https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005892054.html
Musk on rakentanut tunnelin, jossa kuljetaan 250 km/h. Tallinnaan on vain 70 km, joten siitä päästään nopeasti Eurooppaan. kiertotietä Ruotsin kautta ei sitten enää tarvita. Junat tunnelissa kulkevat saasteetta ja Itämeri elpyy. Laivat Ruotsiin ovat pahimmat saastuttajat.
Matka Eurooppaan lyhenee, joten on aloitettava eurooppalaisten kielten opiskelu ruotsin sijaan.
Junayhteyttä Turkuun ei kannata nopeuttaa. Tärkeämpää on rakentaa pisararata.
Musk on rakentanut tunnelin, jossa kuljetaan 250 km/h. Tallinnaan on vain 70 km, joten siitä päästään nopeasti Eurooppaan. kiertotietä Ruotsin kautta ei sitten enää tarvita. Junat tunnelissa kulkevat saasteetta ja Itämeri elpyy. Laivat Ruotsiin ovat pahimmat saastuttajat.
Matka Eurooppaan lyhenee, joten on aloitettava eurooppalaisten kielten opiskelu ruotsin sijaan.
Junayhteyttä Turkuun ei kannata nopeuttaa. Tärkeämpää on rakentaa pisararata.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Paljonkohan AKT:n kiristysote Suomen vientikuljetuksista hellittäisi?
(Parempi kuitenkin kreikkalaistn tapaan antaa satamat kiinalaisten operoitaviksi.)
Mitkähän ovat merikonttimäärät yhdessä junassa ja yhdessä laivassa?
Ainakin Kouvolan ja Kiinan väliä liikennöivässä 800 metriä pitkässä junassa kulkee 41 konttia, eli ilmeisesti 82 TEU-yksikköä. Konttilaiva Emma Mærskin kapasiteetti on 14 770 TEU, eli 180-kertainen verrattuna tuohon junaan.
Ei tarvita kuin raikasta ydinvoimaa
Kuka tunnelin vaan maksaa,ei ainakaan veronmaksajat? Kannattaako tuon rakentaminen taloudellisesti vai tuleeko yhden persoonan ja kg tavaraa liikkuminenbtunnelia pitkin liian kalliiksi?
Rahat tulee Kiinasta. Tunnelin kautta pääsevät helposti Euroopan markkinoille. Talouskasvu tulee idästä ja Ruotsi jää syrjään. opiskelkaa venäjää ja unohtakaa ruotsi.
ihhiuhiughpiugighlkjghilug ihgpöughup
oliko takaisin maksun aika 20 vuotta laina rahalla,
Luulitko, että iPhone on kallis? Rukoile, ettei Trumpia valita presidentiksi!
Sitä pitää viivyttää ainakin 5 vuotta
kohta näette miksi
Laivarahdille Eurooppaan rautatie voisi usein olla vaihtehto
Kunhan alle saadaan Keski-Eurooppaan sopivat telit, päästään lähelle asiakasfirmoja. Lähemmäksi kuin lähin satama.
Tärkeintä on päästä eroon Ruotsin vaikutuspiiristä. Pakkoruotsi menee samalla viemäriin.
Älkää äänestäkö ehdokasta, joka puhuu ruotsinkielen puolesta. Antti Rinne ja SDP tekevät niin.
Ryhtykkää eurooppalaisiksi. Unohtakaa Ruotsi ja sen kieli. Matkustakaa Eurooppaan Viron läpi.
Tunneli on kyllä hyvä idea, mutta Euroopan liikenteen kannalta pitäisikö se olla länsimaisella raideleveydellä vai itäeurooppalaisella?
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Rail_gauge_world.png
Onhan noita kahden leveyden raiteitakin, esimerkiksi väli Tornio-Haparanda.
