Kirkolla on julkisoikeudellinen erityisasema. Sitä voidaan sanoa myös valtiokirkoksi.
Valtiokirkollisuus ilmenee Suomessa käytännössä mm. näin:
Kirkkolaki (erityisasema eduskunnassa, PL 76 §)
Kirkollisverojärjestelmä
Tukimääräraha valtion budjetista kirkolle könttänä
Uskonnonopetuksen pakollisuus kirkon jäsenille peruskoulussa ja lukiossa
Uskonnon harjoittamisen organisointi kouluissa ja päiväkodeissa (hartaudet, jumalanpalvelukset)
Eduskunnan valtiopäivien avajaisjumalanpalvelukset
Uskonnollisen valan vannominen (virkamiehet, ministerit, armeija; poistui oikeuslaitoksesta 2016 ja 2017)
Valtion palkkaamat papit puolustusvoimissa ja vankiloissa
Lakisääteiset jumalanpalvelukset ja hartausohjelmat Yleisradiossa
Kirkosta eroajien rankaisu kirkollisverovelvollisuudella koko eroamisvuoden loppuun
Uskonnottomien järjestöillä ei ole vihkimisoikeutta
Jumalanpilkan kriminalisointi Rikoslaissa
Kirkon tulo kunnan tontille (mm. kriisityö)
Kuntien tuki kirkolle, mm. kaavoitus, toiminta, rahallinen tuki
Valtiokirkollisuus ilmenee Suomessa käytännössä mm. näin:
Kirkkolaki (erityisasema eduskunnassa, PL 76 §)
Kirkollisverojärjestelmä
Tukimääräraha valtion budjetista kirkolle könttänä
Uskonnonopetuksen pakollisuus kirkon jäsenille peruskoulussa ja lukiossa
Uskonnon harjoittamisen organisointi kouluissa ja päiväkodeissa (hartaudet, jumalanpalvelukset)
Eduskunnan valtiopäivien avajaisjumalanpalvelukset
Uskonnollisen valan vannominen (virkamiehet, ministerit, armeija; poistui oikeuslaitoksesta 2016 ja 2017)
Valtion palkkaamat papit puolustusvoimissa ja vankiloissa
Lakisääteiset jumalanpalvelukset ja hartausohjelmat Yleisradiossa
Kirkosta eroajien rankaisu kirkollisverovelvollisuudella koko eroamisvuoden loppuun
Uskonnottomien järjestöillä ei ole vihkimisoikeutta
Jumalanpilkan kriminalisointi Rikoslaissa
Kirkon tulo kunnan tontille (mm. kriisityö)
Kuntien tuki kirkolle, mm. kaavoitus, toiminta, rahallinen tuki
Vastaukset 85
Vanhimmat
Tästä - "Uskonnon harjoittamisen organisointi kouluissa ja päiväkodeissa (hartaudet, jumalanpalvelukset)" - voi todeta, että laki ei velvoita eikä edes kannusta uskonnonharjoituttamiseen. Eivät myös varhaiskasvatuksen ja opetussuunnitelmien perusteet. ks http://vapaa-ajattelijat.fi/helsinki/2018/11/02/koska-toteutuu-uskonnollinen-sitouttamattomuus-paivahoidossa-ja-peruskoulussa/
Aika erikoista!? Miksi lain linjausta ei noudateta?!
Vapaa-ajattelijoita vastustavan venkulan mielestä ev.lut kirkkoa ei saisi sanoa valtionkirkoksi, kaikista yllämainistuista erikoisuuksista huolimatta. Mikähän nimitys nimimerkin alasval mielestä sitten olisi sopiva ja kirkon asemaa paremmin kuvaava?
Valtiokirkon ansiosta on uskonnonopetus kouluissa. Että hyötyä siitä vaan on. Vaikka nykyisin ei taida valtion suhteen olla kuin valtiopäivien avajaisjumalanpalvelus ja seki on nykyään ekumeeninen.
Perusasiat puntariin.
