Venäjä kuppaa Venäjän alkuperäiskansojen alueilta niiden öljyt, mineraalit ja muut kaivannaiset. Voitot menevät Moskovan herrojen ja oligarkkien perseisiin ja alkuperäiskansoille jäävät tuhotut maat ja menetetyt elinkeinot!
Venäjän raskas sorto!
Venäjänsorto
15118
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ja vuotavat öljyputket ruiskivat valtavia määriä öljyä taigalle, kun millään ei ole venäläisten mielestä väliä..
Taidat houru puhua Amerikan intiaanien maista!
Ehkä niistäkin, mutta rajan takana meillä on vastaavanlainen sortomaa. Mutta jos kieli on syvällä Moskovan herrojen perseessä niin eihän Venäjän alkuperäiskansojen sorrosta pysty puhumaan asiallisesti.
Kehitysmaissa jynkkifirmojen putket falskaa ja saastuttaa..
Entäs sitten. Tällä kertaa puhutaan itänaapurin touhuista eikä kehitysmaiden "jynkkifirmoista". Iivanat eivät välitä edes omista maistaan vaan paskovat kaikki pilalle. Kun millään ei ole mitään väliä ryssätyyliin.
Neuvostoliiton talous oli niin tehoton ettei pystynyt sontimaan ympäristöä niin tuhoisasti kuin tämä nykyinen paskahallinto. Varsinkin pohjois-Venäjä, jossa monet suomen sukuiset kansat ovat asuneet, on surkeassa kunnossa. Eikä paikallisille jää kuin rippeet, kun Moskovan eliitti elelee paksusti palatseissaan.
Kohta on Venäjän alkuperäiskansat venäläistetty ja niiden maat sotkettu paskovilla öljyputkilla.
Eri vähemmistökansallisuuksien onnellinen yhteiselo itänaapurissamme on yksi kaikkien aikojen törkeimmpiä neuvostohuijauksia. Sama jatkuu nykyisen Venäjän toimesta Putinin siunauksella.
Nehän muodostaa sen Venäjän, ääliö?
Kuvitteletko, että pohjois-Venäjän poronkasvattajilla on mitään valtaa omiin maihinsa, kun Moskovan herrat ja öljy-yhtiöt määräävät, vitun tollo? Varsinkaan Venäjällä taviksilla ei ole juuri mitään oikeuksia ja mahdollisuuksia vaikuttaa järjestelmää vastaan. Alkuperäiskansoille ei jää muuta kuin paskotut maat!
Mihin tollo sinulla on valtaa muka.. Sipilänmulkku pompottaa sinua,että pahaa tekee katsella ?
Venäjällä sinulla ei ole senkään vertaa valtaa, vitun urpo. Järjestelmä jyrää aina kansalaisen. Mutta jos sinulla on pää syvällä ryssäeliitin perseessä niin vaikeetahan sitä on tunnustaa.
Suomen sukuiset kielet ovat kuolemassa Venäjällä sukupuuttoon. Siitähän Venäjä-kiimaiset pitävät.
Tämä vain osoittaa, että länsimailla ei ole moraalia. Pois Ukrainasta ja heti se on itsenäinen maa! Venäläiset ovat ainoita rehellisiä ihmisiä!
Venäläiset kuppaavat alkuperäiskansojen alueilta rikkaudet ja jättävät niille tuhotut maat. Se on sitä perivenäläistä sortoa.