Rail Baltica tehdään standardille raideleveydelle (4 jalkaa 8 ½ tuumaa). Muistaakseni Vesterbackan Vantaan lentoasemalta Espoon kautta Tallinnaan kulkevaan tunneliinkin tulee sama raideleveys.
http://www.railbaltica.org/about-rail-baltica/tehnical-parametrs/
Miten Baltian muu junaliikenne on tarkoitus integroida tähän rataan kun siellä on nyt käytössä neuvostoliittolainen raideleveys?
Ei mitenkään. Rail Baltica tulee olemaan oma väylänsä. Itse tosin tekisin tunneliin tuplakiskotukset, jolloin sitä voisi käyttää molempien raideleveyksien junat. Suomalaisella kiskokalustolla voisi rallatella silloin Baltiassa, ja päin vastoin. Voisi mennä Kemijärveltä yöjunalla vaikka Kaunasiin Liettuaan. Kiskojen osuus on kokonaiskustannuksista kuitenkin vain murto-osa. Tarvitaan siis ainoastaan vähän pidemmät ratapölkyt ja neljät kiskot kaksien sijaan.
Raidevälin muuttamiseen tarvitsee vain kolmet kiskot,toisen puolen pyörät voi käyttää samaa kiskoa.
Tunnelilla on hyvät ja huonot puolensa. Yksi huonoista on se että balttian halpatyövoima pääsee helpommin tänne palkkoja polkemaan. Vai luuletteko että sen tarkoitus on helpottaa halvan viinan saantia?
Täysin turha hanke. Suomesta pääsee jo nyt alle 50€/ suunta halpalentoyhiöiden lennoilla eurooppaan, matka kestää alle 2-tuntia.. miksi sinne eurooppaan pitäisi kitkutella raiteita pitkin baltian kautta?
Jos tuo typerä hanke joskus toteutuu niin takaan ja alleviivaan että tunneli täyttyy vedellä hyvinkin pian. Se on erittäin toivottavaakin. En ymmärrä kuinka joku voi olla noin sairas että tuollaisia hankkeita miettii, siis todella sairasta.
Ainoa sairas olet sinä. Sinä olet henkisesti sairas. Piereksit vain omassa kuplassasi ja kuvittelet ettei pierukuplasi ulkopuolella ole elämää. Mutta olet pieruillasi pehmittänyt oman pääkoppasi, ja haistattelet nyt pehmeitä. Olet menetetty tapaus.
Uusia liikenneväyliä tarvitaan, koska vanhat ovat liian saastuttavia. Raideliikenne on puhtain liikkumistapa. Siksi tarvitaan rautatietunneli Vantaan ja Tallinnan välille. Mikä parasta, niin kiinalaiset ovat lupautuneet maksamaan sen suurimmaksi osaksi. Itse tulen olemaan tunnelin vakioasiakas.
Rosvojen liikehdintään lisäkapasiteettia. Sitäkö tarvitaan. Olisikin hyvä kun rosvolasti olisi tunnelissa niin isot venttiilit auki vaan.
Heh heh, vai että rosvot alkaisivat kulkemaan junalla. Sitä pitää valita tavaravaunullinen juna sitten. Tai on keskityttävä timanttivarkauksiin. Timangeja kuljettaa helposti farkkujen taskuissakin.
Mä uskon, että Maarianhaminaan seilaavat laivat voidaan laittaa laituriin ja tehdä niistä opiskelija asuntoja. Tallinnaan, kun saadaan tunneli, niin esimerkiksi halpoja omenoita, tomaatteja, kurkkuja ja muita vihanneksia saadaan mustan mullan pelloilta.
Ruotsinlaivalla palauttaisi helposti 2000 turvapaikanhakijaa kerralla alkuperäisten mummojen halal-lihapatojen ääreen.
Aivan liikenne Ahvenanmaalle voitaisiin keskeyttää siksi aikaa, kun turistit Irakista palautettaisiin laivoilla.
Tunneli tarvitaan, jottei tarvitse mennä Ruotsiin. Venäjän ja Suomen välissä ei ole Pohjanlahtea, joten kääntäkää katseenne itään. Ruotsinkirjat voi polttaa kokossa.