En kelpuuta kaikkia perusteluja. Esimerkiksi jumalanpilkasta on tunnetusti tuomittu vaikka pilkka ei valtionkirkkojen jumaliin kohdistunutkaan.
Antivaparin puolustamaa neutraalisuutta on pitää kirkon etuoikeuksista kiinni...
Parempi kuin ei välitetä siitä.
Ei poistu ilman poistamista, ilman tietoista toimintaa. Maallistuminen ei etene itsestään. Edistäjiä tarvitaa. Liity vapaa-ajattelijoihin. http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Hyvää kertausta. Ehkä uuttakin tietoa monelle?
Presidentti Niinistön panos maalistumiskehityksen edistämiseksi.
https://www.kotimaa24.fi/artikkeli/piispoista-kutsuttiin-tana-vuonna-linnaan-vain-puolet-tasavallan-presidentin-kanslia-kommentoi/
Seuraavaksi voitaisiin kutsulistalta poistaa kaikki emeritusarkkipiispat, jos eivät ole mitään erityistä menneen vuoden aikana tehneet.
Kirkolla on julkisoikeudellinen asema (ase). Sille stop.
Jumalattoman pitkä lista.
Mukaan vaan! http://www.eroakirkosta.fi/static/ek-tilastot/
Oma ja yhteinen etu - unite!
Oho. Aika pitkä lista. Taisin nukkua yhteiskuntaopin ja uskonnon tunnilla.
Jos evl kirkon asema Suomessa määriteltäisiin nyt nollatilanteesta, millaisen aseman se saisi ja miten se perusteltaisiin?
Leikkakauslista harkintaan. Nips naps.
Pitkänpuoleinen lista. Onneksi vapaa-ajattelijat toimivat sen leikkaamiseksi
Foorumin antivapari toimii sen suojelemiseksi.
Kirkon+vihkimisoikeudesta+ja+ilmaispalveluista+huolimatta+kirkon+jäsenistä+43,8+%+valitsee+siviilivihkimisen.
Piispan vitsi: eiku poistettiin jo 1800-luvulla!
Kiistää, kiistää. tosiasioita.
Niin, ei asoita, vaan otsikoilla.
"PItää vaan jaksaa jurnuttaa".
Tästä aiheesta voi keskustella helmikuun lopulla, kun alkaa ainakin vapaa-ajattelijoita kiinnostava luentosarja eli lyhytkurssi Vantaan aikuisopistossa.
Aiheena on "Uskonnottomat, uskonnonvapaus ja yhdenvertaisuus" ja luennoitsijana FM Esa Ylikoski, joka tunnetaan myös Vapaa-ajattelijain liiton pääsihteerinä.
Kolme kertaa, tiistaisin 26.2. - 12.3. klo 17.30 - 20.00, Aikaa myös keskustelulle. Vantaalaisten lisäksi myös muiden kuntien asukkaille.
Paikka: Aviapolis, POINT - Pakkalan oppimis- ja informaatiotalo, Hagelstamintie 1, 01520 Vantaa (Jumbon lähellä).
Hengästyttävän pitkä lista. Onneksi luennoilla näyttää olevan aikaa melko runsaasti.
Lukioon menevä ei voi erota kirkosta eikä opiskella kirkon jäsenenä elämänkatsomustietoa. https://iheu.org/apostasy/
Kaipa nuori voi kuitenkin julkisesti ilmoittaa, että ei ole uskossa.
On tuossa sekä "perustavoitetta" että "välitavoitteita".
Hitsi kun vielä paljon duunia.
Kirkon ja valtion erottaminen - ei vieläkään toteutunut. Johtopäätös: jatketaan toimintaa.
Monta makoisaa palaa!
Ihana lista. Mie nautin. Terv. Antivapari
Kirkko tyytyväinen hallitusohjelmaan, vapaa-ajattelijat eivät. Vahva syy jatkaa ja parantaa toimintaa. Vanva syy liittyä jäseneksi.
