa kannattaa varata n. viikon verran että ehtii lennellä sen verran että saa suurin piirtein oikean käsityksen tilan koosta.

        Jos suuri koko hirvittää niin S. Kidman Co on valmis myymään pienempiä osia eli Anna Creek Stationin joka on vain 2400 neliökilometria, Se vastaa kooltaan Suomessa maatalous-käytössä olevaa peltopinta-alaa. Hintakin on vain 62miljoonaa dollaria.


      • miniörkki
        miniörkki kirjoitti:

        Löytyy maailmalta suurempiakin luomunauta-tiloja. Tässä yksi esimerkki ja mikä parasta, se on tullut juuri myyntiin:
        https://www.dailymail.co.uk/news/article-3129235/The-largest-private-land-holding-earth-three-quarters-size-ENGLAND-150-people-live-sale-family-Sir-Sidney-Kidman-penniless-runaway-Australia-s-greatest-pastoralist.html

        Tila on 11 000 neliökilometrin kokoinen eli se on kolmasosa Suomen pinta-alasta. Tilalla kasvatetaan 185 000 nautaa. Hinyapyyntö on 385 miljoonaa dollaria ja tilaan voi tutustua ylimalkaisesti lentokoneesta käsin. Aikaa kannattaa varata n. viikon verran että ehtii lennellä sen verran että saa suurin piirtein oikean käsityksen tilan koosta.

        Jos suuri koko hirvittää niin S. Kidman Co on valmis myymään pienempiä osia eli Anna Creek Stationin joka on vain 2400 neliökilometria, Se vastaa kooltaan Suomessa maatalous-käytössä olevaa peltopinta-alaa. Hintakin on vain 62miljoonaa dollaria.

        Sorry..tilan oikea pinta-ala on 101 000 neliökilometriä ja Anna CreekSt 24 000 neliökilometriä


    • valitettavasti

      Politiikot ei halua lentoveroa,koska se koskee heitäkin.
      Virheille aivan sama,eivät muutenkaan itse maksa mitään.

      • Suomen politiikoista Pekka Haavisto on lultavasti lentänyt eniten lomillaan.
        Hän lentää puppelin kanssa Etelä Amerikkaann monta kertaa vuodessa.
        Pariskunta aiheuttaa yhdessä suuremman hiilijalanjäljen, kuin keskikokoinen suomalainen kylä.


    • eiikinävihreitä

      Vihreitä en tule äänestämään, en ainakaan, kun niillä on homo puikoissa, jolla naama on välillä kuin hangon keksi.
      Vihreät on pahimpia saastuttajia, ne suosivat maahanmuuttoa ja maahanmuuton takia kantasuomalaisten elämä muuttuu turvattomaksi.
      Suomi velkaantuu. Vihreät on vihreitä ja sen jokainen ymmärtää, mikä on vihreä.
      Elikkä kokemusta mistään ei ole.

    • Yksinkertaisia

      YLEradion luonto-ohjelmassa 'asiantuntija' kertoi hankkineensa jalkaansa puun mallisen tatuoinnin. Huomasi, että se onkin väärässä jalassa.
      On mahdottomia sekoilijoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1450
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      54
      1185
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      172
      950
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      50
      948
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      924
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      36
      865
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      56
      788
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      199
      772
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      151
      755
    10. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      746
    Aihe