miksi ei luoja luonut paratiisia kaikille

hyvinpärjään

Vain kykenevät ihmiset pystyvät ajan kanssa luomaan paratiisin.

9

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jumala loi paratiisin kaikille. Kaikki käsitti alussa kaksi ihmistä. Kun he lankesivat syntiin, heidät karkotettiin paratiisista. Syntiinlankeemuksen seurauksena kaikki ihmiset menettivät mahdollisuuden elää paratiisissa.
      Jumala on luvannut, että tulee vielä luomaan uuden taivaan ja maan, jossa vanhurskaus vallitsee..
      Uskovilla on edessään loistava tulevaisuus paratiisissa.

      • noeinyihannoinka

        Ennen syntiinlankeamista eivät ihmiset tunteneet seksuaalista vetoa toisiinsa.
        Sehän on kerrottu näin Raamatussa.
        Ei heitä oltu vielä käsketty "täyttämään maata".
        Näinollen Mark puhuu puutaheinää.
        Tämähän tässä ärsyttää ettei Mark5 välitä mitä Jumala on Raamatussa sanonut ja milloin. Kaikki ei ollut heti käskyinä, vaan lakin tuli vasta Mooseksen aikana ja SILLOINKIN fundamentalistisesti ajatellen vain Israelin kansan maalliseksi laiksi johon ei sisältynyt ikuisuuteen ulottuvia merkityksiä puhumattakaan helvetin tuleen joutumista.


      • "Kun he lankesivat syntiin, heidät karkotettiin paratiisista. Syntiinlankeemuksen seurauksena kaikki ihmiset menettivät mahdollisuuden elää paratiisissa."

        Jumalasi tiesi kaikenmaailman syntiin lankeamiset ja karkotukset jo ennalta.


    • 12____13

      Kun katsoo ihmisten pahuutta, on mahdotonta uskoa, että ihmiset saisivat aikaan paratiisin. Päin vastoin, tästä planeetasta ollaan kovaa vauhtia tekemässä helvettiä kaikille, sotaa, murhaa, varkautta ja valheita on tarjolla yllin kyllin, mutta vain vähän rakkautta. Ja jos rakkautta, vapautta ja totuutta jossain on, sekin pyritään nopeasti tuhoamaan.

      • Jos historiaa tarkkailee, niin johan sitä helvettiä on riittänytkin. Paljoa kehnommaksi tuskin pystyttäisiin panemaan vaikka tosissaan yritettäisiin.


      • tieteenharrastaja
        kekek-kekek kirjoitti:

        Jos historiaa tarkkailee, niin johan sitä helvettiä on riittänytkin. Paljoa kehnommaksi tuskin pystyttäisiin panemaan vaikka tosissaan yritettäisiin.

        Periaatteessa pystyttäisiin, mutta silloin pitäisi takautua kohti menneisyyden ihmiskuntaa. Tästä lienee pääteltävissä, että parempaa kohti on kuljettu jo vuosisatoja, tosin matkalla hoiperrellen.


      • einytnoinkaan
        tieteenharrastaja kirjoitti:

        Periaatteessa pystyttäisiin, mutta silloin pitäisi takautua kohti menneisyyden ihmiskuntaa. Tästä lienee pääteltävissä, että parempaa kohti on kuljettu jo vuosisatoja, tosin matkalla hoiperrellen.

        Se mikä näyttää hyvälle kehitykselle on tietä jolta ei voi palata vaikka umpikuja odottaa edessä.
        Nykyisyys on luettavissa ennustusten toteutumisena ja jatko kertoo ettei ihmistoimin hyvää seuraa.

        ihmisviisaus on petollinen illuusio vain.


    • sanankuulia

      Mihis kaikki joutuvat?
      68:19 Sinä astuit ylös korkeuteen, otit vankeja saaliiksesi, sait ihmisiä lahjaksesi: niskoittelijatkin joutuvat asumaan Herran Jumalan tykönä.

      • paratiisinavaimet

        Kun ei retardina synny, ei retardina elä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1084
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      606
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      595
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      66
      548
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      535
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      512
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe