Mobiiliopetus on nykypäivää!

Pieni kyläkoulu pelastui, kun se liitettiin mobiililaitteen avulla toiseen kouluun.
Suomen kouluissa esimerkiksi pakkoruotsin opetus voitaisiin keskittää Vaasaan.
Sieltä lähetettäisiin opetus kaikilta opetuksen tasoilta ympäri Suomea.
Kouluissa ei tarvitsisi olla, kuin luokassa valvoja joka katsoisi ettei paikkoja hajoiteta. Tälläkään hetkellä ei opetusta seuraa, kuin 30%:a oppilaista.
Kunnat saisivat merkityksellisiä säästöjä. Ruotsin opetus on kuitenkin turhaa.
Oppilaat eivät saa opetusta, jolla voisi osallistua yo-kirjoituksiin.
Ruotsinkielen opettajille maksetaan siis turhasta. Laissa ei ole määrätty, että opettajan on oltava luokassa läsnä. Opetuksesta vapautuvat opettajat voidaan uudelleen kouluttaa ruotsinkielisten vanhusten hoitoon.

7

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lukiolaislikka

      Finlandia palkinnon saajjaksi nimitettiin yksi ruotsin kielinen kirjailija.
      Toivottavasti Seppo Puttonen valitsee hänet, jotta suomalaiset vihdoinkin huomaavat, kuinka heitä vedetään nenästä. Kustannustoiminta on ruotsinkielisten valvomaa. Yksikään pakkoruotsia vastustava kirjailija ei saa kirjaansa julki.
      Todella hölmöä, että suomeksi kirjoittava on pakkoruotsin kannattaja?

    • tarkennusta

      Kunta laukkautti Kannuksen Eskolan koulun ja kyläläiset pyörittävät sitä. Toinen koulu sijaitsee Lapinjärvellä, kunnan pyörittämä suomenkielinen Hilda Käkikosken koulu.

    • hkhkhjhkkj

      Saattaa olla tulevaisuutta, että opettajia ei enää kouluissa tarvita. Oppilaiden tasa-arvo ainakin lisääntyisi, koska huono opettaja voi olla este oppimiselle.

      Ja todella suuri mullistus on tapahtumassa terveydenhuollossakin kun tekoäly alkaa tekemään diagnooseja. Nythän on niin, että jos kohdalle sattuu huono lääkäri, niin diagnoosit voivat olla mitä sattuu.

      • Ruotsinkielellä pääsee opiskelemaan alhaisilla pisteillä lääketiedettä. Siksi valitsen aina suomenkielisen lääkärin. Pienempi mahdollisuus saada huono lääkäri. Hammaslääkäreissä pätee sama asia.


    • Opetuksessa asia on niin, ettei koululainen voi valita opettajaansa. Ruotsinkielen opettajat ovat huonoimpia kielten opettajia. Heidän tuloksensa ovat surkeita.
      Ruotsin opetuksessa mobiili opettaminen olisi hyvä idea. Tällä hetkellä, kun aine on vain opetusohjelmassa pakollisena, mutta kukaan ei välitä tuloksista.
      Oppitunnit voi siksi hoitaa vaikka videon avulla.

    • Lukiolaislikka

      Lukiolaiset uupuvat kouluissa ja stressaantuvat. Olisi syytä helpottaa opetusohjelmasta poistaa turha pakkoruotsi. Ruotsia ei tarvita, koska Ruotsi on kärjessä englannin opiskelussa. Kaikki nuoret ruotsalaiset puhuvat mielellään opiskelemaansa kieltä ulkomaalaisten kanssa. Suomalaisten ei kannata yrittää puhua ruotsalaisille hassua murretta ja vielä huonosti.

    • Suomessa satsataan voimakkaasti englannin opiskeluun. Laureassa voi opiskella ammattitutkinnon englanniksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      626
      2876
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      107
      1512
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1466
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      114
      1274
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1266
    7. 103
      1113
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      136
      1045
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      950
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      919
    Aihe