Ettei totuus unohtuisi, vaikka se karvas onkin. Onko jostakusta kirkon jäsenestä yhtää noloa tämä tuommoinen?!
Niin, välillä tosiaan kuulee väitteitä, että ei mitään valtiokirkkoa ja erityisetuja olisikaan... Omituista.
Toimii miellivaltaisesti hautaustoimessaan. Eri hautausmaiden ja krematorioiden sisätilassa, kappelissa joko voidaan tai ei voida pitää ei-uskonnollinen hautajaistilaisuus, jossa vainaja on arkussa. Helsinki KYLLÄ, Espoo EI, Vantaa KYLLÄ, Kerava EI, Nurmijärvi KYLLÄ, Tuusula EI, Hyvinkää KYLLÄ, Järvenpää EI, Riihimäki KYLLÄ, Lahti EI, Kotka KYLLÄ, Lappeenranta EI, Tampere KYLLÄ, Jyväskylä EI, Turku KYLLÄ, Pori EI, jne.http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2019/04/28/hautaustoimen-yhdenvertaisuusongelmat-hallitusohjelmaan/
Pääsihteeri vainoaa kirkon aseman päälle.
Niin ihmeellistä kuin se onkin, välillä käy niin, että makuasioiden sijaan kiistellään myös tosiasioista.
Vain kirkolliskokous saa tehdä esityksiä kirkolain muuttamiseksi. Huh huh. Eduskunta alistettu kumileimasimeksi.
Varainsiirtovero tulisi laajentaa myös uskonnolllisiin yhdyskuntiin.
Vapaa-ajatte.lijain liitto tänää valtiovarainministeriölle:
Esitämme, että kiinteistöjen varainsiirtovero ulotetaan kattamaan myös uskonnolliset yhdyskunnat. Nykyisen lain mukaan kiinteistön varainsiirtoverosta on vapautettu paitsi kunnat myös kaksi valtionkirkkoa ja rekisteröidyt uskonnolliset yhdyskunnat.
Tämä verovapaus asettaa erilaisia katsomuksia omaavien ihmisten yhteisöt keskenään eriarvoiseen asemaan. Esimerkiksi Adventtikirkko tai islam-seurakunta voivat ostaa kiinteistön verovapaasti, toisella tavalla rekisteröityneet Lähetyshiippakunta ja Pelastusarmeija maksavat veron. Muut kuin uskonnolliset järjestöt, esimerkiksi vapaa-ajattelijoiden yhdistykset, maksavat veron aina.
Lain taustalla lienee vanhan uskonnonvapauslain määräys, jonka mukaan rekisteröidyt uskonnolliset yhdyskunnat tarvitsivat valtioneuvoston luvan hankkiakseen muuta kiinteää omaisuutta kuin hautausmaita. Tämä rajoitus kuitenkin poistui jo vuonna 2003.
Vertailuna ehtoollisviinillä oli aiemmin samantapainen vapautus alkoholiverosta, mutta se poistui vuonna 2018. Vaikka valtiokirkkojen ja rekisteröityjen uskonnollisten yhdyskuntien varainsiirtoveron verovapauden poiston fiskaalinen vaikutus on melko pieni, se myös yksinkertaistaa verolainsäädäntöä.
Se, joka on sanonut Suomen valtiokirkkoa "myytiksi", perustelkoon kantansa.
Eikö ole vähän noloa olla jäsenenä lafkassa, jonka asema perustuu valtiolliseen pönkitykseen ja epäreiluihin etuoikeuksiin?!
Hiton pitkä lista. Luulisi hävettävän kirkon jäseneä olevia yhdenvertaisuutta arvostavia eettisiä ihmisiä. "Positiivinen erityiskohtelu" mennyt äveriksi ja överiksi.
"Kirkon tulo kunnan tontille (mm. kriisityö)." Tähän liittyy se, että tämän vuoden elokuussa oululaisessa ammatilllisessa oppilaitoksessa oli uusien opiskelijoiden ryhmäyttämisen hoitaminen annettu seurakunnalle. Kornia!
