Mikäli olette havainneet Jeesuksen oikean vaikutuksen nykymaailmassa olette todennäköisesti lähes varmoja tästä että hän on nykyihmiseen verrattuna, kuten monet muutkin uskonnot, älyllisesti kehittymättömän hyökkäävän apinaihmisen tasolla.
Syynä ei ole vain ulkoiset vaikutukset vaan hänen auktoriteettinsa aiheuttamat kognitiiviset vinoumat sekä kehittymätön 2000 vuotta vanhan, nykyihmiseen verrattuna hävettävän luolamiehen oloinen luonne. Tätä kuvaa on tietenkin koristeltu ihannoitavan oloiseksi hävettävällä tavalla. Apinamiehet taputtavat tätä innoissaan.
Nyt onkin aika tarkastella hänen kehittymätöntä olemustaan ja arvostella hänen kehittymätöntä toimintaa . Aika on siis uudistua sekä hyväksyä kehittyneemmän ajattelun tuoma järkiajattelu. Vulgaarin menneen ajan ihmisen hyväksyminen sekä ihainnointi tuo varmasti muuten tulevaisuudessa ongelmia. Uskonnot ylipäätään ovat siis varmasti suuri ongelma nykymaailmassa.
Jeesus luonteeltaan kehittymätön?
4
201
Vastaukset 4
- ihmissyöjäjeesus
Se kuva jeesuksesta on vielä kaunisteltu, todellisuudessa kuoleman tuomiota ei saa
heppoisin perustein. Kyllä aihe on filosofisen keskustelun arvoinen, mutta sinun alustuksesi perusteella ei oikein pääse alkuun, eihän se sisällä muuta kuin silkkaa parjausta :(
- tarinastapuuttuujotain
Oliko jeesus hyvä vai paha, miksi hyvä teloitettiin.
tarinastapuuttuujotain kirjoitti:
Oliko jeesus hyvä vai paha, miksi hyvä teloitettiin.
Roomalaiset naulasivat ristiin valtion vastaisiin rikoksiin , kuten kapinaan sekaantuneita. Joukossa menivät sekä syylliset että syyttömät, hyvyyden ja pahuuden kanssa asialla ei ollut mitään tekemistä. Niinkuin ei nykyisinkään ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.742435Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt371997- 1011253
- 491022
- 94937
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.26857Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,152741- 30736
- 41695
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56608