Jos venäjä hyökkää Suomeen niin ensimmäiseksi se räjäyttää ton tunnelin. Venäläisten kanssa ei kannata ruveta liian sinisilmäisiksi, se voi kostautua. Vaikka venäjä on jo oikeistolaisempi kuin Suomi se on silti venäjä. Veteraanivaarini sanoi aina ryssä on ryssä vaikka voissa paistas, johon muorini tokaisi ryssään ei kannata voita tuhlata.
Miksi ei Ruotsiinkin? Tukholman ja Turun ,Maarianhaminan välillehän oli tarkoitus tehdä silta sekä vesivoimaloita koska perämeri nousee koko ajan ja vedenvirtaus Itämereltä pois päin .Saatavan sähkön vois jakaa Suomen ja Ruotsin kanssa puoliksi. Lisäksi tulee ylitysmaksut. Laivoille sulkuportit niin kuin muissakin eritasojoeissa.
Turha on suomalaisten Ruotsiakaan eristää.
Miksi se sen räjäyttäisi? Teillä Venäjä vihaajilla tuo mielikuvitus laukkaa yli äyräiden koko ajan. Eihän suurimmalta osalta suomalaisia Venäjä ole vienyt mitään vain karjalaisilta sodan jälkeen jotka oli Karjalankannaksen ja Laatokan karjalan alkuperäisiä omistajia.
Teille on jostain syystä kehittynyt äärimmäinen Venäjä viha mutta syyttä,kommunismi bolsevismi oli ja meni,teidän pitäisi päivittää tietonne tähän päivään ja lopettaa mielivaltainen narsistinen vihanne heitä kohtaan.
Ruotsi on pilattu haitamaahanmuutolla. Yhteydet sinne pitää katkaista. Muutoin röyhkeät ulkomaalaiset tulevat sieltä meitä nöyryyttämään.
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-haittamaahanmuutosta-monet-tulijat-hyppivat-silmille-kayttaytyvat-omistaisivat-paikan/
Unohditko sallan ja petsamon sekä isät pojat ja veljet ketkä jäi rintamalle. Kotirintamalla meni pommituksissa kodit vaimoineen ja lapsineen. Jos venäjä palauttaisi ryöstämänsä alueet ja korjaisi virheet mitä pystyy, voisi luottamus osittain palautua. Viha pitää ansaita sitä ei saa ilmaiseksi.
Evakot puolustivat suomenruotsalaisten omaisuutta. Henkiin jääneet eivät kelvanne Svenskfinlandiin. Venäläisille sen sijaan on myyty saaria ja tontteja! Pian Turun saaristossa on venäjä puhutumpi kieli, kuin ruotsi.
Aloittaja voi suksia hevonvittun niin ei tarvita mitään tunnelia.
Totta kai tunneli tarvitaan. Tunnelin valmistumisen jälkeen ei tarvita enää yhtä paljon saastuttavaa laiva- ja lentoliikennettä. Ja viikonloppujuomat voi käydä näppärästi junalla perjantaina töiden jälkeen.
Kyllä ne rosvot pääsee suomeen muutenkin, ei siinä tunnelia tarvii. Ja muita kulkijoita ei ole.
Käyhän tutkituttamassa korvien välinen tuulitunnelisi päätohtorilla. Olet ainoa joka näkee rosvoja kaikkialla. Saatat hyvinkin olla yhteiskuntakelvoton ja laitoshoidon tarpeessa. Hoito on sinulle maksutonta.
Sannfinländskt utspel om klumpsumman
I sin skuggbudget föreslår Sannfinländarna att klumpsumman till Åland minskas med 100 miljoner euro. I stället vill man satsa pengar på bland annat polis och försvar.
– Man får vara glad att de inte sitter i regeringen, och knappast kommer med i nästa, säger lantrådet Katrin Sjögren (Lib).