"Jumalanpilkan kriminalisointi Rikoslaissa" - Tähän voi nyt vaikuttaa allekirjoitamalla kansalaisaloitteen jumalanpilkan kriminalisoinnin lopettamiseksi,
Aikaa on 15.11. asti.
Eduskunnankin valtiokirkolllisuuden vähentäminen vaatii tyltä. Näin se alkoi helmikuussa 2017: s. 24-25 http://vapaa-ajattelijat.fi/wp-content/uploads/2017/05/vapaa_ajattelija_1_2017_160317b.pdf
Oho. Hitsi mikä lista. Haloo. Muutosta!
Hyvä lista siihen, ettei totuus unohtuisi,. Muuten olen sitä mieltä että kirkko ja valtio olisi erotettava toisistaan.
Yllättävän pitkä lista. Esille useammin.
Tietysti isolla ratkaisulla liikkuisi koko ketju, osarakaisut "kertarysäyksellä", mutta osaratkaisuilla ketju kevenee.
Kannattaa kuitenkin nostaa erilliskohtia esiin ja vaatia muutosta. Ja aina välillä huomauttaa "salaisesta aseesta", jolka koko helahoito hoidettais.
ET-kielto on lain mukaista (valitettavasti), uskonnonharjoitustilaisuudet koulupoäiviin liitettynä perusopetuslain ja opetussuunnitelman perusteiden sitouttamattomuusvaatimuksen vastaista.
Valtiokirkkoaseman poistaminen ei tietenkään kiellä kirkkoa ja seurakuntia toimimasta omillaan. Saavat ne kerätä rahaakin.
Nythän rahankeräyslaki avaa uusia mahdolisuuksia sinne sun tonne. Ja tänne.
Lintilä on sitten, kuten ylellä aikanaan, vapaamuurarveroylipapp.
On tullut vSTAAN, ETTÄ KAIKKI EIVÄT VÄLTTÄMÄTTÄ TIEDOSTA TAI MUISTA, KUINKA PITKÄ LISTÄ TÄSTÄ VALTIOKIRKKOLLISUUDESTA KERTYYKÄÄN.
Kertaus on opintojen anoppi? Mutta monille aihe uus?
Tätä ei taidettu perukoulun yhteiskuntaopin tunnilla kunnolla käydä läpi? Entiä lukion tai ammattioppilaitoksen yhteiskuntatiedossa?
MOntako vuodenvaihdetta vielä pitää kestää tän luettelon kanssa. Toimitaan niin, että ei ainakaan enää 10 vuoden päästä!!
"Uskonnon harjoittamisen organisointi kouluissa ja päiväkodeissa (hartaudet, jumalanpalvelukset)" - Tässsä ei ole pelkästään kysymys valtiokirkollisuudestaan vai myös kunta- ja koulukirkollisuudesta perinteiseen tapaan.
Niin, uskonnolliset tilaisuudet eivät perustu koulun lakisääteisiin tehtäviin eikä opetussuunnitelman linjaukseen, joka velvoittaa "uskonnolliseen ja katsomukselliseen sitouttamattomuuteen".
Kaikki aloituksessa mainitut Kirkon julkisoikeudelliset erityisasemat ovat erittäin hyviä ja hyödyllisiä asioita koko yhteiskunnan ja yksilöihmisen kannalta ja siksi niitä tulisi tukea ja puolustaa kaikin tavoin.
Hyötyä ja hyvää näistä tulee pelkästään kirkolle, ei valtiolle tai sen kansalaisille.
Mitä hyvää niissä on?
Sitten on sekin ongelma, että hyviä säädöksiä ei noudateta. Koulussa, päiväkodissa. Kirkko ja rehtori prseilevät.
Aika pitkä luettelo avauksessa. Ehtiikö sitä edes luetella, kun asiasta keskustellaan Oodissa 4.2. klo 17.00 olevassa paneelikeskustelussa?
