Jeesus luonteeltaan kehittymätön?

näin

Mikäli olette havainneet Jeesuksen oikean vaikutuksen nykymaailmassa olette todennäköisesti lähes varmoja tästä että hän on nykyihmiseen verrattuna, kuten monet muutkin uskonnot, älyllisesti kehittymättömän hyökkäävän apinaihmisen tasolla.

Syynä ei ole vain ulkoiset vaikutukset vaan hänen auktoriteettinsa aiheuttamat kognitiiviset vinoumat sekä kehittymätön 2000 vuotta vanhan, nykyihmiseen verrattuna hävettävän luolamiehen oloinen luonne. Tätä kuvaa on tietenkin koristeltu ihannoitavan oloiseksi hävettävällä tavalla. Apinamiehet taputtavat tätä innoissaan.

Nyt onkin aika tarkastella hänen kehittymätöntä olemustaan ja arvostella hänen kehittymätöntä toimintaa . Aika on siis uudistua sekä hyväksyä kehittyneemmän ajattelun tuoma järkiajattelu. Vulgaarin menneen ajan ihmisen hyväksyminen sekä ihainnointi tuo varmasti muuten tulevaisuudessa ongelmia. Uskonnot ylipäätään ovat siis varmasti suuri ongelma nykymaailmassa.

4

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmissyöjäjeesus

      Se kuva jeesuksesta on vielä kaunisteltu, todellisuudessa kuoleman tuomiota ei saa
      heppoisin perustein.

    • Kyllä aihe on filosofisen keskustelun arvoinen, mutta sinun alustuksesi perusteella ei oikein pääse alkuun, eihän se sisällä muuta kuin silkkaa parjausta :(

      • tarinastapuuttuujotain

        Oliko jeesus hyvä vai paha, miksi hyvä teloitettiin.


      • tarinastapuuttuujotain kirjoitti:

        Oliko jeesus hyvä vai paha, miksi hyvä teloitettiin.

        Roomalaiset naulasivat ristiin valtion vastaisiin rikoksiin , kuten kapinaan sekaantuneita. Joukossa menivät sekä syylliset että syyttömät, hyvyyden ja pahuuden kanssa asialla ei ollut mitään tekemistä. Niinkuin ei nykyisinkään ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2643
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      104
      1825
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1545
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      18
      1250
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      23
      1073
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      983
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      48
      980
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      958
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      121
      951
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      339
      839
    Aihe