Poistamme pienipäästöisiltä pikkuautoilta autoveron? Joka haluaa isoman auton? Hakekoon käytettynä Euroopasta. Nyt Suomi täyttyy Saksassa kielletyistä vanhoista dieseleistä?
Tollohallitus ja pelleorpo!
olemmetollolauma
552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tällainen politiikka on pelkkää nysväämistä eikä edes hidasta maapallon elonkehän tuhoutumista. Viimeisenä kuolevat mikrobit. Ihmiskunta kuolee jo ennen rottia ja varpusia. Tuleeko tuho kymmenien vai vasta satojen vuosien päästä? Vaikea sanoa.
Kannattaa lukea Pentti Linkolan kirjoituksia. Hän ei ole paskahousu ja totuuden kieltäjä kuten valtaosa ihmisistä, vaan ÄIJÄ.
No onneksi poliisi saa 400 000 euron panssari-Mersut poliitikkojen suojaksi sentään:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15497989/suomen-poliisi--saa--miljoona-autot--leikkikaluikseen!
Autoveron poisto seuraava Sipilän ja Orpon tulonsiirto köyhiltä rikkaille!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15492404/autoveron-poisto-seuraava-sipilan-ja-orpon-tulonsiirto-koyhilta-rikkaille!
Autovero pois ja sen veromenetyksiä korvaamaan TIENKÄYTTÖMAKSU-TASAVERO, jolla tuemme rikkaiden ökyautojen ostoa. He maksavat aivan varmasti mielellään vaikka sen mainitun 10e/100km TIENKÄYTTÖMAKSU-TASAVERON, saman kilometrimaksun kuin pienituloiset, kun samalla hyötyvät kymmeniä tuhansia euroja jokaisen ökyautovaihdon yhteydessä autoveron poistolla.
Sipilän, Bernerin ja Orpon porvarihallitus on anti-Robin Hood, joka jakaa köyhiltä rikkaille.
Orpo haluaa Suomesta sakujen romudieselien hautuumaan?
Totta. Se ei pysäytä ilmastonmuutosta. Maapallon väestön pitäisi pienentyä murto-osaan nykyisestä. Ja Suomen väkiluvun pitäisi olla Linkolan mukaan alle 1 miljoonan.
Lisäksi elintason ja tuhlailun pitäisi vähentyä rutkasti. Oletko sinä valmis siihen?