Persut ovat ehdottaneet siis, että Ahvenanmaalle annettavaa klumppisummaa pienennetään 100mil€. Tämä raha voitaisiin hyvin sijoittaa Tallinnan tunneliin. Summalla voi saada monta kilometriä yhteensä 70 km:n tunnelista. Mikäli raha käytettäisiin vuosittain tunnelin lainan lyhennyksiin saataisiin 10 vuodessa jo miljardi. Tunnelista on suomalaisille hyötyä. Ahvenanmaalle annettavasta rahasta ei mitään.
Persujen ehdotus on erinomainen ilmastonmuutoksen ja Itämeren suojelun kannalta.
Laivat, jotka kulkevat Ahvenanmaalle saastuttavat. Ahvenanmaalle ei pidä investoida, muuta kuin kalastusmökkejä.
Eivät virolaiset halua mitään tunnelia Mamulandiaan!
Virolaiset rakastavat suomalaisia. Ahvenanmaalaiset vihaavat suomalaisia, joten sinne ei mitään investointeja.
Virulaiset (tekoryssät) ovat paskoja, joten pysykööt kolhooseissaan.
Lähi-idästä on saatu 100 miljoonaa tunnelirahaa. Tunneli-insinöörit ja muut moniosaajathan tänne saapuivatkin sieltä jo aikaisemmin. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005919402.html
Tärkeä hanke Suomen talouden kannalta. Tähän kannattaa ohjata myös valtion rahaa.
Aloittaja on täysin mielipuolinen paska, vai vielä rosvoille tunneli, ei ikinä.
Asumistuista puolet eli miljardi per vuosi pois ja ne miljardit tähän 15 miljardin tunneliin. Näin tunneli saadaan maksetuksi 15 vuodessa, eikä veronmaksajilta kulu yhtään enempää rahaa.
Ahvenanmaan klumppisummasta 100 mil€ tunneliin ja laivaliikenne minimiin.
Itämeri suojeltuu ja 30 vuodessa on tunneli maksettu.
Kun+täällä+taas+ties+kuinka+monet+puppugeneraattorit+pörisevät+jos+jonkinlaista+pas.k.aa,+niin+muutama+faktakin+sentään+joukkoon:
Esim.+vuonna+1994+valmistunut+Englanti-Ranska+50,4+km:n+kanaalitunneli+(josta+meren+alla+on+38+km)+tuli+maksamaan+noin+19,1+miljardia+euroa+vuoden+2018+rahassa.+(yli+10+mrd.+puntaa+1994)
Se+tekee+376+miljoonaa+euroa+kilometriä+kohti,+joten+varovainenkin+hinta-arvio+n.+80+kilometrin+uudelle+Helsinki-Tallinna-radalle+tunneleineen+olisi+sen+mukaan+yli+30+miljardia+euroa!!
Sehän+olisi+"ainoastaan"+noin+60+%+Suomen+valtion+ensi+vuoden+54+miljardin+euron+budjetista.+HIIULI+HEI+!!!
Kyllä+kelpaisi+virolaisvosujen+ja+tallinnan+taskuvarkaiden+reissata+Stadiin.+Tietysti+upporikkaat+heimoveljemme+varmaan+riemusta+kiljuen+maksaisivat+puolet+tuosta+30+miljardista+eurosta.+
Tosin+Viron+valtion+koko+budjetti+2019+on+vain+noin+11+mrd.+euroa,+eli+runsas+kolmannes+tunnelin+hinnasta,+mutta+so+what.
Tuosta+Kouvolan-Kiinan+82+teun+konttijunasta+sen+verran,+että+esim.+Suomen+ylivoimaisesti+suurin+konttisatama+Hamina-Kotka+käsitteli+kontteja+viime+vuonna+kaikkiaan+686+538+teu-yksikköä+eli+noin+1881+teu-yksikköä+jokaista+vuorokautta+kohti+-+siis+23+Kiinan-konttijunallista+vuorokautta+kohti.