Kelan valtakunnallinen arabiankielinen puhelinpalvelu aloitti tänään. Palvelu neuvoo Kelan etuuksiin liittyvissä asioissa arabiankielisiä asiakkaita. Kela tiedottaa, että jos puhelinpalvelussa on jonoa, asiakas voi jättää soittopyynnön, jolloin palveluneuvoja soittaa takaisin samana päivänä viimeistään kello 16.30. Takaisinsoitto on maksuton.
Kelan mukaan uuden palvelun avulla halutaan tukea asiakkaan kotoutumista, vaikuttaa palvelupisteiden ruuhkautumiseen sekä vähentää tulkkien tarvetta Kelassa asioitaessa.
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/4145815/Kela alkaa palvella arabiaksi
Kelan mukaan uuden palvelun avulla halutaan tukea asiakkaan kotoutumista, vaikuttaa palvelupisteiden ruuhkautumiseen sekä vähentää tulkkien tarvetta Kelassa asioitaessa.
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/4145815/Kela alkaa palvella arabiaksi
Vastaukset 11
Vanhimmat
VATTU!!!!!
Kohta siellä Suomalainen tarvitsee tulkkia kuten jo lääkärissä käydessään.
Ajatelkaas sitä riemua niiden ulkomaalaisten joukossa, jotka jo odottavat lähtökuopissa matkaa kohti Eurooppaa . He voivat lukea omalla kielelläänn suoraan netistä Suomen tarjoamista etuuksista! Ei tarvitse tyytyä siihen, että täällä jo olevat kertovat rahavirroista.
Hiphei, varmasti lisääntyy innokkaiden pyrkiminen Suomeen!
Kela voisi avata myös toimistoja ympäri maailmaa kehitysmaihin jossa sen virkailijat voisivat mainostaa Suomen sosiaaliturvaa heille.
Harvinaisen hyvä idea! Tee aloite Kelaan.
Velvollisuutemme on ELÄTTÄÄ KOKO Afrikka ja Lähi-Itä maksoi mitä maksoi vaikka velkarahalla.
Rahaa on
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005887542.html
HS: Juha Sipilä osti uuden lentokoneen – tällainen se on.... Konetta tarvitaan nopeaan liikkumiseen seuroissa että voi käydä kehumassa miten on TAAS SAATU köyhät kyykkyyn ja matuja lisää Suomeen..
Lentokonetta hän tarvitsee sitten, kun pitää päästä nopeasti karkuun eli kun maassamme jo laittomasti olevat ja tulevat massamuuttajat pääsevät tosi toimiin veitsien, aseiden, räjähteiden jne. kanssa...
Kalifaatti etenee Suomen Kelan rahoittamana loistavasti. Onko tämä lähtöisin kepu taustaisen Kelan johtajan Elli Aaltosen päästä?
Kelan mukaan palvelut Arabian kielellä ovat osa kotoutusta, miksi Suomen kansalta ei kysytä ollenkaan ,haluammekko me kotouttaa tänne esim. juuri arabeja varoillamme?
Eikö oikeasti kotoutuvien pitäisi osata isäntä- elättäjävaltion kieltä edes heitä hyödyttävien palveluiden verran?
Sekaisin on tämänkin valtakunnan toiminnot totisesti. Kela nyt on tupannut olemaan muutenkin "valtio valtiossa" outoine päätöksineen, että eipä tämä täysin yllätä.
Kelan mukaan uusi arabiankielinen palvelu tukee kotoutumista, Ville Tavio: ”Päin vastoin, motivaatio opetella suomen kieltä vähenee. On lisäksi uusi vetovoimatekijä”
Kansanedustaja Ville Tavio (ps.) on jättänyt eduskunnassa tänään keskiviikkona kirjallisen kysymyksen Kansaneläkelaitoksen uudesta arabiankielisestä puhelinneuvonnasta. Kela tarjoaa palvelua arabiaksi kolmena päivänä viikossa puhelimitse kautta maan.
Tavio katsoo, että julkisten palveluiden muuttaminen arabiankielisiksi merkitsee, ettei Suomi vaadi maahanmuuttajien opettelevan suomen kieltä.
Kelan tiedotteen mukaan uuden palvelun avulla halutaan tukea kotoutumista ja vähentää tulkkien tarvetta Kelassa asioitaessa.
– On ilmeinen riski, että arabiankielinen neuvonta yhteiskunnan tukien saamiseksi päin vastoin hankaloittaa kotoutumista. Jos tällaisia palveluita on arabiankielisille tarjolla heidän omalla äidinkielellään, motivaatio opetella Suomessa suomen kieltä vähenee. Uudistus toimii siis tarkoitustaan vastaan, Tavio moittii.
Tavio varoittaa, että jos maahanmuuttajat eivät opettele suomea, kielen osaamattomuus johtaa segregaatioon ja rinnakkaisyhteiskunnan syntymiseen.
Tavion mielestä Kelan arabiankielinen palvelu on lisäksi uusi vetovoimatekijä elintason perässä muuttaville turvapaikanhakijoille.
– Suomen ei pidä lisätä järjestelmiinsä yhtäkään vetovoimatekijää haittamaahanmuutolle, Tavio vaatii.
https://www.suomenuutiset.fi/kelan-uusi-arabiankielinen-palvelu-tukee-kotoutumista-ville-tavio-pain-vastoin-motivaatio-opetella-suomen-kielta-vahenee