Puolut pois? Mitkä niistä, siis alla olevista?
Kirkkolaki (erityisasema eduskunnassa, PL 76 §)
Kirkollisverojärjestelmä
Tukimääräraha valtion budjetista kirkolle könttänä
Uskonnonopetuksen pakollisuus kirkon jäsenille peruskoulussa ja lukiossa
Uskonnon harjoittamisen organisointi kouluissa ja päiväkodeissa (hartaudet, jumalanpalvelukset)
Eduskunnan valtiopäivien avajaisjumalanpalvelukset
Uskonnollisen valan vannominen (virkamiehet, ministerit, armeija; poistui oikeuslaitoksesta 2016 ja 2017)
Valtion palkkaamat papit puolustusvoimissa ja vankiloissa
Lakisääteiset jumalanpalvelukset ja hartausohjelmat Yleisradiossa
Kirkosta eroajien rankaisu kirkollisverovelvollisuudella koko eroamisvuoden loppuun
Uskonnottomien järjestöillä ei ole vihkimisoikeutta
Jumalanpilkan kriminalisointi Rikoslaissa
Kirkon tulo kunnan tontille (mm. kriisityö)
Kuntien tuki kirkolle, mm. kaavoitus, toiminta, rahallinen tuki
Melkoista uskontojargonia.
Kyse ei valitettavasti ole vain kielestä, vaan aineellisista tosiasioista.
Kunta maksaa toimeentulotukea saavien kirkollisveron, vaikka ei ole mikään pakolinen jäsenmaksu.
Jännää, miten joskus syntyy ihan perusasioistakin väittelyä. Ihmiset eivät tiedä! Kaikki. Siksi tällaista infopakettiketjua on syytä kiittää. Tai sen kirjoittajia.
"Kirkon tulo kunnan tontille (mm. kriisityö)". Tästä voi todeta, että jos kirkot kustantavat sairaalapappeja, kunnan ja kuntainyhtymien sairaaloissa pitää silti turvata henkisen tuen ammattilaisten palvelujen riittävyys. Tarvitaan psykologeja, psykiatrisia sairaanhoitajia sekä sosiaalihoitajia. Myös sairaanhoitajien jalähihoitjaien työn mittoituss sellaiseksi, ettäon aikaa keskustella. Lisäksi kuntien tulisi organisoida vapaaehtoistoimintaa yksinöäisten kroonikoiden ja saattohoitoon siirtyvieen tueksi.
Sairaanhoitajien palkan tasokorotus on perusteltua myös sekulaarien palvelujen turvaamissen kannalta.
Jeesus hävitti uskonnon Golgatalla.
Ai juu, hittsin pitkä lista, ei aina meinaa muistaa koko rotlaa!
Kertauskurssi tekee hyväää monelle. Jos on päässyt unohtumaan.
Vapaa-ajattelijain vastustajat puolustavat kirkon valtiokirkollista etuoikeusasiaa.
Kylllähän valtiokirkollisuus ilmenee kaiken virallissen lisöksi myös siinä, että kirkko saa etua ns. valtamedioissa, jotka suhtautuvat siihen mytäsukaisesti. Mediapoollikin tukee muka henkisen resilienssin antajana. Huh hah.
Juu, osa kriisivalmiutta ja puolustusvalmiutta, resilienssiä. Ei kovin pätevä kohta.
Tuota luetteloa kun tiiraa, joutuu ihan persuarvot puntariin? Mitä järkee tukeee!
Persupaimen täällä yrittää pitää epäröiviä iloisina kirkollisveronmaksajina ja valtiokirkon hyysäreinä ruodussa.
Pelottavat teloitetun, puolialastoman miehen kuvat poistettava kirkoista ja muista kirkollisista tiloista. Tuollaisessa laitoksessa ei ole asiallista näyttää tällaista väkivaltaa.
Kaikkia ilmentymiä ei ole kukaan kutsunut noin nimittäin.